Vliv pěších turistů a paraglidingu na kamzičí zvěř

 

{mosimage}

00VEDA

Vliv pěších turistů a paraglidingu na kamzičí zvěř

Ve švýcarských Alpách (národní rezervace Augstmatthorn) byly sledovány reakce kamzičí zvěře na rušení pěšími turisty a paraglidisty. Na sledovaném území byl během 27 dní sledován pohyb turistů (26 dnů) a paraglidistů (6 dnů). Přestože byl počet pěších turistů, kteří se dostávali na dohled kamzíků, poměrně vysoký, byl jejich vliv na narušení pastevního rytmu nízký (průměrná denní ztráta času na pastvě 1,2 %). Naopak v případě paraglidistů bylo zaznamenáno výraznější snížení pastevní aktivity kamzíků (od 2,2 do 26,5 %), přičemž dopady na zvěř se silně zvyšovaly s dobou, po kterou měli kamzíci paraglidisty v dohledu. Autoři ve své studii vytvořili model, podle kterého je možné kvantifikovat efekt rušení zvěře i na jiných lokalitách (Wildlife biology 2003: 1, 37-45).

JK

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku