Ze zahraničí 4/2007

Lyžařské areály versus příroda

Podle nové studie ubývá v Alpách ptáků, protože je ruší lyžaři a snowboardisté. Ti mají pravděpodobně vliv i na další živočichy.

Tetřívek obecný se v oblastech kolem lyžařských areálů vyskytuje oproti normálu dvakrát méně často. Navíc se zdá, že se vliv lidí na stavy tetřívků zvětšuje, protože přibývá běžkařů. Podle Raphaela Arlettaze ze Zoologického ústavu Univerzity v Bernu jsou dopady narůstajícího tlaku lidí stále intenzivnější i mimo lyžařské areály. Arlettaz se svými kolegy studoval, jaký vliv má přítomnost lidí na množství stresových hormonů v trusu ptáků. Vědci vymezili 32 lokalit v jihozápadním Švýcarsku, v oblastech málo, středně a velmi navštěvovaných lidmi, a zjistili, že dokonce i mírné zneklidňování lidmi se u ptáků projevilo zvýšením hladiny stresového hormonu kortikosteronu.
Aby vědci opravdu prokázali, že zneklidňování lidmi ptáky stresuje, zkusili je záměrně vyhánět z jejich stanovišť. Další den pak měli ptáci v trusu zvýšené množství stresových hormonů. Arlettaz se domnívá, že ptáků ubývá právě kvůli zvýšenému množství stresu v lidmi navštěvovaných oblastech, protože ztrácí energii tím, jak prudce vyletí do chladného vzduchu. Podobný vliv mohou lidé mít i na jelení zvěř, kozorožce, kamzíky, orebice, zajíce běláky a tetřevy. Přímo jim se však zatím žádný výzkum stresu nevěnoval.
Arlettaz se domnívá, že je potřeba, aby skiareály vytyčily oblasti, kam nikdo nesmí, aby nedocházelo ani ke zneklidňování živočichů běžkaři.
www.ekolist.cz, 13. března 2007, red.

Pozitivní signály z loveckého sympozia

Na pozvání expertní skupiny pro trvalé využívání Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN), londýnské zoologické zahrady a za součinnosti Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) bylo v Londýně v říjnu loňského roku za účasti širokého publika uspořádáno sympozium o lovu.
Přednášející z řad vědců i lovců ze všech světadílů zhodnotili ve svých tématech různé aspekty lovu. Hovořilo se o tom, jak se mohou zlepšit pozitivní účinky lovu. Už od počátku převládalo přesvědčení, že lov může velkou měrou v hospodářsky slabých oblastech významně přispět k ochraně přírody a snížit chudobu, a v mnoha případech tak činí. Pro tuto činnost vznikl v r. 2004 v Kanadě termín „conservation hunting“, který v praxi získává stále více na důležitosti a jeho politické uznání neustále roste. Trvale udržitelný lov nemá lovcům přinášet jen radost a majitelům půdy zisk, ale má být také přínosem pro prostředí a podporovat ochranu přírody.
Není snadné dosáhnout všech požadovaných efektů. Právě v rozvojových státech a státech bývalého SSSR, v nichž probíhá transformace, je lovecká turistika ovládána korupcí, což neškodí jen zvěři, ale často loveckou turistiku připravuje o dobrou pověst. Zákaz lovu není řešením. V praxi se to ukazuje ve státech, jako je Keňa nebo Indie, kde navzdory zákazům lovu nezadržitelně dochází k úbytku zvěře.
Otázky lovecké turistiky v „problematických“ státech byly tématem menší dvoudenní pracovní konference expertní skupiny IUCN. Bylo konstatováno, že je nezbytné podporovat reformní proces, směřující ke zlepšení poměrů. K tomu by měly přispět myslivecké organizace všech států.
CIC proto spolupracuje s členskými organizacemi na celém světě na regionálních zásadách certifikace lovecké turistiky a v Londýně předložila svůj program. V něm nejde o zavedení nákladného mezinárodního certifikačního systému, jaký je v lesnictví. Namísto toho chce CIC velký hospodářský a sociální potenciál lovecké turistiky ukázat jako turistický produkt a napomoci k rozvinutí jeho kladných výsledků. Vlády, svazy a lovci především v chudých oblastech mají být nápomocni při sestavování kritérií a zásad pro trvale udržitelný a k prostředí únosný lov.
Jagen weltweit, 2006/07, Rš

Švédsko: mírná zima přinesla přemnožení parazitů losů

V důsledku letošní mírné zimy došlo ve Švédsku k přemnožení vnějších parazitů u losů. Zvěř trápí především nebývalé množství lojnic. Losi jsou trvale zneklidňováni a nesoustředí se na hledání potravy, což se odráží na jejich zdravotním stavu.    
www.ekolist.cz, 1. 3. 2007, red.

Nejsilnější maďarské trofeje z r. 2006

V letošním únorovém čísle maďarského mysliveckého měsíčníku Nimród byl zveřejněn přehled nejsilnějších trofejí získaných v Maďarsku v r. 2006: jelen lesní 254,16 b. CIC (hmotnost 14,61 kg), 250,08 b. CIC (13,72 kg), 242,86 b. CIC (13,88 kg); srnec obecný: 199,58 b. CIC (772 g), 187, 93 b. CIC (720 g) a 183, 96 b. CIC (664 g); daněk evropský: 257,03 b. CIC (6,13 kg); muflon: 237, 00 b. CIC (délka toulců 101,50 cm); prase divoké: 135,15 b. CIC (délka paráků 23,20 cm).
PH

CIC připravuje nová nařízení týkající se hodnocení trofejí

V souvislosti s odsouzením neetického zacházení se zvěří za účelem produkce tzv. nepřirozených trofejí se Mezinárodní rada pro myslivost a lov zvěře (CIC) rozhodla přepracovat svá pravidla týkající se hodnocení trofejí, aby se v budoucnu předešlo případům typu „bulharský rekordní jelen“ (Svět myslivosti č. 1/2007). Pod vedením viceprezidenta dr. Francois Schwarzenbacha a za spoluúčasti zástupců z Maďarska, Rakouska, Belgie, Anglie, Slovenska, Švýcarska a Německa se loni v červenci konal v Budapešti první seminář, na němž se diskutovalo o chystaných změnách. Kromě jiného byl podán návrh oddělit při hodnocení trofeje z volnosti a obor. Nová nařízení měla být schválena počátkem t. r. Na internetové stránce CIC zatím chybí informace o aktuálním stavu projednávané problematiky.
Zpracováno podle informace CIC, RP

NĚMECKO: PRUDKÝ VZESTUP NEPŮVODNÍCH DRUHŮ

Z Německa přicházejí zprávy o zvyšujících se stavech nepůvodní zvířeny, především psíka mývalovitého, nutrie a mývala severního. Nejvíce vzrostly stavy obou šelem, ve srovnání s rokem 2004 o více než 50 %. Stále častěji se také objevuje norek americký.
Wild und Hund, 2/2007, Rš

VELKÁ BRITÁNIE: ŠTVANICE NA LIŠKY POKRAČUJÍ

V listopadu 2005 po sedmiletém úsilí prosadila britská dolní komora zákaz po staletí oblíbených štvanic na lišku se psí smečkou. Jenže štvanice jsou pro nedostatek v zákoně dokonce dnes častější než dříve. Zákon totiž umožňuje vyhledávání jakékoli srstnaté zvěře, pokud jeho cílem je sokolnický lov. Britští milovníci štvanic na lišku proto berou s sebou na hon loveckého ptáka, kterého však nepoužijí. Policie k tomu blahovolně přihlíží.
Během posledního půldruhého roku se cena loveckých ptáků podstatně vzrostla.
Schweizer Jäger, 1/2007, Rš

Nová luxusní kulovnice Steyr Mannlicher

Na letošním veletrhu IWA (9.-12. 3.) byla k vidění řada novinek z oblasti loveckých zbraní. Kromě jiného se očekávalo, s čím přijde tradiční rakouský výrobce zbraní – firma Steyr Mannlicher. První den veletrhu byla u expozice firmy návštěvníkům slavnostně představena nová kulovnice Mannlicher Luxus. Výrobce nabízí lovcům možnost sestavit si zbraň podle individuálních požadavků a potřeb z různých komponentů (hlaveň, pažba, předpažbí, závěr atd.). Podrobnější informací o luxusní kulovnici, v jejíž konstrukci se snoubí tradiční prvky s inovacemi, přineseme informaci v některém z příštích čísel Světa myslivosti.
Text a foto redakce

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku