Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 03/04

Zásyp - zařízení k přikrmování nebo smrtící past?

 

{mosimage}

00HON

Zásyp - zařízení k přikrmování nebo smrtící past?

Text a foto ing. Bc. Jiří Honzírek

Zásypy jako zařízení pro přikrmování pernaté zvěře (ve většině honiteb především bažantů) by měly sloužit především k tomuto účelu. Jejich konstrukce má zajistit co nejmenší znehodnocení krmiva a vhodný přístup zvěře k němu. Zásypy mají být alespoň ze tří stran otevřené, aby zvěř mohla v případě nebezpečí uniknout. Přikrmováním zvěři pomáháme udržet i přes zimu dobrou kondici a odpovídající zdravotní stav.
Tyto obecné zásady zná snad každý myslivec.

Obora Vlkov

 

{mosimage}

00OBOR

Obora Vlkov

Ing. Ondřej Kozub

V Polabské nížině, v těsné blízkosti státní silnice spojující města Poděbrady a Chlumec nad Cidlinou, vystupuje z rovinaté krajiny vrch Oškobrh. Jeho vrchol je současně nejvyšším bodem obory Vlkov, která svým územím pokrývá celý lesnatý kopec a zasahuje i do okolních zemědělských pozemků. Letos uplyne jedenáct let od doby, kdy v oboře začala soukromě hospodařit rodina Baumgartnerových, která pozemky na Oškobrhu restituovala.

Myslivecký prapor

 

{mosimage}

00HIST

Myslivecký prapor

Ing. Ctirad Rakušan

V poslední době se nejen u některých zahraničních, ale i našich mysliveckých organizací projevuje zájem o zviditelnění pospolitosti pod vlastním praporem.

MYSLIVECKÁ VÝROČÍ - BŘEZEN

 

{mosimage}

00VYRO

MYSLIVECKÁ VÝROČÍ - BŘEZEN

V březnu si připomínáme dvě významná výročí. První je 50. výročí úmrtí prvního českého organizátora safari Bedřicha Machulky. Ten se narodil 22. června 1875 v Kladně. Po studiích na gymnáziu a Vyšší odborné škole v Táboře se jako třiadvacetiletý vydal na dobrodružnou cestu do Afriky. Provázel ho o dva roky mladší Richard Štorch (1877-1927), s nímž spolupracoval plných 29 let.

Vůbec ne nudná návštěva muzea

 

{mosimage}

00INT

Vůbec ne nudná návštěva muzea

Ing. David Vaca, Ph.D.

Zatímco návštěva muzea pro někoho znamená radostnou událost spojenou s doplněním znalostí o historii, pro jiného to může být ztráta času. Přesto i leckterý zástupce druhé skupiny po absolvované prohlídce uzná, že seznámení se s exponáty nebylo tak nezajímavé a že si to možná ještě někdy zopakuje. Pro ty, kteří se nechtějí vydávat do muzea naslepo, jistě dobře poslouží stále častější internetové prezentace. Díky nim lze snadno získat informace nejen o historii muzea, jeho sbírkách, aktuálních expozicích, ale také o otvíracích hodinách a dalších technických údajích. Pak už jen zbývá stanovit den výletu do příslušného muzea a vyrazit najisto.

ZE ZAHRANIČÍ

 

{mosimage}

00ZAHR

ZE ZAHRANIČÍ

Skotsko: lov na bělokury se nevyplácí
Podle oficiálních údajů jsou poplatkové lovy na bělokura rousného ve Skotsku rok od roku ztrátovější. Vřesoviště se musí kosit, čímž vznikají značné náklady na úpravu biotopu, a klesající stavy bělokurů lákají stále méně poplatkových lovců.
Jäger, 7/2003, Rš

STARÉ ZLATÉ ČASY

 

{mosimage}

00CASY

STARÉ ZLATÉ ČASY

Letadlem na hony
Denním tiskem prošly zprávy, že naše státní aerolinie povolují lovcům bráti s sebou do letadla své zbraně a munici. Novinka tato bude zajímati mnohé z našich čtenářů, zvláště ty, kteří si chtějí zkrátiti cestu k honům nebo zpět, a proto jsme se informovali o bližších okolnostech, jež zde přinášíme.

Neděli Kýchavnou sluky přitáhnou

 

{mosimage}

00LEC

Neděli Kýchavnou sluky přitáhnou

KK

Mnohým myslivcům tato pranostika již moc neříká. Dovolím si ji proto blíže vysvětlit. Neděle Kýchavná je třetí neděle postní. Kdy to je? Postní doba podle katolické liturgie začíná popeleční středou a šest následujících nedělí jsou neděle postní, přičemž každá z nich má své české i latinské jméno. Těchto šest postních nedělí předchází neděli Velikonoční. Dnes se již tyto názvy nepoužívají. Výjimkou je snad pouze poslední, tedy šestá neděle postní Květná (Palmarum). Velikonoce jsou svátky pohyblivé a neděle Velikonoční je první nedělí po prvním jarním úplňku, tedy po 21. březnu. Každý si tak může podle shora uvedeného vypočítat neděli Kýchavnou (Oculi).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku