Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/07

Podzimní zkoušky v Dobrušce

Za krásného počasí proběhly 22. září t. r. v honitbě MS Dobruška (Královéhradecký kraj) podzimní zkoušky ohařů. K jejich hladkému průběhu přispěla dokonalá organizace. Zkoušek se zúčastnilo 12 ohařů – pět německých krátkosrstých ohařů (KO), tři čeští fousci (CF), dva irští setři (IS) a po jednom pointerovi (POI) a malém münsterlandském ohaři (MMO).

Všestranné zkoušky ohařů na Benešovsku

Dvoudenních všestranných zkoušek (VZ) ohařů na Benešovsku, jež se konaly ve dnech 22. a 23. září t. r. v honitbách MS Drachkov, MS Bystřice a společnosti Líšno, s. r. o., se zúčastnilo 13 psů – čtyři čeští fousci (CF), tři němečtí krátkosrstí ohaři (KO), dva maďarští krátkosrstí ohaři (MKO), dva angličtí setři (AS), jeden gordonsetr (GS) a jeden výmarský ohař krátkosrstý (VOK). Slavnostní zahájení zkoušek proběhlo na zámku Líšno nedaleko Benešova. Výkony psů posuzoval desetičlenný sbor rozhodčích pod vedením Václava Mudrocha.

Myslivecká výročí – prosinec

Všechna myslivecká výročí tohoto měsíce se nám soustředila do jediného dne: 17. prosince.
Toho dne se v r. 1887, tedy před 120 lety, v Hrusicích nedaleko Senohrab narodil malíř a ilustrátor Josef Lada. Jeho kresby zvířat znají již děti, dospělí se s ním seznámili většinou z karikatur. Lada zachycoval většinou venkov, v němž nevystupují jen krajina a lidé, ale i zvěř, hajní a myslivci. Některé jeho obrázky jsou věnovány právě jim. Proto je tak oblíben.
Mistr Lada zemřel 14. listopadu 1957 v Praze.


Ze zahraničí 12/2007

Slovenský poľovnícky zväz má nové vedení

Dne 27. října t. r. se v Nitře uskutečnil IX. sněm Slovenskeho poľovníckeho zväzu (SPZ). Na sněmu proběhla kromě jiného volba prezídia a dozorčí rady. Prezidentem pro příštích pět let byl v tajném hlasování zvolen ing. Tibor Lebocký. Vystřídá tak ing. Mariána Lipku, který funkci zastával v uplynulých deseti letech.

V mámení sněhových vloček

Ing. et Ing. František Bezděk

Když v pondělí či v úterý zazvoní telefon a hajný se ptá, zda náhodou nevím, komu patří lovecký pes chycený v blízké vesnici, často jen zakroutím hlavou. Jak bych to mohl vědět, vždyť třeba právě teď o víkendu proběhly v okolí Salaše hned tři naháňky, a k tomu poblíž ještě dva polní hony. Sám však více než dobře znám stav rozpolcené duše, když se člověk vrací domů z naháňky bez psa, který – sveden svou vrozenou vášní – odběhl někde v leči po stopě zvěře a dlouhé čekání jeho pána bylo zbytečné. Zatím nikdy mi u členů rodiny nepomohlo utěšování, že se pes najde, že ho někdo pozná a přivede, nebo zavolá na náš telefon podle čísla na obojku třeba odněkud z druhé strany kopců. Pokaždé jsem byl vším vinen já: neměl jsem ho vůbec brát s sebou! Přece ale nejde, aby myslivec šel do revíru bez psa, a na naháňku teprve ne! Vysvětlujte to však manželce nebo dětem!
Od doby, kdy jsem se z naháňky poprvé vracel domů sám, se pokaždé snažím psa, který vybíhá z leče, posunkem ruky vrátit, a většinou se to podaří. Snad právě tímto tichým povelem se mu zviditelní linie střelců, která je právě tou hranicí, za kterou již nemusí běžet dál.


Staré zlaté časy

Elektrické světlo ve službách lovce

Vznešeným lovcům nedostačují pomalu evropské luhy k loveckým výkonům a proto podnikají občas lovecké výlety do Afriky. Tak učinil před několika lety hrabě Pálffy, vydav se jako již mnozí jiní na honby lvů, což ovšem pyšnější má zvuk, než kdyby se jednalo o honbu koroptví. Moderní tento Gérard dal si ke svým účelům u známého štýrskohradeckého elektronika sestrojiti elektrický přístroj osvětlovací. Na klobouce umístěno pět žárovek s přiměřenými reflektory, potřebné k tomu akkumulatory umístěny jako peněženky do vaků, proud pak vzbudí se přístrojkem, který se vloží mezi zuby, tak že rukám zůstává volnost.

Dobrou chuť

Pečená daňčí kýta

1 kg daňčí kýty, 100 g anglické slaniny, lžíce podrcených jalovčinek, drcený černý pepř, mořská sůl, 200 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), dvě cibule, 200 ml suchého bílého vína, jedna až dvě lžíce hotové jíšky, lžíce oleje, lžíce másla.

ÚVODNÍK 12/2007

RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Vážení čtenáři,

jako každý podzim, i letos Ministerstvo zemědělství zveřejnilo mysliveckou statistiku za předchozí rok (Svět myslivosti č. 10/2007). A opět – jako každý rok – jsme mohli vidět, jaké zázraky přírody se v našich honitbách dějí.

Ministerstvo zemědělství doporučuje redukovat početní stavy spárkaté zvěře

Redakce

Vzhledem k vysokým škodám působených spárkatou zvěří na lesních porostech a polních plodinách přichází Ministerstvo zemědělství (dále MZe) s výzvou k redukci stavů některých druhů spárkaté zvěře. Výzva je adresována všem držitelům honiteb a vlastníkům honebních pozemků, konkrétní doporučená opatření směřují k orgánům státní správy myslivosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku