Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 4 (2013)

Die Hohe Jagd & Fischerei – nejvýznamnější středoevropský veletrh pro myslivce (str. 56)

Redakce

Ve čtvrtek 21. února t. r. se otevřely brány salcburského výstaviště pro návštěvníky 25. ročníku populárního veletrhu „Die Hohe Jagd & Fischerei“. Do neděle 24. února jim rekordních 517 vystavovatelů (meziroční nárůst o 10 %) nabízelo vše, co se hodí k myslivosti, rybářství a pobytu v přírodě. Veletrh se právem řadí nejen mezi nejvýznamnější akce tohoto typu v Alpách a Podunají, ale v celé Evropě. Letošní účast dosáhla 36 126 návštěvníků.

Studenti troubili a vábili ve Šluknově (str. 54)

Jaroslav Petruželka, Jan Cukor a Tereza Kolbabová

Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze uspořádala v sobotu 16. března t. r. již 4. ročník Akademické soutěže v mysliveckém troubení a vábení jelenů. Soutěž se tentokrát nekonala na zámku v Kostelci nad Černými lesy jako v minulých letech, ale v nejsevernějším českém městě, ve Šluknově. Změna místa neubrala soutěži na přitažlivosti, do Šluknova dorazilo bezmála 150 trubačů a vábičů. Soutěž vzbudila velký zájem též veřejnosti a médií. Zpráva o ní se objevila na ČT 24 a v několika regionálních denících.

Suzuki Jimny 2013 – malý, ale opravdový off-road

Oto Lasák

Obliba vozidel typu off-road japonské značky Suzuki je u českých lesníků a myslivců nadprůměrná. Často se stává, že v garáži zaujímá druhé místo hned vedle „oficiálního“ rodinného vozu malý Suzuki Jimny. Zásluhu na tom má řada jeho vlastností, které umožňují dostat se kdykoli téměř kamkoli. Naše redakce přivítala informaci o modernizaci tohoto modelu a také možnost jeho týdenního testování. Jak zkoušení jízdních vlastností nového Jimnyho na sklonku letošní zimy dopadlo?

Bezolovnaté střelivo Brenneke nature (str. 48)

PR

Firma Brenneke, světově známý výrobce loveckého střeliva, nabízí originální kulové náboje do všech běžně používaných ráží, střely k přebíjení a též jednotné střely do brokovnic. Kulové střelivo zastupují čtyři řady nábojů TIG, TUG, TOG a TAG. Během posledních pěti let se ve firemní nabídce objevilo i bezolovnaté provedení kulových nábojů – TAG nature (2007), TIG nature (2009), TUG nature (2010) a letošní novinkou na našem trhu je jednotná střela do brokovnic RubinSabot nature (2012). Dalším novým produktem je cenově přístupná munice Brenneke Basic.

Jelení trofeje na přehlídce v Hriňové (str. 46)

Redakce

Ve dnech 2. a 3. března t. r. proběhla v prostorách kulturního domu v Hriňové (Banskobystrický kraj, Slovensko) přehlídka trofejí zvěře ulovené v lovecké sezóně 2012/2013 v okr. Detva. Do tohoto okresu spadá část území Chráněné myslivecké oblasti (CHMO) Poľana. Celá CHMO Poľana má rozlohu 20 659 ha a kromě okresu Detva se rozkládá v okresech Banská Bystrice, Brezno a Zvolen. Myslivecky v ní hospodaří dva odštěpné závody Lesů Slovenské republiky, s. p. – Kriváň a Čierny Balog.

Význační jeleni jihozápadní Šumavy (str. 44-47)

Marek Drha

Fotografování a lovu jelení zvěře ve volné přírodě věnuji během roku mnoho času a především při prvně jmenované činnosti se na svých výpravách za jeleny dostávám na různá místa jihozápadní Šumavy. Ani mezi zvěří, již jsem měl v průběhu posledních 15 let možnost pozorovat, ani při prohlídkách shozů, které mi prošly pod rukama, jsem však nenarazil na jelena z této oblasti, jehož paroží by překonalo 200 b. CIC. Až v r. 2012 shozy dvou jelenů tuto hranici o několik bodů překročily.

Lovecká lukostřelba (I.) – historie a současnost (str. 42-43)

Alexandr Vrága

Příspěvky o lovu zvěře lukem, uveřejněné v letošním únorovém čísle Světa myslivosti, měly u čtenářů pozitivní ohlas, a tak jsme na ně rozhodli navázat zvláštním seriálem. Budeme se v něm zabývat nejen historií a současností lovecké lukostřelby ve světě a u nás, ale také výzbrojí a výstrojí lukostřelců, způsobům lovu a dalším zajímavostem z tohoto oboru.

Evropský šampionát v loveckém parkúru opět na Konopišti (str. 40-41)

Dalibor Pačes

Příznivci loveckého parkúru (LP) nepochybně znají střelnici Vráž na Benešovsku, provozovanou Lesním závodem Konopiště (Lesy České republiky, s. p.). V minulosti se na ní konaly již dva ročníky mistrovství Evropy (ME) v uvedené střelecké disciplíně (2003, 2004). V r. 2007 LZ Konopiště uspořádal světový šampionát v LP, který však proběhl kvůli vyššímu počtu střelců v tamní bažantnici. Mimořádně atraktivní prostředí a úspěch posledně jmenované akce se zasloužily o to, že letošní již 46. ročník ME v LP se bude konat ve dnech 23. až 26. května opět na Konopišti. Podrobnosti o připravované střelecké akci nám sdělil ředitel LZ Konopiště Ing. Miroslav Jankovský, tentokrát v roli zástupce hlavního organizátora a pořadatele.

I jediný výstřel je příliš (str. 28-39)

Jiří Kamler

V poslední době se zejména v zahraničí začíná mluvit o tom, že i jediný výstřel může nevratně poškodit lovcův sluch. Výsledkem tohoto poznání je stále častější používání chráničů sluchu při lovu. Jak je to ale se psy? Jsou jejich slecha méně citlivá k poškození? A je možné jejich sluch chránit před účinky výstřelů? Těmito otázkami se zabývá Dr. Christian Neital v článku uveřejněném v časopise Die Pirsch č. 23/2012.

Retrívři (III.) – flat coated retrívr a curly coated retrívr (str. 34-38)

Kateřina Vernerová, Yvetta Holíková a Ivana Rindošová

Po labradorském a zlatém retrívrovi, které jsme představili v únorovém, resp. březnovém čísle Světa myslivosti, přicházejí na řadu další dvě plemena retrívrů. Obě pocházejí z Anglie. Jde o dlouhosrstého flat coated retrívra a kudrnatého curly coated retrívra.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku