Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2013)

Rok s Ferdou (str. 60-63)

Lukáš Kovár

Již několik let zakládám každou zimu újediště kvůli fotografování kání, krkavců a lišek. První sezónu se mi podařilo pořídit pouze snímky kání, které jsou nejméně opatrné. Na újeď sice přicházely i lišky a přilétali krkavci, ale vyfotografovat je se mi dlouho nevedlo. Přítomnost liščí návštěvy jsem vždy zjistil až podle stop na sněhu. Krkavci zpravidla buď kroužili nade mnou, nebo seděli opodál. Snímků těchto inteligentních ptáků jsem se poprvé dočkal teprve po mnohonásobném zdokonalení maskování krytu a použití balabána. Lišku jsem na újedišti vyfotografoval až v r. 2011.

Národní myslivecké slavnosti 2013 (str. 54)

Jaromír Zumr st.

Termín letošních Národních mysliveckých slavností, tradičně pořádaných na loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, připadl na sobotu 29. června. Jako obvykle bylo součástí oblíbené akce mistrovství republiky ve vábení jelenů.

Elmia Game Fair 2013, aneb lovecký veletrh na skandinávský způsob (str. 52-53)

Václav Pařízek

Asociace farmových chovů jelenovitých ČR (AFCHJ) pravidelně pořádá pro své členy, ale i pro další zájemce, tematické zájezdy po Evropě. Cílem bývají různé chovy zvěře (farmy, obory), a protože řada členů AFCHJ jsou myslivci, do programu zařazujeme též návštěvy myslivecky a lovecky zajímavých míst. Letos jsme se vypravili do Švédska.

Lovecká lukostřelba (V.) – nejčastěji kladené otázky (str. 48-50)

Alexandr Vrága

V předchozích čtyřech dílech seriálu o lovecké lukostřelbě jsme se postupně věnovali historii a současnosti tohoto způsobu lovu, osobnosti lukostřelce, lovecké výzbroji a výstroji a lovu lukem. S ohledem na omezený rozsah publikovaných článků se logicky nedalo postihnout vše. Také proto postupně vyvstaly mezi čtenáři některé otázky, na něž bych rád v závěrečném dílu seriálu odpověděl.

Subaru Forester – úspěšná mezigenerační změna (str. 46-47)

Oto Lasák

Čtvrtou generací přechází Subaru Forester do kategorie větších a pohodlnějších SUV, a to nejen zvětšením vnitřního prostoru, ale i novým nastavením podvozku, což uživatelé ocení při jízdě po běžných silnicích, ale hlavně na dálnicích. Neznamená to však, že by to ubralo na pověstných vynikajících vlastnostech daných skvělým pohonem 4x4 s aktivním rozdělováním točivého momentu a novou funkcí X-Mode. V lese či na polních cestách oceníte světlou výšku 22 cm. Další předností jsou benzínové i naftové motory Boxer, které na řidiče působí tiše jako elektromotor. Na SUV vynikají až neuvěřitelnou úsporností i dobrou dynamikou v rychlostech do 80 km/hod. Pro redakci byla novinkou automatická převodovka Lineartronic typu CVT s plynule měnitelným převodem. Nejmladší generace Subaru Forester se na českém trhu prodává od března 2013.

Opakovací kulovnice Blaser R8 (str. 41-44)

Zdeněk Štěpánek

Když v r. 1993 firma Blaser představila světu revoluční opakovací kulovnici R93 s přímotažným závěrem ovládaným klikou závěru a s kleštinovým uzamykáním přímo do hlavně, všeobecně se mělo za to, že v oblasti opakovacích loveckých kulovnic se nedá již nic nového vymyslet. Německý výrobce však opět překvapil – v r. 2008 uvedl na trh kulovnici Blaser R8 ...

Klub, který má smysl (str. 40)

Karel Pěnka

Květnový Svět myslivosti přinesl informaci o nedávno vzniklé nové české myslivecké organizaci Club4hunters (Klub pro myslivce). Přestože od jejího založení již uplynul nějaký čas, stále se objevují dotazy na smysl vzniku klubu a výhody plynoucí z členství. Rád bych na ně odpověděl.

Generální zasedání FITASC ve Španělsku (str. 39)

Karel Pučálka

Každý rok se jako součást programu mistrovství světa v loveckém parkúru (LP) koná
generální zasedání Mezinárodní federace pro střelce z loveckých a sportovních zbraní (FITASC). Letos proběhlo 9. července ve městě Burgo de Osma ve španělské provincii Soria. Zasedání se zúčastnili zástupci členských států federace, členové vedení FITASC a četní hosté.

Na Mistrovství Evropy v loveckém víceboji v Maďarsku mezi družstvy opět dominovali Češi (str. 36-37)

Dalibor Pačes

V souvislosti s evropskými šampionáty v loveckém víceboji jsme si za poslední roky již tak trochu zvykli na to, že naši střelci obsazují nejvyšší příčky. Nejinak tomu bylo na 14. mistrovství Evropy (ME), pořádaném pod záštitou Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), které proběhlo ve dnech 5.–7. července t. r. na střelnici Sarlóspuszta v Maďarsku.

Český teriér a lovecká praxe (str. 34-35)

Dalibor Pačes

O zkušenosti s českými teriéry v lovecké praxi se s námi podělila dlouholetá chovatelka Alena Košinová a dva nadšení myslivci Miroslav Topil a Tomáš Urban, pro něž je český teriér jejich prvním loveckým psem.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku