Zlatá srnčí trofej na internetu

Zdeněk Kůta, DiS.

V loňském roce jsem se již podesáté zúčastnil národního finále soutěže Zlatá srnčí trofej a souvisejícího mysliveckého tábora. Často se setkávám s rodiči, kteří mají dobrou představu o průběhu i poslání národního finále i o Zlaté srnčí trofeji obecně. Většinou to jsou lidé z míst, kde okresní myslivecké spolky, vedoucí kroužků a příznivci myslivosti pracují s mládeží a systematicky se jí věnují. Ale co mají dělat ti, kteří takové štěstí nemají? Jistě existuje velká skupina lidí, kteří mají zájem o přírodu, o myslivost a především o práci s dětmi. Ale řada z nich neví, jakým způsobem se mohou zapojit nebo na koho se mají obrátit, příp. kde mají získat potřebné informace.

Proto jsem se rozhodl vytvořit internetové stránky, které, jak pevně doufám, přinesou vyšší informovanost a zlepší komunikaci mezi zainteresovanými stranami. V dnešní době, kdy již děti na většině základních škol mají přístup na internet nebo mají počítač s připojením na internet doma, bylo by jistě škoda neposkytnout jim i rodičům informace tímto rychlým a pro některé již samozřejmým způsobem.

Odkaz na internetové stránky soutěže Zlatá srnčí trofej naleznete v levém sloupci dole na internetových stránkách časopisu Myslivost (www.myslivost.cz) nebo prostřednictvím vyhledávače na serverech Centrum (www.centrum.cz) a Seznam (www.seznam.cz), kde zadáte heslo Zlatá srnčí trofej. Po vyhledání se zobrazí odkaz, pomocí kterého budete přesměrováni na hlavní stránku. Tam můžete získat informace o názorech a nápadech návštěvníků, propozice soutěže i se zkušebním testem a modelovou poznávací stezkou, se Zlatou srnčí trofejí v regionu Benešovska, s články z posledních pěti národních kol, informace o soutěži Mé toulky za zvěří, o novém Zápisníku pro mladé myslivce a ochránce přírody, testy z národního kola 2003 na Křivoklátě. Také si můžete přečíst o naší zvěři a prověřit si své znalosti v malém soutěžním kvízu atd.

Technika (a obzvlášť výpočetní) kráčí mílovými kroky kupředu a nemá smysl se jí bránit. Naopak, většina dětí a mladých lidí má kladný vztah k počítačům (někdy až příliš) a i ti starší si cestu k počítači také jistě najdou. Byla by škoda tohoto kladného vztahu nevyužít. Proto pevně věřím, že společně vytvoříme "místo", kde si každý najde to, co ho zajímá o Zlaté srnčí trofeji a vůbec o práci s mládeží. Např. rodiče zde naleznou podmínky, za kterých se může jejich potomek zúčastnit národního kola, vedoucí kroužku metodický materiál pro činnost mysliveckého kroužku, chlapec či dívka soutěž, která jej osloví a zaujme apod. Záleží přece jen na nás, jestli budeme schopní a ochotní investovat úsilí do výchovy naší mládeže. Jistě to není nic snadného, ale jako každá investice se nám bohatě vrátí. Nemyslíte?

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku