Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 08/06

Úvodník 8/2006

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník

Petr Žaba

Vážení čtenáři,

má účast na jednání okresního mysliveckého sněmu v Liberci jako řadového člena Českomoravské myslivecké jednoty mě opakovaně nutí k zamyšlení nad současnou situací v naší organizaci. Jednání okresního sněmu bylo, tak jak je u nás zvykem, představiteli okresního mysliveckého spolku dobře připraveno, pro zpestření programu byla mezi jednotlivé referáty zařazena ukázka vábení zvěře.

ČMMJ po jednání Sboru zástupců bez větších změn

 

{mosimage}

00POL

ČMMJ po jednání Sboru zástupců bez větších změn

V červencovém Světě myslivosti jsme informovali o jednání Myslivecké rady ČMMJ (26. května t. r.), z nějž vyplynula kromě jiného velmi závažná rozhodnutí. MR na základě zpráv svých poradních skupin doporučila Sboru zástupců, který se konal 24. června t. r. v Praze, prodat Halali, všeobecnou pojištovnu, a. s., a poslat do likvidace Interlov Praha, s. r. o. Pokud by SZ tato doporučení schválil, šlo by bezesporu o jedny z největších změn v historii ČMMJ. Jak jednání SZ dopadlo?

Kauza Interlov

 

{mosimage}

00POL

Kauza Interlov

Ing. David Vaca, Ph.D.

Nemálo rozhovorů bylo v poslední době mezi myslivci věnováno situaci kolem Interlovu Praha, s. r. o., nejstarší obchodní organizace ČMMJ. Charakteristické logo společnosti zná každý český myslivec. Se zdvihnutým obočím asi většina z nich poslouchala zprávy o narůstajících ekonomických potížích společnosti a případné likvidaci podniku. Ta by měla vliv nejen na ČMMJ jako zřizovatele, ale na mnoho uživatelů honiteb. Byť nejsou ekonomické výsledky Interlovu v posledních letech povzbudivé, stále jde o jednoho z nejsilnějších hráčů na trhu se zvěřinou u nás.

Kdo je dr. Vebr?

 

{mosimage}

00ROZH

Kdo je dr. Vebr?

Jméno dr. Vebra je v posledních měsících často skloňováno v souvislosti s diskusemi o současné situaci v ČMMJ. Kdo je člověk, který otevřeně, hlasitě a kriticky vystupuje vůči některým postupům vedení ČMMJ a elektronickou poštou rozesílá své názory na aktuální situaci na okresní myslivecké spolky? A o co mu jde? Názory na jeho osobu se liší: pro jedny je to člověk mající snahu razantně rozčeřit kalné vody naší největší myslivecké organizace, pro druhé rozvraceč jednotnosti ČMMJ. JUDr. Jana Vebra z Prahy jsme požádali o rozhovor.

Nepodléhejme dezinformacím!

 

{mosimage}

00ROZH

Nepodléhejme dezinformacím!

Jedním z názorových odpůrců JUDr. Jana Vebra je předseda Dozorčí rady ČMMJ JUDr. Miroslav Machala, který se též ostře vymezuje vůči zprávě poradní skupiny pro Interlov. JUDr. Machalu jsme požádali o rozhovor.

Seminář o chovu daňčí zvěře

 

{mosimage}

00REP

Seminář o chovu daňčí zvěře

Ing. Jan Dvořák, Ph.D.

Ve čtvrtek 22. června t. r. se v příjemném prostředí obory Radějov po roce uskutečnilo již druhé setkání odborníků, chovatelů a příznivců chovu daňčí zvěře. Hostitelem a organizátorem byla firma Hamé, a. s., zastoupená ing. Leošem Novotným, generálním ředitelem a předsedou představenstva. Hamé, a. s., je nájemcem obory Radějov.

12. ročník Mezinárodní soutěže mysliveckých trubačů Kladská 2006

 

{mosimage}

00ROZ

12. ročník Mezinárodní soutěže mysliveckých trubačů Kladská 2006

Libor Nevtípil

Fanfáry loveckých rohů v podání souboru Trubači z Kladské přivítaly v sobotu 10. června t. r. účastníky 12. mezinárodní soutěže mysliveckých trubačů ze Švýcarska, Slovenska, Rakouska, Německa, Holandska a ČR. Naši trubači tak mohli porovnat své umění se zahraničními soubory.

Národní myslivecké slavnosti na Ohradě, 24. – 25. června 2006

 

{mosimage}

00REP

Národní myslivecké slavnosti na Ohradě, 24. – 25. června 2006

Jaromír Zumr st.

Ve dnech 24. a 25. června t. r. se v areálu kolem loveckého zámku Ohrada a na jeho nádvoří konal 5. ročník Národních mysliveckých slavností. Jejich součástí byla jako již tradičně v posledních letech Národní soutěž ve vábení jelenů.Ve dnech 24. a 25. června t. r. se v areálu kolem loveckého zámku Ohrada a na jeho nádvoří konal 5. ročník Národních mysliveckých slavností. Jejich součástí byla jako již tradičně v posledních letech Národní soutěž ve vábení jelenů.

Lesnický den na Skelné huti

 

{mosimage}

00REP

Lesnický den na Skelné huti

Ing. Jiří Janota

Do deštivého rána se 17. června t. r. probudili zaměstnanci Vojenských lesů a statků ČR, s. p., divize Mimoň, kteří v ten den připravovali již 30. ročník tradičního Lesnického dne, spojeného s přehlídkou trofejí zvěře ulovené v loňské sezóně v honitbách mimoňské divize VLS. Součástí přehlídky trofejí byla též výstava jeleních a daňčích shozů z honiteb VLS Mimoň.

Zvěř a myslivost na stříbrném plátně (I.)

 

{mosimage}

00HIST

Zvěř a myslivost na stříbrném plátně (I.)

Ing. David Vaca, Ph.D.

V éře cenově dostupných digitálních kamer a takřka neomezených možností pořizování filmového materiálu a jeho zpracování na domácích počítačích se řada myslivců věnuje filmování zvěře. Na „hobby úrovni“ vznikají poměrně kvalitní záběry z dění v přírodě, které jsou následně promítány na různých mysliveckých setkáních a výstavách. Při Českomoravské myslivecké jednotě existuje dokonce Videoklub sdružující nadšené, zpravidla amatérské (v dobrém slova smyslu) filmaře. Jen málokdo z nich si však vzpomene na jednu z aktivit Československé myslivecké jednoty (ČSMJ) z 30. a 40. let minulého století. Již tehdy se amatérští filmaři z řad myslivců pokoušeli natáčet záběry zvěře. Tato zprvu výhradně zájmová záležitost se díky práci činovníků ČSMJ posléze změnila v systematickou práci a vzniklé filmy sloužily k osvětě a propagaci myslivosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku