Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 7 (2011)

Na výstavě „Poľovníctvo a príroda 2011“ v Bratislavě

Ing. David Vaca, Ph.D.

Bratislavské výstaviště Incheba Expo hostilo ve dnech 15.–19. června t. r. celostátní výstavu s mezinárodní účastí „Poľovníctvo a príroda 2011“. Její návštěvníci měli příležitost vidět výběr nejlepších trofejí ze slovenských honiteb z let 2005–2011. Kromě toho je čekaly ještě další zajímavosti, pestrý doprovodný program a v neposlední řadě bohatá nabídka zboží na stáncích komerčních vystavovatelů.

Trap je královská disciplína

Ing. Dalibor Pačes

V červnovém Světě myslivosti jsme přinesli rozhovor se sportovním střelcem Jiřím Liptákem, kterému se v srpnu loňského roku na mistrovství světa v Mnichově podařilo získat první kvalifikační místo na Olympijské hry v Londýně v r. 2012. Další kvalifikační místo vybojoval letos na dubnovém Světovém poháru v čínském Pekingu Jiří Gach. Dlouholetého a zkušeného reprezentanta v disciplíně trap, žijícího v Otrokovicích na Zlínsku, jsme rovněž požádali o krátký rozhovor.

Setkání zástupců psovodů skupin honičů

Ing. Petr Ziegrosser

V  útulném a stylovém prostředí myslivecké hospody v Bošicích na Kolínsku se ve dnech 17.–19. června t. r. konalo setkání zástupců skupin honičů z celé ČR. Jako hosté se akce zúčastnili také vůdci psů z mysliveckých sdružení (MS) z okolí Bošic a členové místního MS. Účastníky setkání přivítal předseda MS Plaňany Josef Batelka, seznámil je s činností „svého“ MS a všem popřál příjemný pobyt a úspěšné jednání.

Chrup psa a co s ním souvisí

MVDr. Josef Nosek

Chovatelé psů se dlouhodobě zabývají otázkou, které znaky a vlastnosti jsou pro chov zásadní a jejich výskyt je třeba v populaci sledovat a upevňovat, a které jsou naopak málo důležité či zcela bezvýznamné. Často bývají předmětem diskuse zuby, jejich počet a postavení v čelistech. Důvod je pochopitelný a správný: je jím snaha dosáhnout ideálu. Existuje-li ideál, musí však existovat i možnost kompromisu. Současně je třeba si přiznat, že stanovení nároků na chrup psa je obvykle dílem jednotlivců nebo malých skupin lidí a nároky nemusí být vždy zcela objektivně podložené a zdůvodněné.

Král ligových střelců tráví volný čas v lese

Ing. David Vaca, Ph.D.

Fotbaloví fanoušci sledovali v závěru nedávno skončeného ročníku Gambrinus ligy souboj o krále střelců, který sváděli jablonecký David Lafata se sparťanem Tomášem Pekhartem. Úspěšnější byl prvně jmenovaný, který si vítězství pojistil v posledním kole dvěma brankami do sítě Zbrojovky Brno a svůj gólový účet zakončil úctyhodnými 19 zásahy. David Lafata se v rozhovorech pro sportovní média netají svým největším koníčkem – myslivostí. Za elitním ligovým střelcem a členem národního mužstva jsme se začátkem června vydali k němu domů do Dubného u Českých Budějovic. Po návratu z turnaje v Japonsku, na němž nastoupil za „nároďák“, tam trávil s rodinou krátkou dovolenou.

Staré lovecké zbraně ze zámku Konopiště (VI.) – vzduchové zbraně

PhDr. Vladimír Dolínek

Vzduchové zbraně jsou vzhledem téměř shodné s palnými zbraněmi, ale střelu v nich neuvádí do pohybu energie vzniklá hořením střelného prachu, nýbrž tlak vzduchu. Zařazení kapitoly o vzduchových zbraních do seriálu o starých loveckých zbraních možná někoho překvapí, ale tyto zbraně se v minulosti používaly i k lovu.

Jaké jsou počty naší pernaté zvěře? (VI.) – dravci – krahujcovití

Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc.

V seriálu o naší pernaté zvěři a její početnosti jsme dosud představili nejznámější zástupce vodní pernaté zvěře (Svět myslivosti 2, 3, 4/2011) a hrabavé ptáky (5, 6/2011). V tomto a příštím pokračování se budeme věnovat dravcům. Prvními budou krahujcovití.

Rarita roku 2011 – II. kolo

Redakce

Letošní ročník soutěže Rarita roku se pomalu rozbíhá, v polovině června hodnotila porota a čtenáři trofeje II. soutěžního kola. Přihlášeno do něho bylo celkem 16 trofejí z honiteb v různých koutech ČR a též jedna trofej ze Slovenska.

Naháňky na černou zvěř v kukuřici?

Redakce

Situace se stavy černé zvěře, resp. se škodami, které tento druh působí v zemědělství, je v některých oblastech střední Evropy natolik vážná, že se přistupuje k „nouzovým“ opatřením, která ještě donedávna nebyla využívána. Vedle používání zdrojů světla k umožnění lovu v noci je to v některých oblastech pořádání společných lovů na černou zvěř v porostech kukuřice, tedy na plochách představujících pro divočáky ideální místo k životu (kvalitní potrava, kryt a klid), ale pro lovce velmi obtížné podmínky k lovu. O tom, že společný lov má svá pozitiva, ale i negativa, není nutné hovořit. Na názor na pořádání společných lovů v kukuřičných polích a související aspekty jsme se zeptali respondentů z různých koutů republiky.

Společný lov na černou zvěř v kukuřici

Ing. Petr Ziegrosser

Zemědělství se v Německu – stejně jako u nás – za posledních 20 let zcela změnilo. Pokud se černé zvěře týče, tak v její prospěch, a to poměrně zásadně. Narůstající plochy řepky a kukuřice jí poskytují dostatek potravy, ale hlavně klid a bezpečí. Zemědělci však požadují po myslivcích stále důrazněji hradit vzniklé škody, takže nájemci honiteb a členové mysliveckých spolků musí stále častěji sahat do vlastní kapsy. Někde se vymlouvají, že ve velkých kukuřičných lánech se černá loví jen velmi obtížně nebo se nedá lovit vůbec, jinde se pokoušejí alespoň něco dělat. Jsou však i spolky, kde se ví, jak na to.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku