Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 9/00

CHCEME BLÍŽ K PŘÍRODĚ?

Ing. Jaroslav Veškrna

Zachování lesa při plné výkonnosti jeho známých funkcí je nevyhnutelné. Na tom se usnášejí světové konference o lesích. Cílem je trvale udržitelné hospodaření. To se stává podmínkou zachování přijatelného životního prostředí a záchrany Země před zničením narůstajícími potřebami množícího se lidstva. Zničení hrozí, jestli brzy nedojde k zásadnímu obratu v našem dosavadním postoji, který bych s nevelkou nadsázkou zhodnotil aforismem “má dáti - bral”.

ODUMÍRÁNÍ VEJMUTOVKY V LABSKÝCH PÍSKOVCÍCH Z POHLEDU LESNÍKA

Ing. Kamil Beznoska - LČR LS Děčín, revír Nová Oleška

V lesnické práci 6/2000 se Dr. František Soukup, CSc., Ing. Vítězslava Pešková a Ing. Jan Liška z VÚLHM Jíloviště-Strnady zabývali houbovými a hmyzími škůdci vejmutovky. V následujících řádcích bych se chtěl zabývat odumíráním vejmutovky ze subjektivního pohledu lesníka, který s vejmutovkou v části CHKO Labské pískovce hospodaří.

TRANSFORMACE A HARMONIZACE NOREM V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ.

Ing. Vlasta Vančurová - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Současná právní úprava potvrzuje České technické normy (nejsou závazné) a vychází ze zákona č. 71/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých dalších zákonů. Vychází ze systému směrnic a harmonizovaných norem uplatňovaných v Evropské unii a u výrobků slouží k ochraně občana či spotřebitele před újmou, kterou by mohl způsobit nebezpečný, nezdravý nebo životní prostředí ohrožující výrobek a služby. Dobrovolné technické normy obsahují konkrétní řešení naplňující požadavky technických předpisů s požadavky obecnými zejména v rizikových oblastech (prokazování shody). Cílovým stavem je pak sjednocení národního systému do jednotného systému značky shody s evropskou normou (písemnné označení EN) tak, aby výrobky dosáhly úrovně obvyklé na jednotném trhu EU.

UKLÁDÁNÍ DOKUMENTŮ V HLAVNÍM ARCHIVU STÁTNÍHO PODNIKU LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Libuše Jaklová - s. p. Lesy ČR, Hradec Králové

Jen malou částečku novodobé historie českých, moravských a slezských lesů střeží pracovníci hlavního archivu Lesů České republiky, s. p., neboť historie lesů je mnohem starší, než kam lidská paměť sahá. Státní podnik Lesy České republiky, Hradec Králové (dále LČR), byl založen MZe ČR k 1. 1. 1992.

HOSPODAŘENÍ V LUŽNÍCH LESÍCH JIŽNÍ MORAVY

Redakce

Mezinárodní sympozium o hospodaření v lužních lesích jižní Moravy uspořádaly ve dnech 13.-16. května na zámku v Židlochovicích s. p. Lesy ČR ve spolupráci s odvětvím lesního hospodářství ministerstva zemědělství, Lesnickou a dřevařskou fakultou MZLU Brno a výzkumnou skupinou IUFRO 8.01 Ecosystems. Lesy ČR, s. p., spravují prostřednictvím přímo řízeného LZ Židlochovice největší část lužních lesů na území ČR. Jedná se o zcela unikátní komplex společenstev v aluviích řek Moravy a Dyje se specifickými požadavky na hospodaření. Hospodaření v oblasti Soutoku je praktickou ukázkou lesnického pojetí ochrany přírody a zároveň ukázkou území pro připravované vyhlášení nové biosférické rezervace.

SOUČINNOST HOSPODÁŘSKÉ ÚPRAVY A PĚSTOVÁNÍ LESA

Ing. Jiří Fišera - Lesprojekt Hradec Králové, s. r. o.

Dne 18. 5. 2000 se konal na Správě lesního hospodářství Dr. Radoslava Kinského ve Žďáru nad Sázavou, u příležitosti pátého výročí založení pobočky České lesnické společnosti Pro Silva Bohemica, stejnojmenný celostátní seminář. Hlavním cílem semináře bylo ukázat vzájemnou spolupráci pěstování a hospodářské úpravy lesa na příkladných ukázkách nacházejících se na majetku pana Dr. Radoslava Kinského.

PŘÍRODĚ BLÍZKÉ HOSPODAŘENÍ V LESÍCH CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI KŘIVOKLÁTSKO

Redakce

Konferenci na toto téma uspořádala 6.-7. června na Křivoklátu Česká lesnická společnost - pobočka při Oblastním inspektorátu Křivoklát, ve spolupráci s ministerstvem zemědělství - odvětvím lesního hospodářství, Správou CHKO Křivoklátsko a Lesy ČR, s. p. Jednání konference bylo zaměřeno na způsoby hospodaření v jednotlivých zónách CHKO a přírodních rezervacích, na spolupráci organizačních jednotek LČR se Správou CHKO Křivoklátsko a na realizaci Programu 2000 v podmínkách velkoplošných chráněných územích.

HARVESTORY VALMET V PODKRKONOŠÍ

Jan Řezáč

Již po několik let přináší Lesnická práce informace o postupném pronikání nové generace harvestorových technologií do českých lesů. Lesníci si totiž stále více uvědomují přednosti těchto strojů. Vedle již zavedených značek, jako je např. Timberjack, se v poslední době začíná prosazovat i další renomovaná, ale u nás méně známá značka finské provenience - VALMET. K výraznějšímu uplatnění této značky na českém trhu lesnických činností by mělo napomoci rozhodnutí firem LESS BOHDANEČ, a. s., a PODKRKONOŠSKÁ LESNÍ, a. s., o nákupu harvestorů VALMET.

PŘIPOMÍNKY K ENERGETICKÉMU ZÁKONU

Společné připomínky Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR a Lesů České republiky, s. p., Hradec Králové, k návrhu vládního zákona o výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon), sněmovní tisk 535

Ing. Roman Šimek, člen výkonného výboru SVOL, ředitel Správy lesů města Olomouce

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) aktivně usiluje o novelizaci energetického zákona a zrušení jeho prováděcích vyhlášek od roku 1997. Považujeme tudíž za úspěch, že vláda ČR zpracovala a předložila sněmovně nový energetický zákon, kde oproti jeho předchůdci jsou vlastnická práva majitelů pozemků podstatně lépe ošetřena. Po podrobném posouzení vládního zákona jsme však společně se zástupci LČR nalezli několik ustanovení, která neodůvodněně prosazují zájmy provozovatelů produktovodů nad zájmy vlastníků pozemků, především lesních. Jedná se především o problematiku poskytování náhrad v případě omezení vlastníka v běžném užívání nemovitosti. Jiná ustanovení nerespektují požadavky vlastníků lesa na běžný způsob obhospodařování svých pozemků.

OBHOSPODAŘOVÁNÍ MALÝCH LESNÍCH MAJETKŮ - I.

Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc. - Lesy města Rokycany

Zabezpečení žádoucí odborné úrovně hospodaření a dodržování platných legislativních předpisů v malých lesních majetcích (malolesích) patří k nejzávažnějším a zároveň i k nejnaléhavějším problémům současné lesnické politiky České republiky. Proto se chceme v sérii článků zamyslet nad možnostmi jeho řešení. Nejedná se při tom o vynášení konečných soudů či definitivních stanovisek. V diskusi chceme posoudit různé, mnohdy i kontroverzní názory, s nimiž se při úvahách o složité problematice malolesů setkáváme, konfrontovat současnou situaci s historií, která dnešnímu stavu předcházela a připomenout některá, ne vždy jednoznačně přijímaná doporučení. Ačkoliv bývají nedostatky hospodaření v malých lesních celcích soukromých vlastníků a obcí mnohdy značně zveličovány, nelze nepřiznat, že právě v těchto kategoriích lesů se s nesprávnými a nežádoucími postupy obhospodařování setkáváme nejčastěji.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.