Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 9 (2013)

Přehlídka trofejí z honiteb VLS Mimoň (str. 50-51)

David Vaca

Symbolickou tečkou za loveckou sezónou u Vojenských lesů a statků ČR, s. p., (VLS) bývá pravidelně přehlídka trofejí z honiteb mimoňské divize podniku, pořádaná jako součást Lesnického dne na Skelné Huti u Mimoně.

Limuzínou do lesa – Subaru Outback 2.0D Executive Boxer Diesel Lineartronic (str. 48-49)

Oto Lasák

Subaru opět boduje. Zakladatel kategorie allroadů přichází ve IV. generaci Subaru Outback s naftovým motorem Boxer poprvé v kombinaci s lineární převodovkou II. generace CVT Lineartronic. Změnami prošel i podvozek, který je nyní navzdory vysoké světlosti 20 cm ještě pevnější a stabilnější. Lehký facelift přidal na důstojnosti vnějšího vzhledu a na celkové útulnosti interiéru. Nové optitronové ukazatele a multiinformační displej v českém jazyce v kombinaci s kvalitním audiem schopným přijímat hudbu i přes Bluetooth, USB nebo kabel umocňují pocit luxusní limuzíny. Cena vozu „atakuje“ milion korun, což tento model předurčuje pro manažery z horských oblastí. Mohou si dovolit často zajíždět do lesa i na nezpevněné, podmáčené, ale i zasněžené a neprohrnuté cesty nebo mimo ně, přičemž budou mít jistotou bezpečného návratu domů bez pomoci druhých.

Jak střílí kulovnice Blaser R8? (str. 44-46)

Zdeněk Štěpánek

V srpnovém čísle Světa myslivosti byla kromě historie německé zbrojovky Blaser představena její novinka z r. 2008 – opakovací kulovnice s přímotažným závěrem Blaser R8. V tomto článku se pokusím popsat, jak se z této moderní zbraně střílí. Zaměřil jsem se především na praktickou stránku střelby a variabilitu zbraně během lovu. Sledoval jsem vliv změny pažby při použití stejné hlavně včetně nastřeleného zaměřovacího dalekohledu a vliv více typů střel od různých výrobců na rozptyl a bod středního zásahu. Během testu jsem rovněž zaznamenával subjektivní pocity při zamíření, v okamžiku výstřelu a při manipulaci se zbraní.

Střelivo rozhoduje (str. 41-43)

PR

Firma RUAG vyrábí pod obchodní značkou RWS již více než 100 let střelivo prvotřídní úrovně a nepochybně patří k firmám, které úrovní své produkce celosvětově definují standardy kvality.

Čeští brokoví střelci na Letní světové univerziádě v Rusku (str. 39-40)

Petr Zvolánek

Letní a zimní světové univerziády lze přirovnat k olympijským hrám (OH) jen s tím rozdílem, že se konají v dvouletém cyklu a mohou se jich účastnit pouze sportovci mladší 28 let, studující na vysoké škole. Každý následující rok po univerziádě se pořádá akademické mistrovství světa (AMS). Stejně jako OH mají i univerziády ve světě velkou prestiž. Kromě jiných sportů se na nich soutěží také v brokové střelbě.

Světový pohár ve sportovní střelbě ve Španělsku (str. 38-39)

Redakce

Ve dnech 3.–12. července t. r. proběhl v Granadě (Španělsko) Světový pohár v kulové a brokové sportovní střelbě. Účastnilo se ho přes 1000 závodníků ze 78 států světa. V olympijských brokových disciplínách skeet a trap bojovali i reprezentanti ČR. O zhodnocení soutěže v uvedených disciplínách jsme požádali státní trenéry Jana Hůlu (skeet) a PhDr. Petra Hrdličku (trap).

Minerální a doplňková krmiva Premin® pro spárkatou zvěř (str. 37)

Ondřej Faltus

V posledních letech se mnozí myslivci a myslivecká sdružení neomezují v péči o spárkatou zvěř jen na krmiva objemná, dužnatá a jadrná, ale stále více projevují zájem o zkvalitnění krmného programu přidáním minerálních a doplňkových krmiv. Ta při správném způsobu aplikace spolu s péčí o dobrý zdravotní stav a zodpovědným průběrným odstřelem výrazným způsobem napomáhají zvyšování chovné a trofejové hodnoty spárkaté zvěře.

Záraz chladnou zbraní (str. 34-36)

Petr Ziegrosser

Ukončit trápení postřelené zvěře chladnou zbraní je nebezpečné a vyžaduje to kvalitní vybavení, dostatek zkušeností a hlavně velkou dávku odvahy. Zvláště černá zvěř je tvrdá, nebojácná, silná a bojuje do posledního okamžiku. Německý psovod Torsten Fahrer se pokusil na stránkách časopisu Jäger popsat, jak se má postupovat, aby útrapy postřelené zvěře byly co nejrychleji ukončeny a při tom nedošlo ke zranění člověka.

Počty loveckých psů v honitbách, aneb vyhláška versus realita (str. 30-33)

Redakce

Prováděcí vyhláška č. 244/2002 Sb. k zákonu č. 449/2001 Sb., o myslivosti, obsahuje kromě jiného bližší pokyny k používání loveckých psů (§ 14), stanovuje počty psů pro jednotlivé druhy honiteb (§ 15) a také počty loveckých psů pro společné lovy (§ 16). Realita v honitbách se však od záměrů tvůrců legislativy často liší …

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku