Z našich honiteb

 

{mosimage}

00HON

Z našich honiteb

SILNICE - NEBEZPEČÍ PRO JEZEVCE
Naprosto bezvýznamná okresní silnice spojující dvě vesničky na Berounsku - Bykoš a Všeradice - tvoří současně jižní hranici Českého krasu. Jezevci, slídící v noci v lese, tuto komunikaci přecházejí, aby se tudy vraceli do svých vápencových hradů vzdálených asi 1,5 km. Samozřejmě hledají u krajnic různé zbytky jídel, které řidiči vyhazují z oken svých vozidel, hodují na auty sražené zvěři a v létě sbírají v aleji třešně, jež spadnou na zem ptákům a kunám. Silnice, která jezevcům poskytuje obživu, jim paradoxně přináší i záhubu. V úseku dlouhém přibližně 800 m nacházím každoročně v průměru tři (!) usmrcené jedince. Ve skutečnosti jich však může být samozřejmě více. První letošní padlinu jsem objevil již 8. ledna (teplota vzduchu vystoupila v poledne až na 14o C). Na snímku je jezevčice sražená 28. března. Byla ještě plná a odhaduji, že by jezevčata vrhla asi do týdne, tedy velice pozdě.
Text a foto Václav Havelík

HRAD PERNŠTEJN HOSTÍ MYSLIVECKOU VÝSTAVU
Myslivecké sdružení Sejřek-Skorotice a Správa státního hradu Pernštejn zvou širokou veřejnost a především všechny přátele myslivosti na již tradiční mysliveckou výstavu konanou v průběhu Slavností Pernštejnského panství (1. - 6. 7. 2005). Myslivecká výstava bude již druhým rokem pro svůj velký zájem umístěna na třetí nádvoří největšího historického skvostu jižní Moravy, státního hradu Pernštejn.
Na výstavě bude prezentováno někdejší i současné myslivecké hospodaření v blízkém okolí včetně výstavy zbraní. K vystavovaným exponátům bude poskytnut odborný výklad a budou zodpovězeny i dotazy návštěvníků. Otvírací dny a hodiny myslivecké výstavy: 2. - 6. 7. 2005 od 9 do 18 hodin. Pro návštěvníky bude připraveno bohaté občerstvení včetně mysliveckých specialit.
V sobotu 2. 7. v 10 hodin vystoupí trubači Lesnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Organizátoři věří, že pozvání opět přijme hojný počet návštěvníků, kteří svou účastí a prohlídkou hradu podpoří obnovu historických sýpek, zničených při nedávném požáru.
PZV

Přehlídka trofejí z honiteb na Rychnovsku, Tutleky,
26. 2. - 4. 3. 2005

Na přehlídce trofejí spárkaté a další zvěře ulovené v loňském roce na Rychnovsku bylo ohodnoceno a vystaveno 825 parůžků, příp. fotografií trofejí srnců a 89 jeleních trofejí (příp. jejich fotografií). Daňci byli zastoupeni 18 trofejemi, kňouři, příp. bachyně 58 kolekcemi zbraní. Hodnoceny a vystaveny byly také čtyři liščí lebky a dvě lebky psíka mývalovitého.
Nejsilnější trofeje: srnec 130,30 b. CIC, jelen 189,27 b. CIC, muflon 211,75 b. CIC, kňour 118,75 b. CIC a liška 24,63 b. CIC.
Přehlídka trofejí byla přínosná nejen z odborného hlediska, ale též jako společenská událostí. Nápadité, pečlivé a vkusné uspořádání bylo dílem tutleckých myslivců. V den zahájení nechybělo ani vystoupení dvojice loveckých trubačů. Na připojeném snímku je zachycen panel s nejlepšími trofejemi z loňských úlovků v Orlických horách a na Podorlicku.
Text a foto Ludvík Lesný

Přehlídka trofejí z litoměřického okresu
Přehlídka trofejí získaných v r. 2004 na území okresu Litoměřice se konala ve dnech 21. - 22. 5. t. r. při příležitosti mezinárodní výstavy psů všech plemen Nord Bohemia Canis pořádané na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech. Výstavu tradičně organizoval OMS ČMMJ Litoměřice ve spolupráci s třemi městskými úřady - Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem.
Letos bylo hodnoceno a vystaveno celkem 853 trofejí, převážně srnčích parůžků. Z obvodu města Litoměřice pocházelo 355 srnčích, 40 mufloních a 34 daňčích trofejí, zbraně čtyř divočáků, lebky jezevce a lišky. Myslivci z Lovosicka dodali na přehlídku trofeje 191 srnců, 22 muflonů, šesti daňků, jedny zbraně černé zvěře a dvě liščí lebky.
Žádná z vystavených trofejí nedosáhla medailové hodnoty - trofeje s vyšší bodovou hodnotou byly již před konáním přehlídky předloženy na mezinárodní výstavu Natura viva 2005 pořádanou v Lysé nad Labem. Tam bylo odesláno 48 srnčích a sedm mufloních trofejí, čtyři trofeje divočáků, jedna jelení trofej a šest lebek šelem.
Litoměřickou výstavu navštívilo v průběhu dvou dnů jejího konání kolem 5000 lidí. Akce zaznamenala velkou odezvu mezi širokou mysliveckou veřejností, ale i mezi nemyslivci.
Podle předběžných výsledků patří litoměřický okres na přední místa v chovu srnčí zvěře v naší republice. Na výstavě v Lysé n. L. jsme dosáhli celkově dobrých výsledků: z okresu Litoměřice pochází např. nová domácí rekordní trofej jezevce lesního (zlatá medaile - 24,74 b. CIC), zlatou medailí oceněná trofej lišky obecné (26,50 b. CIC), "zlatý jelen" (210,12 b. CIC), "zlatý srnec" (135,20 b. CIC) a sedm "zlatých muflonů" (nejsilnější 236,40 b. CIC). Litoměřičtí myslivci se mají právem čím chlubit.
Text a foto Adolf Rolínek, jednatel OMS Litoměřice

HŘIVNÁČI V KVĚTNÍKU
Neobvyklé místo si pro své hnízdo vybral párek hřivnáčů. Usadili se v truhlíku na květiny na balkóně domu ve velmi rušném středu Prahy - na Vinohradech. Kvůli poštolkám hnízdícím na římsách okolních domů však holubi neměli klid a své hnízdo časem opustili, aniž by vyvedli mláďata. Text a foto Josef Snopek, Praha - Vinohrady

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku