Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 12 (2013)

V Dortmundu se chystá veletrh JAGD & HUND 2014 (str. 56)

www.jagdundhund.de

Návštěvníky největšího evropského mysliveckého veletrhu JAGD & HUND čeká v příštím roce nové uspořádání expozic, které jim umožní lepší orientaci na rozlehlém dortmundském výstavišti. Nová optimalizovaná struktura bude poprvé vyzkoušena na 33. ročníku veletrhu ve dnech 4.–9. února 2014. Součástí jeho doprovodného programu bude kromě jiného soutěž výrobků z kožešin RedFox 2014 a mistrovství Německa ve vábení jelenů.

Ohlédnutí za výstavou „Adepte cechu Hubertova“(str. 52-53)

David Vaca

Poslední říjnový den skončila ve Vlastivědném muzeu a galerii (VMG) v České Lípě výstava „Adepte cechu Hubertova – tradice a současnost myslivosti“. Součástí letošní největší akce českolipského muzea byla nejen rozsáhlá expozice v ambitu někdejšího augustiniánského kláštera v České Lípě, ale i velmi bohatý doprovodný program rozložený do sedmi měsíců konání výstavy. O ohlédnutí za výstavou jsme požádali Mgr. Tomáše Cidlinu, jednoho z duchovních otců na naše poměry výjimečného projektu.

Na přehlídkách jeleních trofejí u Maďarských státních lesů 2013 (str. 47-49)

Marcel Lehocký

Většina z 22 podniků státních lesů v Maďarsku zavedla v posledních letech pořádání přehlídek trofejí jelenů ulovených během říje. Přehlídky se konají v polovině října a vycházejí z pravidla, že během říje se loví výhradně trofejoví jeleni vyšších věkových tříd a též z povinnosti ohodnotit regionální komisí všechny trofeje loveckých hostí. V praxi to znamená, že hosté si neodvážejí své trofeje po lovu domů, ale ty jsou krátce po ulovení a preparaci soustředěny na jednom místě za účelem posouzení chovnosti jelenů a kvůli bodovému hodnocení. Teprve poté mohou být doručeny lovcům. Odpadá hodnocení a vystavení trofejí na posezónních přehlídkách v našem pojetí. Uvedeným opatřením se státním lesům daří každoročně pořádat přehlídky trofejí z rozsáhlých území jednotlivých jeleních oblastí Maďarska. Akce mají vysokou odbornou, chovatelskou a společenskou úroveň. Přijměte naše pozvání na dvě takové „jelenářské slavnosti“.

Na naháňce ve funkčním prádle NanoBodix® Wooler (str. 46)

Oto Lasák

V listopadovém čísle Světa myslivosti jsme představili funkční antibakteriální prádlo značky NanoBodix® Wooler, které vyrábí brněnská společnost Nanospol. Prádlo je určeno nejen sportovcům, ale všem, kteří tráví hodně času zejména v proměnlivých nebo extrémních klimatických podmínkách. Proto jej mohou s úspěchem nosit i lovci na čekanou, šoulačku či na hon. Prádlo jsme podrobili testu na naháňce a při jízdě na kole.

Střelecký test kulových nábojů RWS a GECO (str. 39-43)

Zdeněk Štěpánek

V listopadovém čísle Světa myslivosti jsme čtenáře seznámili s historií, současností, výrobou a sortimentem německé firmy RUAG Ammotec se sídlem ve Fürthu, která dodává na trh střelivo nejvyšší kvality pod obchodními značkami RWS a GECO. V závěru článku padla zmínka o střeleckém testu kulových nábojů uvedených značek s různými druhy střel ve zbraních rozšířených ráží 7x64 a 8x 57 JS. Jeho výsledky nyní přinášíme.

Mistrovství světa ohařů (str. 38)

Roman Sedláček

Vynikajícího výsledku dosáhla česká reprezentace na 35. Mistrovství světa (MS) ohařů. Třídenní klání, které se skládá z MS v lovu s ohaři a Poháru sv. Huberta, hostil ve dnech 25.–27. října t. r. chorvatský Zadar. Vladimíra Dvořáková z Českého pointer a setter klubu již podruhé okusila radostné okamžiky spojené s vítězstvím. V r. 2010 se po dlouhé sérii druhých a třetích míst stala mistryní světa v lovu s ohaři a letos přidala prvenství v Poháru sv. Huberta. Triumf je to nejen pracovní, ale i chovatelský.

Slídiči (I.) – anglický kokršpaněl – malý lovec s velkým srdcem (str. 34-37)

Jaroslav Šarman

Početná skupina slídičů zahrnující středně velká plemena loveckých psů dostala název podle charakteristického stylu práce. Slídiči při něm s neutuchajícím zájmem, živě a systematicky prohledávají často velmi neprostupný kryt, v němž se ohaři pohybují jen s obtížemi. Nalezenou zvěř na rozdíl od ohařů nevystavují, ale zvednou nebo vypíchnou a poté hlasitě sledují. Slídiči bývají též náruživí „vodaři“ a výborně se uplatní i při dosledech spárkaté zvěře. Prvním zástupcem skupiny, kterého si představíme, je anglický kokršpaněl.

S GPS-DOG je lovecký pes pod kontrolou (str. 33)

www.lesazahrada.cz

Každý majitel loveckého psa potřebuje vědět o jeho pohybu v terénu. Je přitom lhostejné, zda jde o nácviky nebo o využití psa v praxi – při slídění, nahánění, dohledávkách či dosledech. V takových situacích jsou neocenitelnou pomůckou moderní přístroje na bázi GPS.

Společnost Dyntec vyvíjí vakcínu pro psy proti Aujezskyho chorobě (str. 32)

Redakce

V souvislosti s ohrožením loveckých psů Aujezskyho chorobou kynologové stále častěji volají po účinné vakcíně, která by eliminovala riziko nákazy. Podle informací redakce Světa myslivosti ji v současnosti vyvíjí a ověřuje výrobce veterinárních vakcín, firma Dyntec z Terezína. O základní informaci jsme požádali jejího ředitele MVDr. Mgr. Ladislava Pažouta.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku