Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 11/07

SILVA REGINA 2008 eviduje velký zájem vystavovatelů

Podle počtu přihlášených firem je v současnosti již jisté, že veletrhy TECHAGRO, ANIMAL VETEX a SILVA REGINA, které se uskuteční na brněnském výstavišti od 6. do 10. dubna 2008, budou úspěšným pokračováním předešlého rekordního ročníku 2006. Tehdy vystavovatelé představili exponáty na ploše 55 tisíc m2 a veletrhy navštívilo téměř 80 tisíc lidí.

Podzimní zkoušky na Rychnovsku

I  když  podle  kalendáře podzim ještě nenastal, v honitbě MS Doubrava Byzhradec na Rychnovsku se 8. září t. r. konaly podzimní zkoušky ohařů a malých plemen loveckých psů. Počasí  bylo nevlídné, studený vítr a zamračená obloha s občasným deštěm navozovaly podzimní atmosféru.

S TourNavigatorem bez obav do terénu

Pro potřeby mapování nebo orientace v terénu se dnes již zcela běžně využívají navigační přístroje. Dosud byla nabídka omezena převážně na jednoúčelové navigátory, v nichž lze zobrazit výhradně vektorové mapy. Vzhled takto zobrazovaných map značně pokulhává za klasickými papírovými mapami. V poslední době se však výrobci díky rostoucí rychlosti procesorů a kapacitě pamětí začínají přiklánět k využití rastrových map, které svým vzhledem přesně odpovídají požadavkům uživatelů.

Sportovní střelba

O putovní pohár MS Chvatliny

Dne 1. září t. r. uspořádalo Myslivecké sdružení Chvatliny (okr. Kolín) soutěž ve střelbě o putovní pohár MS. Soutěžní disciplínou bylo lovecké kolo, místem konání se stala střelnice Sportovně střeleckého klubu MS Kňour Stříbrná Skalice v Hradových Střímelicích. Netradiční, v prudkém svahu postavené lovecké kolo prověřilo dovednost všech zúčastněných střelců. Nejvíce se dařilo Karlu Havlínovi, druhý skončil Martin Šedivý a třetí Aleš Beran.

Špičková lovecká optika na Hanesově mlýně

Ing. Dalibor Pačes

Firma ARMS-CZ, a. s., se sídlem v Humpolci zorganizovala na pátek 14. září t. r. velkou předváděcí akci optiky značek Zeiss, Swarovski, Leica a Docter. Místem konání bylo příjemné prostředí penzionu Hanesův mlýn u obce Štoky na Havlíčkobrodsku. Účastníci měli možnost vyzkoušet si více než 60 nejrůznějších optických přístrojů uvedených značek.

Banner - tradiční český výrobce kvalitních oděvů do přírody

Již více než 15 let dodává firma BANNER, s. r. o., své výrobky – oděvy nejen pro lesníky a myslivce – zákazníkům v ČR i v zahraničí. Během uvedené doby si firma vybudovala silné technické, výrobní a obchodní zázemí a stala se největším specializovaným výrobcem těchto oděvů u nás.

Myslivecká výročí – listopad

Je to již 150 let, co se 7. listopadu 1857 narodil v Daňkovicích nedaleko Nového Města na Moravě učitel Emil Musil, který si podle svého rodiště zvolil pseudonym Daňkovský. Velmi plodný spisovatel a překladatel napsal velké množství článků přírodopisných i beletristických, prózou i veršem. Koncem 19. století redigoval časopis Lovecká besídka a později Lovecký světozor. V r. 1899 přeložil z polštiny spisek W. Spausty Zvěř černá, v r. 1923 vydal knížku Pěstování zvěře užitkové a hubení škodné. Napsal také několik knížek beletrie a humoru.
Zemřel 8. února 1941 v Kutné Hoře.


Ze zahraničí 11/2007

Švédsko: nová posypová sůl má snížit střetů aut se zvěří

Švédská správa silnic zkouší nový druh soli na posyp. Činí tak v obůrce s losy a chce si ujasnit, zda zvěři více „chutná“ běžně používaná posypová sůl, nebo sůl o něco sladší. Podle výsledků dvouměsíčních zkoušek správa rozhodne, kterou sůl v zimě používat.
Wild und Hund, 11/2007, Rš


Staré zlaté časy

Vlk odchovaný k honbě 

Ačkoli jednoho a téhož řádu a tudíž téměř bratři, přece jen vlk a pes dokazují proti sobě zapřisáhlé nepřátelství, které téměř za každé okolnosti vychází na jevo. Mnohé souhlasné zvyky a způsoby života prozrazují obě zvířata tato, avšak ani nejmocnější ze všech pudů, jež psí plemeno jeví, totiž pud pohlavní, nedopouští než jen velmi pořídku, aby se sblížila obě dotčená zvířata, jednomu a témuž řádu náležející, s výsledkem, který by měl vznik bastardů v zápětí.

Dobrou chuť

Plněná bažantí prsíčka

Čtyři kusy bažantích prsíček s kostí, 200 g mletého vepřového masa, jedno vejce, jedna až dvě lžíce smetany, 40 g šunky (uzeného vařeného jazyku), 40 g másla, sůl, mleté divoké koření.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku