Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 12/10

Přírodě blízké pěstování lesa v Polsku

Jan Kozel

PRO SILVA BOHEMICA, pobočka České lesnické společnosti, uspořádala ve dnech 7.–10. 10. 2010 studijní cestu do jihovýchodního Polska se zaměřením na přírodě blízké pěstování smíšených porostů jedle a buku a přeměny porostů přípravných dřevin na porosty s převahou jedle a buku. Převážná část studijní cesty se uskutečnila na území Polských státních lesů (Lasy Panstwowe) v Nadlesnictví (Nadlesnictwo) Losie a Gorlice v oblasti Nízkých Beskyd (Beskid Niski). Výjimkou byla půldenní návštěva Vzdělávacího střediska a muzea Magurského národního parku (Magurski park narodowy).

Potenciální rizika pěstování buku lesního v podmínkách klimatických změn

Petr Čermák

Podle klimatologů lze v období 2040–2069 očekávat v ČR teploty vyšší až o 2–3 °C oproti období 1961–1990. Ve srážkových úhrnech by se měl začít projevovat nárůst v zimě a pokles srážek v létě. Větší změny lze potom očekávat v období 2070–2099, kdy by teplota mohla být vyšší dokonce až o 2,5–4,5 °C, zimní srážky by mohly narůst až o cca 20 % a letní srážky by naopak mohly až o 20 % klesnout. Klimatické změny s sebou přinesou změny podmínek pro pěstování jednotlivých dřevin. Zdá se být víceméně jisté, že v řadě lokalit (zejména v nižších a středních polohách) nebudou podmínky umožňující pěstování smrku. Jako dřevina, která by smrk mohla nahradit, se nabízí buk. Jaká rizika jsou však spojena s jeho pěstováním?

Národní lesnický program II - Podpora využívání lesní biomasy pro výrobu energie

Martin Nikl

Probíhající Národní lesnický program II řeší i problematiku obnovitelných zdrojů energie ve vztahu k lesům v rámci činnosti expertní skupiny pro klíčovou akci 4, která má propagovat a podporovat využívání lesní biomasy pro výrobu energie. Práce skupiny vyústila do realizačního projektu, který byl schválen koordinační radou NLP mezi čtyřmi prvními z celkových sedmnácti.

Příprava druhého cyklu Národní inventarizace lesů ČR

Miloš Kučera

V roce 2010 uplynulo již 6 let od ukončení prvního cyklu Národní inventarizace lesů v České republice (2001 až 2004). Tato první statistická inventarizace poskytla velké množství údajů o stavu lesů v České republice. Informace o vývoji lesa a dynamických změnách však mohou přinést pouze opakovaná měření, tedy výsledky druhého cyklu Národní inventarizace lesů. Přibývá, nebo ubývá lesa? Zásoba dříví v lesích se zvyšuje, či snižuje? Mění se dřevinná skladba lesů? To jsou otázky, jejichž spolehlivá odpověď bude známa v roce 2015. S průběhem příprav druhého cyklu Národní inventarizace lesů seznámí čtenáře tento článek. První cyklus Národní inventarizace lesů ČR (NIL ČR)

Příliš mnoho analýz k ničemu

Petr Havel

Bývaly doby, kdy bylo při posuzování problémů skýtajících nejednoznačná řešení rolí nezávislých analýz objektivně posoudit možná pro a proti a navrhnout optimální řešení. Dnes mají ale bohužel analýzy roli poněkud jinou – vytvořit zdání objektivity a alibi pro prosazování lobbistických zájmů.

Reakce na Vyhodnocení Memoranda a výsledky odborné ankety MZe

Vladimír Dolejský

1. října 2008 přijala Vláda České republiky Usnesení č. 1221 o Národním lesnickém programu pro období do roku 2013. Z pozice zpravodaje klíčové akce 17 NLP II – Lesy ve vlastnictví státu jsem se po zveřejnění výsledků vyhodnocení Memoranda uzavřeného mezi MZe a KLDS (27. 6. 2007) za rok 2008 vyjádřil písemně kriticky ke způsobu prezentace výsledků vyhodnocení. Stanovisko jsem zveřejnil a upozornil v závěru na riziko spojené s tendenčními přístupy při zadání porovnání modelů hospodaření i tendenčními metodami při interpretaci „výsledků“.

Úvodník

Motto: „Chceš-li vidět, jak čas rychle letí, podepiš směnku.“

Julian Tuwim

Vážení čtenáři,

jsme na začátku posledního měsíce roku 2010 a ti z nás, kteří nepodlehnou předvánoční konzumní hysterii, probírají v adventním zklidnění události, které končící rok přinesl. Finanční prostředky chybějící ve státním rozpočtu pronikají do všech možných souvislostí našeho života, a jak vtipně poznamenává nejvýznamnější polský básník židovského původu v meziválečném období, dokonce relativizují i pojem času. Pro své zamyšlení jsem si vybral podle mého názoru dvě nejdůležitější události, které budou ovlivňovat budoucnost našeho lesního hospodářství.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.