Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 4 (2011)

Jak jsem lovil ve Finsku

Martin Jurášek

Finsko! Vyslovení názvu tohoto státu ve mně vždy evokovalo představu drsného severu, stáda sobů, losa. Jak už to tak v životě bývá, čirou náhodou se mi naskytla příležitost dostat se do Finska na lov losa, o němž jsem v poslední době tolik snil. Dal jsem dohromady partu čtyř lovců a bezprostředně po obdržení pozvání jsme vyrazili.

Způsoby lovu zvěře v Polsku

Dr. hab. Paweł Janiszewski a doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc.

Výkon práva myslivosti v Polsku podléhá mnoha pro české myslivce velmi neobvyklým pravidlům. Řada způsobů lovu je z pohledu výkonu práva myslivosti v ČR poněkud netradiční, nicméně vždy se klade mimořádný důraz na bezpečnost při lovu.

Die Hohe Jagd & Fisherei 2011, Salcburk, 24. – 27. 2. 2011

Ing. David Vaca, Ph.D.

Další ročník veletrhu salcburského veletrhu Die Hohe Jagd & Fischerei, určeného myslivcům a rybářům, je za námi. Jak ho nejsnáze charakterizovat? Asi tím, že opět padl rekord v počtu vystavovatelů (zúčastnilo se jich 440, z toho polovina odjinud než z Rakouska) a také návštěvníků (přes 35 000). Veletrh tak potvrdil, že je největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Ve fotoreportáží si představíme alespoň zlomek ze zajímavostí.

Úspěšný boj českých brokařů o kvalifikaci na OH v Londýně

Petr Zvolánek

Termín olympijských her (OH) v Londýně v r. 2012 se nezadržitelně blíží. S tím souvisí i maximální snaha všech střelců z celého světa získat na nadcházející OH vysněnou kvalifikaci. Na rozdíl od mnoha jiných sportů, kde pro zisk kvalifikace stačí např. splnit výkonnostní limit, jde ve střelbě o velmi náročný úkol.

Dalekohledy ZEISS – kdo a co je ZEISS?

Dr. Ing. Jiří Hanák

Kdo a co je ZEISS? Největší a nejvýznamnější výrobce optických přístrojů na světě, jehož ústředí sídlí v historickém a poetickém německém městě Wetzlar, rodišti a působišti J. W. Goetha. Geniální básník a literát v něm prožil své první lásky a stvořil první literární díla, jež mu přinesla světový věhlas. Městu Wetzlar zajistil světovou popularitu nejen J. W. Goethe, ale v moderní době především nadnárodní společnost Zeiss s výrobními a vývojovými závody na všech kontinentech.

Výcvik psů malých loveckých plemen (II.)

Lenka Ratajová

V březnovém čísle Světa myslivosti jsme kromě základních cviků poslušnosti, k nimž patří přivolání, usednutí a ulehnutí, popsali také výcvik jednotlivých disciplín barvářských zkoušek honičů (BZH). V tomto čísle budeme pokračovat disciplínami barvářských zkoušek (BZ), jimiž jsou následování, pobarvená stopa, vodění na řemeni, nahánění a odložení.

Staré lovecké zbraně ze zámku Konopiště (III.) – zbraně ze 17. století

PhDr. Vladimír Dolínek

V 16. století ještě v lovecké výzbroji soupeřila kuše s palnými zbraněmi, ale od 17. století se hlavní zbraní lovce stala jednoznačně puška. V omezeném rozsahu se sice nadále používaly některé lovecké techniky, které tuto zbraň nevyžadovaly (sokolnictví, fretkování, odchyt do sítí aj.), v 17. století se navíc zrodil parforsní hon, ale lov s puškou výrazně převažuje. V dalším pokračování našeho seriálu se zaměříme právě na lovecké zbraně z tohoto období, které jsou součástí sbírky na zámku Konopiště.

Maďarsko – myslivecký ráj (IV.) – Lábod a Šomoďská oblast

Ing. Marcel Lehocký, Ph.D., a Ing. David Vaca, Ph.D.

Minimálně stejně tak slavnou a dobrou jelení oblastí, jako je Zala (Svět myslivosti č. 3/2011), je oblast Šomoď (Somogy). Šomoďská župa se rozprostírá východně od jezera Balaton, odkud se táhne na jih až po státní hranici s Chorvatskem na řece Dráva. Má celkovou rozlohu 603 tis. ha, z čehož tvoří 170 tis. ha lesy.

Dlouhodobá hnízdní podpora dutinových dravců a sov horských v oblastech severních a východních Čech (II.)

Miroslav Dusík a RNDr. Jan Plesník, CSc.

Ve Světě myslivosti č. 3/2011 jsme přinesli první část článku o dlouhodobém zlepšování nabídky hnízdních příležitostí pro dutinové dravce (poštolka obecná) a sovy (puštík obecný a sýc rousný), sledování jejich populací, početnosti a potravních nárocích v Jizerských horách, Krkonoších a Orlických. V minulém článku byl věnován větší prostor poštolce obecné, nyní se soustředíme na puštíka obecného a sýce rousného.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku