Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/04

Přerovští trubači získali další prvenství v mezinárodní soutěži lovecké hudby

 

{mosimage}

00KULT

Přerovští trubači získali další prvenství v mezinárodní soutěži lovecké hudby

Libor Nevtípil

Fanfáry loveckých rohů v podání Trubačů z Kladské přivítaly v sobotu 24. dubna t. r. účastníky 11. Mezinárodní soutěže mysliveckých trubačů z Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. Na soutěži samozřejmě nechyběli ani naši zástupci, kteří si tak mohli porovnat

Soutěž loveckých trubačů “O Křišťálový roh”

 

{mosimage}

00KULT

Soutěž loveckých trubačů “O Křišťálový roh”

Jaromír Latner, lesní správce, LS Jeseník (Lesy ČR, s. p.)

Dne 15. května t. r. se v polském Ladku Zdroji konal již 3. ročník soutěže mysliveckých trubačů “O křišťálový roh” (Konkurs sygnalistów mysliwskich “O Krysztalowy Róg”). Soutěž pořádanou mysliveckými organizacemi podpořilo u příležitosti 80. výročí založení polských státních lesů také Ředitelství regionálních státních lesů z Vratislavi a stranou v podpoře nezůstala ani místní samospráva.

Megaloceros giganteus - obr mezi jelenovitými

 

{mosimage}

00ZAJ

Megaloceros giganteus - obr mezi jelenovitými

Prof. Jiří Bubeník

Síla či atypičnost jakékoliv trofeje nenechá v klidu snad žádného myslivce. Pozorujeme to na různých výstavách a přehlídkách trofejí, kde se nejpočetnější hloučky návštěvníků tvoří právě okolo rekordních parůžků, parohů, toulců atd. či u různých abnormalit. A co teprve, když se objeví paroží gigantických rozměrů a navíc nevšedního tvaru? Druh zvěře, který takovou ozdobu nosil na své hlavě, již v našich honitbách nepotkáme. Narazit na něho můžeme spíše v muzejních sbírkách. To však nebrání tomu, abychom se s "prehistorickým jelenem", jak bývá vyhynulý Megaloceros giganteus nazýván, blíže neseznámili.

Bodování významných trofejí na Lesní správě Hluboká nad Vltavou

 

{mosimage}

00HON

Bodování významných trofejí na Lesní správě Hluboká nad Vltavou

Ing. Jan Zasadil

V pátek 23. dubna t. r. se na Lesní správě Hluboká nad Vltavou (Lesy České republiky, s. p.) uskutečnilo bodování významných trofejí jelena lesního, daňka evropského a prasete divokého získaných v uplynulé lovecké sezóně v jihočeských oborách Poněšice, Stará obora a Sedlice spravovaných LČR.

Velššpringršpaněl

 

{mosimage}

00PES

Velššpringršpaněl

Ing. Dana Bouzková


"Ptali se mne, co je welsh springer spaniel,
Řekl jsem, je to pracovní pes,
pes s kaštanovou srstí, lesklou jako liška,
s Llanharronskou skvrnou na hlavě.
Pes s upravenou brilantní bílou,
a s ocasem krátkým a veselým.
Pes, kterého miluji a on miluje mne
a který štěká, když je to potřeba."

První verše z "Ódy na welsh springer spaniela" od Raymonda Jacobse

Laserová střelnice - pro výcvik i zábavu

 

{mosimage}

00VYBA

Laserová střelnice - pro výcvik i zábavu

Ing. Ondřej Kozub

10 korun ... 20 korun ... 30 korun ... Tak rychle naskakují finanční prostředky vložené do brokového střeliva, které několika ranami vystřílíme na střelnici. U kulovnic je to ještě rychlejší. Ale trénovat se musí. V současné době se však i u nás objevily laserové střelnice, které náklady na střelecký výcvik či "hobby-střelbu" dokáží podstatně zlevnit.

Novinky z veletrhu (II.) - střelivo

 

{mosimage}

00VYBA

Novinky z veletrhu (II.) - střelivo

Ing. Václav Malimánek

V květnovém čísle Světa myslivosti jsme přinesli informace o největší události roku ve světě lovecké výzbroje a výstroje - mezinárodním veletrhu zbraní, střeliva a příslušenství IWA, který se koná každoročně v březnu v německém Norimberku (letos 12. - 15. 3.). Článek se týkal novinek v oblasti palných loveckých a částečně i sportovních zbraní. V tomto pokračování se budeme věnovat střelivu.

Obora Studánka

 

{mosimage}

00OBOR

Obora Studánka

Ing. Ondřej Kozub

V letech 1875 -76 dal kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg postavit nedaleko Mariánských Lázní lovecký zámeček Kladská. Stavbu ve stylu švýcarských loveckých chat najdete v hloubi Slavkovského lesa, osm kilometrů od vyhledávaného lázeňského letoviska. Zámeček dnes slouží mimo jiné k ubytování loveckých hostů obory Studánka, ve které je chována mufloní a daňčí zvěř.

Španělské lovecké webové stránky

 

{mosimage}

00INT

Španělské lovecké webové stránky

Ing. Jaroslav Šarman

Díky možnosti strávit několik měsíců na různých místech Španělského království jsem měl příležitost seznámit se také s internetovými stránkami Španělské královské lovecké federace www.fedecaza.com.

MYSLIVECKÁ VÝROČÍ-ČERVEN

 

{mosimage}

00VYRO

MYSLIVECKÁ VÝROČÍ-ČERVEN

Dnešní generaci myslivců jméno Václav Leo Anderle již téměř nic neříká. Přitom jde o člověka patřícího mezi zakladatele myslivecké ilustrace ve střední Evropě, který podstatně ovlivnil vývoj tohoto žánru.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku