Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 10 (2013)

Rekordní jezevčí lebka pochází od Mutěnic (str. 50)

Redakce

Ve Světě myslivosti č. 9/2013 jsme informovali o nové světové rekordní trofeji – jezevčí lebce pocházející z Hodonínska. Současně jsme přislíbili přinést v nejbližším vydání časopisu další podrobnosti. Prostřednictvím předsedy Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Hodonín Radovana Mančíka se nám podařilo oslovit Vladimíra Janouška, který jezevce s lebkou rekordních parametrů ulovil.

Rössler Titan 16 – sázka na šestnáctku (str. 46-49)

Jiří Knotek

Trendem v současné produkci loveckých opakovacích kulovnic je přijít na trh se zbraní s přímotažným závěrem a konkurenčně se tak vyrovnat takovým firmám, jako jsou např. Blaser, Merkel, Krieghof nebo Heym, které takříkajíc mají na „přímotahy“ patent. Rakouská zbrojovka Rössler to vzala zgruntu: pustila se v tomto směru vlastní cestou a po přibližně čtyřech letech vývoje veřejnosti nedávno představila výsledek svého snažení v podobě zcela nové zbraně v řadě Titan – opakovací kulovnici s přímotažným závěrem Rössler Titan 16.

S jakými náboji na lov vodního ptactva? Máme několik typů! (str. 43-45)

Zdeněk Štěpánek

Lov vodního ptactva. Čekání v ranním oparu na břehu rybníku. Ševelení větru v rákosí. Nervozita … Letošní lovecká sezóna se již rozběhla. Pokud jste na lov zatím nevyrazili a ještě jste si nestačili doplnit zásoby střeliva, máme pro vás několik tipů. Možná budete překvapeni …

Nová generace dalekohledů Swarovski – CL Pocket a SLC (str. 42)

Oto Lasák

České obchodní zastoupení firmy Swarovski Optik představilo v sobotu 14. září t. r. poněkud netradičně – na pardubickém dostihovém závodišti – letošní podzimní novinky z oblasti pozorovací optiky: dvě nové modelové řady kapesních dalekohledů CL Pocket (novinka pro měsíc září) a novou generaci loveckých dalekohledů SLC vybavenou HD optikou (říjen).

Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě v Německu (str. 39-40)

Redakce

Na přelomu července a srpna (28. 7. – 8. 8.) se v německém Suhlu konalo mistrovství Evropy (ME) ve sportovní střelbě, na kterém nechyběli ani reprezentanti ČR v olympijských brokových disciplínách skeet a trap. Mezi evropskou špičkou se v dobrém světle představili zejména juniorští střelci, kteří jsou dobrým příslibem pro budoucnost naší brokové střelby.

Jak se rodí střelnice (str. 36-38)

Dalibor Pačes

Na stránkách Světa myslivosti pravidelně přinášíme zprávy o střeleckých závodech a soutěžích různého typu, které se konají na střelnicích u nás i ve světě. Asi málokterý čtenář si dokáže představit, jak technicky a legislativně náročné je zřídit střelnici, ať již pro olympijské brokové či kulové disciplíny, nebo pro parkúr. Abychom do této problematiky vnesli trochu světla, požádali jsme o rozhovor odborníka na slovo vzatého. Je jím dlouholetý spolupracovník naší redakce JUDr. Jindřich Kubík, soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny s oprávněním uznávat a schvalovat střelnice.

Podesáté O pohár Světa myslivosti (str. 34)

Dalibor Pačes

Soutěž slídičů a retrívrů, nazvaná O pohár Světa myslivosti, dospěla letos do jubilejního desátého ročníku. O víkendu 10. a 11. srpna se konala v minulých letech prověřené honitbě Mysliveckého sdružení Čírka Kosičky na Královéhradecku. K plnění disciplín podzimních zkoušek (PZ) a speciálních zkoušek z vodní práce (SZVP) bylo přihlášeno 37 psů.

19. Memoriál Rudolfa Kristla (str. 33)

Kamil Šebek

V letošním roce jsem měl čest posuzovat výkony psů na Memoriálu Rudolfa Kristla. 19. ročník všestranné soutěže jezevčíků se konal ve dnech 16.–18. srpna pod záštitou Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Rakovník v honitbách Mysliveckého sdružení Sokol Pavlíkov a soukromé myslivecké společnosti Křídež Zdeňka Netrha v Šanově.

Memoriál Richarda Knolla poprvé na Uherskohradišťsku (str. 32)

Dalibor Pačes

Memoriál Richarda Knolla (MRK) se letos poprvé v historii konal na Uherskohradišťsku. 39. ročník této vrcholné soutěže ohařů, při níž se zadává titul Všestranný vítěz ČR 2013 a čekatelství CACT a res. CACT, pořádal ve dnech 31. srpna a 1. září Okresní myslivecký spolek ČMMJ Uherské Hradiště v honitbách mysliveckých sdružení Dolní Němčí, Horní Němčí a Popovice.

Myslivost na starých lesnických mapách (II.) (str. 26-31)

Ivan Roček

V srpnovém Světě myslivosti jsme věnovali pozornost vzniku lesnických map, na nichž se díky propojenosti lesnictví s myslivostí často objevovaly motivy zvěře a též specifickým mysliveckým mapám (mapy obor a krajiny využívané k parforsním honům). Na úvodní článek nyní navážeme informací o speciálních mysliveckých mapách, jejich účelu, obsahu a v neposlední řadě charakteristické výzdobě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku