Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 07/07

Blaser F3 – pro lov a sportovní střelbu (I.)

Josef Machan a ing. Horymír Virgl testují brokovou kozlici Blaser F3

Brokovou kozlici nelze znovu vynalézt, a to ani ve firmě Blaser. Možné jsou však smysluplné novinky v detailech – především v použití moderních materiálů a konstrukčních a výrobních postupů. To provedli v Isny, sídle firmy Blaser, a výsledkem je zbraň přinášející radost ze střelby.

Střípky z besedy s myslivci

Výsledky programu Precize i své další záměry ve výrobě lovecké munice představila společnost Sellier & Bellot návštěvníkům výstavy Natura viva 2007 na besedě, která se konala v pátek 25. května na výstavišti v Lysé nad Labem.

Banner - tradiční český výrobce kvalitních oděvů do přírody

Již více než 15 let dodává firma BANNER, s. r. o., své výrobky – oděvy pro myslivost, turistiku a volný čas –zákazníkům u nás i v zahraničí. Během své existence firma vybudovala silné technické, výrobní a obchodní zázemí a stala se největším specializovaným výrobcem uvedených oděvů v České republice.

Lovecké zbraně Renato Gamba

Zbrojovka Renato Gamba sídlící v italské Brescii, městě s dlouhou tradicí puškařské výroby, patří k nejstarším evropským výrobcům zbraní. Její kořeny sahají až do r. 1748. I když nepatří mezi největší výrobce, získává si stále více příznivců na celém světě, kteří na zbraních z její produkce oceňují vysokou kvalitu, naprostou spolehlivost a odolnost a v neposlední řadě i elegantní design. Zbraně Renato Gamba používá mnoho sportovních střelců patřících k absolutní světové špičce a pravidelně se umísťujících na předních místech vrcholných střeleckých akcí.

Maďarské zemědělské muzeum (Magyar Mezögazdási Múzeum Budapest)

Založení zemědělského muzea, které je největším svého druhu v Evropě, se vztahuje k r. 1896, kdy v Budapešti proběhla „Výstava milénia“. Rok poté byly v komplexu budov postavených u příležitosti této výstavy zřízeny stálé muzejní expozice. Dnešní podobu získalo muzeum, umístěné do zámecké části hradu Vajdahunyad, po rozsáhlé rekonstrukci v letech 2001-2002.

Lovecká kronika - Uchování vzpomínek na lovy

Na letošním ročníku veletrhu Natura viva jsme návštěvníkům představili novou publikaci z našeho vydavatelství – Loveckou kroniku. Velmi pozitivní ohlas svědčil o tom, že její vydání byl dobrý počin, protože věc tohoto typu u nás dosud chyběla.

Myslivecká výročí – červenec

Před 150 lety – 1. července 1857 – se ve Vodňanech narodil Ing. dr.h.c. Teodor Mokrý. Po absolvování gymnázia v Českých Budějovicích a předběžné lesnické praxi vystudoval v r. 1876 Vyšší lesnický ústav v Bělé pod Bezdězem. Zprvu působil ve schwarzenberských službách, od r. 1891 ve Lnářích. Význačný lesní a rybářský odborník věnoval jako první u nás pozornost ondatře pižmové (Deset let invaze bobříka pižmového v Čechách, 1920, Vývoj bobříka pižmového, 1926). Patřil také mezi vynikající rybářské odborníky: vyšlechtil kapra, odrůdu lnářský modrák.
Zemřel 11. srpna 1945 v Písku.


Ze zahraničí 7/2007

Australská armáda plánuje odstřel tisíců klokanů

Australské ministerstvo obrany se rozhodlo najmout profesionální lovce, kteří by měli ulovit přibližně 3200 klokanů obrovských, což je asi polovina ze stavu žijícího na dvou vojenských základnách ve městě Canberra. Plánovaný odstřel rozlítil množství ochránců životního prostředí z nevládních organizací.

Staré zlaté časy

Podpůrný spolek pytláků

V Assenu (v záp. Frýžsku v Nizozemí) zřízen spolek pytláků! Přihlásilo se již k němu přímo 17 údů. Jenom takoví pytláci přijati jsou do spolku, kteří se v pytláctví osvědčili a pro ně trestáni byli. Spolek se usnesl, že napříště odevzdávati bude zvěř překupníkům, hlavně zvěřinářům, za ceny tržní; tito jsou povinni věnovati jistý obnos ročně spolkové pokladně. Hlavním účelem spolku jest podporovati trestem stížené pytláky a jejich členy rodiny.

Dobrou chuť

Medailonky z černé s kuřecími játry

Osm malých řízečků – medailonků z kýty divočáka, 250 g kuřecích jater, 100 g anglické slaniny, dvě cibule, sůl, čerstvě podrcený pepř, olej.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku