Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2013)

Dvacet let, dvacet slavností (str. 48-49)

Redakce

Ve spolupráci s kancléřem Řádu sv. Huberta Ing. Františkem Frolou jsme připravili malý „fotoprůřez“ dvaceti lety konání Svatohubertských slavností. Fotogalerie nepokrývá všechny ročníky slavnosti, chybí především snímky z prvních let.

Nikon v novém kabátě (str. 38-39)

PR

V krátkém sledu několika měsíců se v r. 2013 objevilo na trhu několik nových modelových řad dalekohledů se zlatavým nápisem Nikon. Většina z nově představených přístrojů nemůže chybět v nabídce společnosti Svět dalekohledů, která v nových prostorech v centru Českých Budějovic otevřela jednu z největších specializovaných prodejen v Čechách.

V poslední chvílí (str. 18-21)

David Vaca

Díky firmě Swarovski Optik, která je od vzniku soutěže Rarita roku o nejzajímavější srnčí trofej jejím hlavním partnerem, prožili v uplynulých letech čtyři výherci – lovci vítězných trofejí – nezapomenutelné chvíle při lovu kamzíka v tyrolských Alpách. V neděli 6. října t. r. se do honitby Scharnitz vydal Radim Grepl z Pravčic na Kroměřížsku, jehož trofej zvítězila v soutěžním ročníku 2012. Stejně jako ve všech předchozích případech byla účast na lovu umožněna za účelem přípravy reportáže i zástupci redakce Světa myslivosti.

Nevšední zážitek z jelení říje v Jizerských horách (str. 52-53)

Jindřich Pecha

Již řádku let jezdím na jelení říji ke svým přátelům do Jizerských hor – konkrétně do osady Jizerka – a zažil jsem tam plno hezkých zážitků. Ten letošní byl však natolik mimořádný a silný, že jsem se rozhodl podělit se o něj se čtenáři Světa myslivosti. Zvláštnost a mimořádnost spočívala v několika aspektech ...

Jelení říje 2013 (str. 50-51)

Redakce

Průběh letošní jelení říje – zejména její začátek – ovlivnilo na mnoha místech teplé, větrné a deštivé počasí, takže došlo k jejímu časovému posunu. Někde se významně projevil nedostatek středně starých a starých jelenů, s tlupami holé zvěře bylo možné pozorovat hlavně jeleny I. věkové třídy, a podle toho také vypadaly výsledky lovu. Nicméně i letos se v některých honitbách u nás a především na Slovensku podařilo ulovit dobré jeleny.

Jubilejní Svatohubertská slavnost Řádu sv. Huberta (str. 47)

Redakce

Tradičně první říjnovou sobotu (letos vyšlo datum na 5. října), podruhé v historii na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, se uskutečnila největší akce Řádu sv. Huberta – Svatohubertská slavnost. Letošní rok měla nádech ještě slavnostnější, neboť byla jubilejní – dvacátá.

Ad: Pravda o obnovení Řádu sv. Huberta v Kuksu (str. 46)

Martin Horálek

Ve Světě myslivosti č. 10/2013 jsem si se zájmem přečetl článek RNDr. Josefa Štycha o obnovení Řádu sv. Huberta (dále jen Řád). Respektuji RNDr. Štycha nejen jako mysliveckého odborníka, ale ctím ho i za to, že Řád obnovil a položil základy jeho novodobé historii. Neméně obdivuji statečnost těch, kteří při ilegální obnově Řádu riskovali ztrátu své profesní kariéry, pronásledování a pravděpodobně i vězení. Za to jim patří hold i dík všech současných členů Řádu! Se zbylým obsahem článku ale již bohužel tak úplně souhlasit nemohu. RNDr. Štych v něm totiž projevil jistou selektivitu své paměti.

Střelivo RWS a GECO – kvalita, přesnost a spolehlivost (str. 34-37)

Zdeněk Štěpánek

Střelivo německého výrobce RUAG Ammotec Fürth, nabízené pod obchodními značkami RWS® a GECO®, patří v současné době díky své kvalitě, přesnosti a spolehlivosti mezi světovou extratřídu. Nedávno jsem měl možnost navštívit muničku v bavorském Fürth-Stadelnu, kde se toto střelivo vyvíjí a vyrábí. O zkušenosti a poznatky ze zajímavé návštěvy bych se rád podělil se čtenáři Světa myslivosti.

Mistrovství světa v brokové sportovní střelbě v Peru (str. 31-32)

Redakce

Vyvrcholením letošní sezóny v brokové sportovní střelbě bylo mistrovství světa (MS), které se konalo ve dnech 14.–25. září na střelnici poblíž města Lima v Peru. Účastnilo se ho 400 střelců z 55 států světa. Reprezentanti ČR v olympijských disciplínách skeet a trap potvrdili, že jejich medailová umístění na nedávném mistrovství Evropy v Německu (Svět myslivosti č. 10/2013) nebyla náhodná.

IKP 2013 Čejkovice (str. 28-29)

Jiří Studýnka

Ve dnech 19.–21. září t. r. proběhla v Čejkovicích na Hodonínsku mezinárodní soutěž německých krátkosrstých ohařů (KO) v polní a vodní práci (IKP – Internationale Kurzhaarprüfung). Na soutěž byl přihlášen rekordní počet 198 KO nejen z ČR, ale také z Bulharska, Finska, Francie, Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Španělska a Ukrajiny.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku