Na přehlídkách jeleních trofejí u Maďarských státních lesů 2013 (str. 47-49)

Marcel Lehocký

Většina z 22 podniků státních lesů v Maďarsku zavedla v posledních letech pořádání přehlídek trofejí jelenů ulovených během říje. Přehlídky se konají v polovině října a vycházejí z pravidla, že během říje se loví výhradně trofejoví jeleni vyšších věkových tříd a též z povinnosti ohodnotit regionální komisí všechny trofeje loveckých hostí. V praxi to znamená, že hosté si neodvážejí své trofeje po lovu domů, ale ty jsou krátce po ulovení a preparaci soustředěny na jednom místě za účelem posouzení chovnosti jelenů a kvůli bodovému hodnocení. Teprve poté mohou být doručeny lovcům. Odpadá hodnocení a vystavení trofejí na posezónních přehlídkách v našem pojetí. Uvedeným opatřením se státním lesům daří každoročně pořádat přehlídky trofejí z rozsáhlých území jednotlivých jeleních oblastí Maďarska. Akce mají vysokou odbornou, chovatelskou a společenskou úroveň. Přijměte naše pozvání na dvě takové „jelenářské slavnosti“.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku