Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 7 (2013)

Vzpomínky na šumavská halali (str. 58-61)

Redakce

Před 70 lety vyšlo první vydání knihy Šumavská halali, jejímiž autory byli synovci prof. Julia Komárka Ing. Václav a Zdeněk Nekvasilovi. Spoluautorem, jehož jméno však nemohlo být za německé okupace uvedeno, byl prof. RNDr. Jaromír Šámal, popravený za stanného práva v r. 1942. Jeho otce, JUDr. Přemysla Šamala, kancléře všech tří našich předválečných prezidentů, umučili okupanti o rok dříve ve vězení v Berlíně. Kniha Šumavská halali je zajímavou vzpomínkou nejen na myslivost na Šumavě ve 20. a 30. letech minulého století.

Natura viva 2013 dějištěm XV. ME ve vábení jelenů (str. 50-51)

Redakce

Letošní ročník myslivecké výstavy Natura viva v Lysé nad Labem, pořádaný ve dnech 22.–26. května, byl zpestřen několika body doprovodného programu, souvisejícími s letošním 90. výročím založení jednotné myslivecké organizace. Tím nejviditelnějším bylo XV. mistrovství Evropy ve vábení jelenů.

Jagdgut Hohenlehen – tradiční lov v předhůří Alp nejen na silné jeleny (str. 46-49)

David Vaca

Jihovýchodně od Lince, v předhůří Alp, se v horských lesích pokrývajících prudké svahy nad obcí Unter-Weidach ukrytou v údolí říčky Ybb (Ybbstal) rozkládá osmisethektarová obora s chovem několika druhů spárkaté zvěře. Vedle jelena evropského je v ní chován kamzík horský, kozorožec a muflon. V oboře žije také zvěř srnčí a řada zástupců horské fauny včetně tetřevovitých ptáků, orla skalního aj. Koncem letošního května jsme oblast navštívili a od majitele obory Michaela Schmidtkunze si nechali vyprávět zajímavý příběh o historii a současnosti území, o lese, myslivosti, zvěři a jejím lovu.

Lovecká lukostřelba (IV.) - lov lukem (str. 44-45)

Alexandr Vrága

Přišel den „D“. Máme kvalitní výkonný luk, šípy opatřené loveckými hroty, maskovací oblečení a všechny další nezbytnosti potřebné k lovu. Za sebou důkladnou teoretickou i praktickou přípravu a hlavně nám nechybí odhodlání vstoupit mezi skutečné lovce-lukostřelce. Každý „bowhunter“ si jistě vzpomene na okamžik, kdy poprvé vkročil do honitby s cílem lovit. Ten jedinečný pocit se nikdy v životě neopakuje …

Mistrovství Evropy v loveckém parkúru na Konopišti (str. 38-41)

Dalibor Pačes

Letošní, 46. evropský šampionát v loveckém parkúru je již minulostí. Jak jsme avizovali ve Světě myslivosti č. 4 a 5/2013, proběhl ve dnech 23. až 26. května v krásném prostředí bažantnice Konopiště. Šlo o vrcholnou akci Mezinárodní federace pro střelce z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), podporovanou Asociací střelců na asfaltové terče (ASAT). Hlavním organizátorem šampionátu byl Lesní závod Konopiště (Lesy České republiky, s. p.).

Mezinárodní Field Trial v Klapý (str. 35)

Roman Sedláček

Historie Mezinárodního Field Trialu (FT) v Klapý (okr. Litoměřice), pořádaného každoročně Českým pointer a setter klubem, se počítá v desítkách let. Tento trial zažil skvělé i slabší ročníky, účastníky z různých koutů Evropy, slavná jména vůdců i psů. Největšího renomé se dočkal s příchodem nového tisíciletí, o deset let později jej však nízké stavy pernaté zvěře téměř „zadusily“. V současnosti jako by znovu nabíral dech. Nic naplat, každý FT stojí a padá s kvalitou honitby a rozhodčích.

Jubileum slovenského hrubosrstého ohaře (str. 32-34)

Michal Urban

Letos v červnu uplynulo 30 let od zasedání Mezinárodní kynologické federace (FCI) v Madridu, na němž bylo oficiálně uznáno plemeno slovenský hrubosrstý ohař. Kynologové na Slovensku se tak vedle slovenského kopova dočkali dalšího národního plemene loveckého psa. Z pohledu historie jde o nejmladšího ohaře na světě. „Jubilant“ jistě zaslouží připomenout.

Znáte Dámy české myslivosti? (str. 30-31)

David Vaca

Na letošní výstavě Natura viva v Lysé nad Labem nešlo přehlédnout stánek klubu Dámy české myslivosti, založeného v loňském roce při Českomoravské myslivecké jednotě. O jeho dosavadní činnosti jsme hovořili s Ing. Jiřinou Špálovou, předsedkyní klubu.

DIANA, I. myslivecký spolek žen (str. 28-29)

Věra Borkovcová

DIANA, I. myslivecký spolek žen byl založen 3. června 2009 jako historicky první myslivecký spolek žen s vlastní právní subjektivitou v ČR. Vznikl v okrese Tábor v jižních Čechách, kde je zastoupení žen v myslivosti vyšší než v celorepublikovém průměru.

Rarita roku 2013 – II. kolo (str. 26-27)

Redakce

Do II. kola soutěže Rarita roku 2013 o nejzajímavější abnormální srnčí trofej bylo přihlášeno 14 trofejí – 12 z ČR a dvě ze Slovenska. Do Velkého finále postoupily dvě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku