Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2013)

Ferdinand Hildprandt, lovec z Blatné (str. 55-56)

David Vaca

Dne 23. února si připomeneme 150. výročí narození (1863) Ferdinanda Hildprandta, příslušníka bývalé české šlechty, majitele velkostatku a zámku v Blatné. K jeho velkým zálibám patřila myslivost a jako jeden z mála uložil své vzpomínky do knížky, kterou nazval Lovecké vzpomínky. Také tato knížka letos slaví výročí – vyšla v r. 1933, tedy před 80 lety. Jejímu autorovi bylo tehdy 70 let.

Rakouská statistika úlovků 2011/2012 (str. 52)

J. V.

Na rakouské statistice úlovků za uplynulý myslivecký rok je nejzajímavější, že ve srovnání s rokem předminulým výrazněji poklesl odstřel jelení a černé zvěře. Údaje o lovu ostatních druhů zvěře kolísají v obvyklých mezích.

Firma ARMS-CZ otevřela novou prodejnu v Praze (str. 47)

Redakce

Společnost ARMS-CZ, jeden z našich největších obchodníků s loveckou výzbrojí a výstrojí, otevřela druhý lednový týden t. r. v Praze novou reprezentativní prodejnu. Symbolické přestřižení pásky proběhlo ve slavnostním duchu v podvečer 8. ledna.

Reprezentanti ČR v olympijských brokových disciplínách pro rok 2013 (str. 46)

Petr Zvolánek

Příznivce brokové střelby bude jistě zajímat, kteří střelci disciplín trap a skeet budou v letošním roce reprezentovat ČR. Účast v reprezentaci si střelci musejí zasloužit. Proto nikoho nepřekvapí, že jde převážně o známá jména, která se ve výsledkových listinách významných soutěžích minulého roku objevovala na předních příčkách.

Retrívři (I.) – labradorský retrívr (str. 40-43)

Petra Otevřelová

Do skupiny FCI č. VIII patří kromě slídičů a vodních psů také retrívři. Díky skvělé povaze a vrozené chuti přinášet jde o všestranně využitelné psy těšící se velkému zájmu kynologů. Na stránkách Světa myslivosti jim budeme věnovat pozornost v krátkém seriálu. Začneme patrně nejznámějším z retrívrů – labradorským retrívrem.

Pažby loveckých zbraní – móda a účelnost (str. 36-39)

František Dub

Hlaveň střílí, pažba trefuje. Toto staré pravidlo se učí každý adept myslivosti již v prvních lekcích o zbraních. Ale stejně jako u mnoha dalších lidských činností a výrobků hraje i ve vývoji a rozšíření různých typů pažeb velkou roli nejen účelnost, ale i móda.

O myslivosti na Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny (str. 30-31)

Jakub Hruška

V červenci loňského roku stanul v čele Školního lesního podniku (ŠLP) Masarykův les Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně, nový ředitel – Ing. Vladimír Dolejský, Ph.D. S lesnictvím má bohaté zkušenosti, v minulosti působil např. jako provozní ředitel státního podniku Lesy České republiky, poté pracoval v České inspekci životního prostředí a byl též vedoucím odboru národních parků na Ministerstvu životního prostředí ČR. Ing. Dolejskému jsme položili několik otázek, týkajících se myslivosti na ŠLP.

Lov bobrů v Bělorusku (str. 28-29)

Petr Ziegrosser

Na jihu Běloruska, v povodí řeky Pripjať, se rozkládají nekonečné bažiny, známé z 2. světové války. V r. 1944 tam sovětská armáda pod vedením generála Rokossovského svedla s Němci jednu z největších bitev, pojmenovanou „Operace Bagration“. V bažinách, které německé velení považovalo za neprůchodné, vybudovali sovětští vojáci haťové cesty, po nichž projela i těžká vojenská technika.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku