Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 11/04

Co nepatří mezi myslivecké tradice

 

{mosimage}

00DISK

Co nepatří mezi myslivecké tradice

Václav Vichera

Kdo by to z myslivců neznal: je poslední leč a na jejím programu je vyhlášení krále honu. Vyhlašování krále honu je novodobý zvyk, rozšířený asi od poloviny 20. století. Byl za něho prohlášen ten, kdo při honu ulovil největší počet zvěře. Někdy rozhodovala vzácnost úlovku.

Sběratelé mysliveckých knih

 

{mosimage}

00ZAJ

Sběratelé mysliveckých knih

Ing. Ctirad Rakušan

Sbírání vzácných nebo krásných knih - bibliofilie - patří mezi nejstarší sběratelské obory. Nejen mezi myslivci lze v poslední době najít bibliofily soustřeďující se na mysliveckou literaturu.

Kuks hostil XI. Svatohubertskou slavnost

 

{mosimage}

00REP

Kuks hostil XI. Svatohubertskou slavnost

Redakce

První říjnovou sobotu - 2. 10. - patřil areál hospitálu ve východočeském Kuksu myslivcům a přátelům myslivosti. Řád svatého Huberta pro ně, ale i pro širokou veřejnost připravil XI. ročník tradiční Svatohubertské slavnosti. O den dříve se v horském hotelu Ozón v Rýchorech u Žacléře uskutečnil IX. ročník semináře Tradice v myslivosti.

66. ročník Memoriálu Karla Podhajského

 

{mosimage}

00PES

66. ročník Memoriálu Karla Podhajského

Karel Mastný

Vrcholná soutěž ohařů s mezinárodní účastí - 66. ročník Memoriálu Karla Podhajského (MKP) - letos zavítala do západních Čech. Uspořádáním byl pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Tachov. MKP se uskutečnil ve dnech 2. - 3. října v honitbách MS Studánka, SM Třídvoří Částkov, MS Lesy Staré Sedliště a MS Pořejov.

7. ročník Memoriálu MVDr. Josefa Kuhna

 

{mosimage}

00PES

7. ročník Memoriálu MVDr. Josefa Kuhna

Text a foto Ludvík Lesný

Dvě desítky hrubosrstých ohařů z ČR i ze zahraničí soutěžily ve dnech 11. - 12. září t. r. na poli, ve vodě a v lese ve třech honitbách na Rychnovsku při 7. ročníku Memoriálu MVDr. Josefa Kuhna. Nejúspěšnější byl německý drátosrstý ohař Viktor ze Supího koše vedený Václavem Prouzou. Získal titul CACT a ocenění za nejlepší práci v poli. Druhé místo obsadil český fousek Tom Gala Bouček s vůdcem Jiřím Zachariášem (CACT, nejlepší práce v poli). Třetí místo vybojoval český fousek Andy od Úvalské věže, kterého vedl Čeněk Vedral (res. CACT). Čtyři psi skončili v I. ceně, šest v II. ceně a dva ve III. ceně. Osm účastníků vypadlo.

21. Memoriál Mileny Štěrbové

 

{mosimage}

00PES

21. Memoriál Mileny Štěrbové

Ing. Jan Horyna

Ve dnech 24. - 26. září t. r. uspořádal OMS ČMMJ Chrudim ve spolupráci s Klubem chovatelů loveckých slídičů v pořadí již XXI. ročník Memoriálu Mileny Štěrbové, mezinárodních všestranných zkoušek loveckých slídičů, největší akce tohoto druhu v Evropě.

Úspěšná sezóna

 

{mosimage}

00PES

Úspěšná sezóna

Ing. David Vaca, Ph.D.

Kdo sleduje dění v Klubu chovatelů loveckých slídičů, zejména jím pořádané kynologické akce, nemohl si nevšimnout úspěchů feny anglického kokršpaněla Iris z Březnického Balkánu vedené mgr. Radkou Edrovou: vloni první místo na Klubových mezinárodních všestranných zkouškách, letos vítězství v historicky prvním ročníku soutěže O pohár Světa myslivosti a posléze i na XXI. Memoriálu Mileny Štěrbové. Spokojené vůdkyni jsme položili několik otázek.

SHR 970 - kvalitní kulovnice ze Švýcarska

 

{mosimage}

00VYBA

SHR 970 - kvalitní kulovnice ze Švýcarska

Ing. Jiří Fencl

Na pultech některých našich obchodů, například brněnské pobočky rakouské firmy Eduard Kettner, se nedávno objevily švýcarské opakovací kulovnice SHR 970. Jde o ideální lovecké opakovačky, které splní bez přemrštěných cenových nároků vysoké požadavky uživatelů.

Zpětný ráz zbraně při lovecké střelbě

 

{mosimage}

00VYBA

Zpětný ráz zbraně při lovecké střelbě

Dr. Ing. Jiří Hanák

O vlivu zpětného rázu zbraně na přesnost střelby a o různé velikosti zpětného rázu u různých ráží a jeho příčinách se vedou velmi často diskuse a polemiky mnohdy se značně zavádějícími závěry. Dokonce byl publikován i názor, že zpětný ráz zbraně vzniká až po opuštění střely ústí hlavně, a že tedy nemá vliv na přesnost střelby apod. Jak je to tedy se zpětným rázem ve skutečnosti?

Lovecké a sportovní zbraně 2004

 

{mosimage}

00VYBA

Lovecké a sportovní zbraně 2004

BhG

Letošní, v pořadí 13. ročník mezinárodní kontraktační a prodejní výstavy Lovecké a sportovní zbraně pořádané v Praze na holešovickém výstavišti byl zahájen 14. října. Tento rok přinesl jednu výraznější změnu - pořadatelská firma Incheba se rozhodla přesunout expozice z Křižíkova pavilónu "E" do prostor pravého křídla Průmyslového paláce. Výstava trvala do neděle 17. října.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku