Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 6 (2013)

Jak se diskutovalo o zákonu o myslivosti před 140 lety (str. 60-62)

Redakce

Ve dnech 7. až 9. srpna 1871 se Hradci Králové konalo shromáždění České jednoty lesnické, jejímž členy byli lesníci z Čech. Předsedou byl kníže Karel Schwarzenberg, prvním místopředsedou kníže Jiří Lobkovic, druhým místopředsedou vrchní nad lesy Adam Seidl. O rok později vyšel spolkový Časopis jednoty pro lesnictví, vědu a přírodovědu, který obsahoval podrobný zápis z celého jednání. Jedním z bodů byla diskuse o zákonu o myslivosti, tehdy starém pět let (zemský zákon pro Čechy vydaný v r. 1866). Při četbě diskusních příspěvků, z nichž část přinášíme v doslovném přepisu, čtenáře napadne, že nás od konání uvedeného shromáždění snad nemůže dělit 140 let. Otázky, které dnes řešíme v souvislosti se zákonem o myslivost, se totiž v tom podstatném ztotožňují s tím, co řešili naši předkové.

Lov kozorožců ve Španělsku (str. 56-59)

Václav Šutera

Když mě můj kamarád a majitel lovecké agentury pozval na lov kozorožců do Španělska, moc jsem o tomto lovu nevěděl. Vzhledem k tomu, že rád poznávám nové lovecké kraje a termín lovu spadal do jarního období, kdy se u nás kromě mladé černé zvěře nic neloví, nabídku jsem rád přijal. Cílem cesty byl severovýchod Španělska, konkrétně oblast Beceite. V tamním hornatém prostředí žije jeden z poddruhů kozorožce iberského (Capra pyrenaica).

EXPOHunting Sosnowiec 2013 (str. 54)

4. ročník polského mezinárodního mysliveckého veletrhu

Ve dnech 5. až 7. dubna t. r. se ve městě Sosnowiec nedaleko slezských Katowic konal 4. ročník mezinárodního veletrhu EXPOHunting. Na ploše 2791 m2 (ve srovnání s rokem 2012 nárůst o 31 %) se představilo 142 vystavovatelů (o 7 % více než vloni) z osmi států včetně ČR. Generálním partnerem byly Polské státní lesy.

Pozemky pro přírodu a myslivost – Wildlife Estates (str. 52)

Petr Marada

Obhospodařování půdy, které má pozitivní vliv na rostliny a živočichy a přispívá k ochraně dalších složek životního prostředí (vody, půdy, ovzduší), je základem pro vytvoření zemědělské krajiny, která je atraktivní, pestrá a dává životní prostor člověku, zvířatům a rostlinám. Takové hospodaření podporuje myslivost, venkovskou ekonomiku, vytváří přírodní a kulturní dědictví a současně dává prostor pro předávání a výměnu informací o správných přístupech. Vlastníci a nájemci půdy, kteří takto hospodaří, mají možnost získat označení Wildlife Estates (Pozemky pro přírodu a myslivost).

Zakladatel firmy Silvajagd Dr. Ing. Jaroslav Pospíšil šedesátiletý (str. 46)

David Vaca

Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila, majitele firmy Silvajagd specializující se na vývoj a výrobu lesnických a mysliveckých oděvů, obuvi, doplňků a potřeb, není třeba myslivcům a především lesníkům dlouze představovat. Rodák z Rajhradu u Brna, velký znalec a sběratel historických i soudobých lesnických a mysliveckých uniforem, obuvi a doplňků výstroje a pravidelný garant doprovodného programu brněnského lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina oslaví 27. června t. r. šedesáté narozeniny. Významné jubileum bylo důvodem pro rozhovor. Protože v minulosti jsme firmě Silvajagd a Dr. Pospíšilovi opakovaně věnovali pozornost (Svět myslivosti č. 6/2003, 7 a 8/2012) a přinesli informace o jeho aktivitách, tentokrát jsme se snažili ptát především na věci méně známé.

V Maďarsku se konalo zasedání Evropské lukostřelecké federace (str. 42)

Redakce

Ve dnech 27.–28. dubna t. r. se v maďarském městě Biatorbágy nedaleko Budapešti konalo shromáždění Evropské federace lovecké lukostřelby (EBF). Kromě členů pořadatelské organizace se ho zúčastnili zástupci členských států federace z Anglie, Belgie, Česka, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Německa, Norska, Rakouska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Španělska a Švédska. České sdružení lovecké lukostřelby (CBA) reprezentovali jeho předseda Alexandr Vrága a sekretářka sdružení Bc. Zuzana Vrágová.

Lovecká lukostřelba (III.) – výzbroj a výstroj lukostřelce (str. 40-41)

Alexandr Vrága

Na úvod je třeba podotknout, že velmi stručné pojednání o výzbroji a výstroji lukostřelce, které právě začínáte číst, má pouze informativní charakter. Účelem tohoto článku není dokonale zaškolit nového lukostřelce do problematiky výbavy. Nebylo by to ani seriózní. K výuce je totiž nezbytná přímá účast zájemce na některém z výukových programů, jež vedou kvalifikovaní instruktoři.

IWA 2013 - novinky v lovecké optice (str. 34-36)

Jiří Fencl

Zodpovědný lovec spárkaté zvěře se neobejde bez kvalitního pozorovacího a zaměřovacího dalekohledu. Inspiraci může hledat na internetu, ve specializovaných prodejnách nebo na výstavách zaměřených na lov a pobyt v přírodě. V tomto článku si představíme novinky v lovecké optice, které byly představeny na letošním jubilejním veletrhu IWA v Norimberku. Letos měly v tomto ohledu převahu zaměřovací dalekohledy, zejména ty, které lez využívat na naháňkách na černou zvěř.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku