Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 08/07

Blaser F3 - pro lov a sportovní střelbu (II.)

Josef Machan a ing. Horymír Virgl testují brokovou kozlici Blaser F3

Brokovou kozlici nelze znovu vynalézt, a to ani ve firmě Blaser. Možné jsou však smysluplné novinky v detailech – především v použití moderních materiálů a konstrukčních a výrobních postupů. To provedli v Isny, sídle firmy Blaser, a výsledkem je zbraň přinášející radost ze střelby. V následujícím textu přinášíme dokončení testu brokové kozlice Blaser F3.


Sportovní střelba 8/2007

Mistrovství Evropy v univerzálním trapu Řím, Itálie

Poslední červnový víkend hostil střelecký areál Valle Aniene nedaleko Říma mistrovství Evropy (ME) v univerzálním trapu (UT). Asi proto, že ME pořádané na stejném místě před pěti lety se příliš nevydařilo (špatná organizace, mnoho doprovodných závodů, a hlavně velmi tvrdé ekologické terče Italtrap, které způsobily nízké nástřely), nebyla účast na letošním ME tak vysoká, jak se předpokládalo. Do závodu se přihlásilo 302 střelců. Díky obětavosti prezidenta komise FITASC pro UT Bruna Aliprandiho, jenž se již od jara podílel na přípravě závodu, se letošní ME podařilo dobře zvládnout po všech stránkách. Poděkování patří také provozovateli střelnice - rodině Tonnini.

Z našich honiteb 8/2007

Hodnocení a výstava trofejí ulovených v okrese Litoměřice

Městské úřady Litoměřice, Lovosice a Roudnice n. L. uspořádaly ve dnech 17.-18. května t. r. hodnocení a 19.-20. května výstavu trofejí zvěře ulovené v okrese Litoměřice v r. 2006. Celkem bylo hodnoceno 969 trofejí, z toho 846 srnčích, 70 mufloních, 43 daňčích, pět jeleních, tři jezevčí lebky, jedna liščí lebka a jedny zbraně černé zvěře.

Myslivecká výročí – srpen

Dne 1. srpna uplyne 310 let od chvíle, kdy křivoklátský vrchní lovčí Kryštof Rayman jako dík za propuštění z dvouletého věznění dal na Zámeckém vrchu nedaleko Křivoklátu postavit kapličku s obrazem sv. Eustacha, symbol obrany práv myslivců proti pytlákům. V r. 1947 byla kaplička opravena a Čs. myslivecká jednota ji opatřila deskou s nápisem: Zastav se zde, myslivče, a vzpomeň druhů padlých za svobodu a vlast! V r. 1997 byla kaplička restaurována a znovu vysvěcena.

Ze zahraničí 8/2007

Padesát let chovu zubrů v Meklenbursku

Po druhé světové válce byli zubři ve volné přírodě téměř vyhubeni. Jejich stav klesl pod 100 kusů, 12 let po skončení války bylo napočítáno jen 281 zubrů. Jejich stav se měl zvýšit ve vhodné oboře. Pro tento záměr byl v Meklenburské jezerní plošině vybrán zalesněný poloostrov vybíhající do jezera, zvaný Damerower Werder (Damerovská výspa), o rozloze asi 320 ha.

Dobrou chuť

Jelení salmy

500-600 g jelení nebo srnčí kýty (hřbetu), jeden citrón k vymačkání šťávy, čtyři kolečka oloupaného citrónu, 40 g slaniny, dvě cibule, dvě mrkve, dva stroužky česneku, jeden bobkový list, tři kuličky nového koření, lžička celého pepře, dva hřebíčky, sůl, dvě lžíce oleje, 250 ml červeného vína, jedna lžíce kaparů, 100 g naložených sladkokyselých perlových cibulek, 25 g hladké mouky, 25 g másla.

Úvodník 8/2007

Vážení čtenáři,
půldruhého měsíce před začátkem doby lovu téměř všech druhů naší spárkaté zvěře přišla zpráva, že se Sbor zástupců ČMMJ rozhodl ukončit činnost společnosti Interlov Praha, s. r. o. Co to pro mne bude znamenat?, napadne uživatele honitby, který léta vozil zvěřinu do výkupny Interlovu. Jak to zahýbe cenami zvěřiny?, položí si otázku jeho soused, jenž dodával své úlovky konkurenční firmě. Oba mohou být v klidu, nestane se nic zásadního. Interlov už léta nebyl tím, čím kdysi býval. Postupné ukončení jeho činnosti převratné změny určitě nepřinese.


Ohlédnutí za Interlovem

Ing. Dalibor Pačes a ing. David Vaca, Ph.D.

Pozorný čtenář, který sleduje dění kolem Českomoravské myslivecké jednoty, mohl na jejích internetových stránkách a též na webu časopisu Myslivost zaznamenat strohý zápis z jednání Sboru zástupců ČMMJ ze 16. června t. r. Ze zápisu vyplývá, že SZ schválil zrušení obchodní společnosti Interlov. Firma se známým logem se tak po téměř 40 letech existence dočkala ukončení své činnosti. Jaká byla historie Interlovu, co předcházelo rozhodnutí SZ a co vyplývá z rozhodnutí SZ?Jak ovlivní ukončení činnosti firmy Interlov domácí trh se zvěřinou?

Interlov Praha v uplynulých letech již nebyl oním silným hráčem na domácím trhu se zvěřinou jako dříve a ve všech regionech mu vyrostli sice menší, ale zdatní konkurenti. Na to, jak hodnotí likvidaci Interlovu, jsme se zeptali představitelů několika firem obchodujících se zvěřinou. Zejména nás zajímalo, jaký vliv bude mít postupné ukončení činnosti kdysi nejvýznamnějšího výkupce zvěřiny na domácí trh s touto komoditou. 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku