Ing. Zdeněk Faktor se dožívá sedmdesátin

V polovině února - šestnáctého - si připomínáme, že se sedmdesátin dožívá odborník na ruční palné zbraně, balistiku a střelectví ing. Zdeněk Faktor. Své bohaté zkušenosti získal jako vedoucí Čs. zkušebny zbraní a střeliva pro civilní potřebu, kde pracoval přes čtvrt století (1954-1985). V letech 1989-1995 byl šéfredaktorem Střelecké revue a od r. 1996 Střeleckého magazínu, který založil.

Našim myslivcům je dobře znám ze stovek článků v časopisech střeleckých a mysliveckých i ze samostatných knižních publikací Lovecké zbraně a střelivo (1972 a 1973), Rukověť loveckého střelectví (1982) a Lovecké střelectví (1993). Autorsky spolupracoval na knize ABC myslivosti (1979) a na Mysliveckém slovníku naučném (1992). Další jeho články, často charakteru monografií, jsou uloženy v Mysliveckých kalendářích (1975-1991). Kromě toho napsal několik dalších knih, z nichž některé vyšly také cizojazyčně.

Ing. Faktor patří také mezi význačné sběratele nožů, o nichž napsal dvě knihy. Není divu, že se v r. 1993 stal zakládajícím členem Asociace českých a moravských nožířů, jejímž byl několik let předsedou. V r. 1968 se stal zakládajícím členem Klubu vojenské historie.

Jubilant více než čtvrt století působí ve střelecké komisi ČMMJ a byl Jednotou několikrát vyznamenán. V letech 1977-1992 pravidelně přispíval do časopisu Myslivost. Koncem r. 2001 odešel do důchodu, ale s časopisem Střelecký magazín nadále spolupracuje jako externí redaktor.

Přejeme oslavenci další úspěšnou práci na poli loveckého střelectví.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku