Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 11/04

Hukvaldy - obora lišky Bystroušky

 

{mosimage}

00OBOR

Hukvaldy - obora lišky Bystroušky

Ing. David Vaca, Ph.D.

Hukvaldská obora ležící na půli cesty mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Frýdkem-Místkem patří k nejstarším oborním chovům v ČR. Ještě před téměř třiceti lety, kdy vyšla kniha Naše obory autorského kolektivu pod vedením Roberta Wolfa, byla jedinou oborou tehdejšího Severomoravského kraje. Teprve v 80. letech k ní v tamní oblasti přibyly další oborní chovy. Díky své historii, tradici a kvalitnímu chovu daňčí a mufloní zvěře lze oboru Hukvaldy zařadit na špičku mezi oborami nejen z regionu severní Moravy.

Z NAŠICH HONITEB

 

{mosimage}

00HON

Z NAŠICH HONITEB

Pocta svatému Hubertovi
Dne 30. září t. r. byla ve výstavní síni jičínského muzea zahájena výstava z historie myslivosti nazvaná "Pocta svatému Hubertovi." Výstavu uspořádalo Regionální muzeum a galerie Jičín ve spolupráci s Krkonošským muzeem Vrchlabí a Krkonošským muzeem Jilemnice.

Myslivecká výročí – LISTOPAD

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – LISTOPAD

První český myslivecký spis

Letos je tomu 140 let, co vyšla první myslivecká knížka v českém jazyce. Do té doby byli zájemci o odbornou mysliveckou knihu odkázáni převážně na literaturu německou.

ZE ZAHRANIČÍ

 

{mosimage}

00ZAHR

ZE ZAHRANIČÍ

FACE SDRUŽUJE MYSLIVCE JIŽ ZE 34 STÁTŮ EVROPY
Federace mysliveckých organizací Evropské unie (FACE) přijala na svém zasedání, které se konalo 4. září t. r. v Bruselu, za řádné členy myslivecké svazy Albánie, Litvy a Moldavska. 

STARÉ ZLATÉ ČASY

 

{mosimage}

00CASY

STARÉ ZLATÉ ČASY

Prostředek proti třesavce
Má-li se dosáhnouti výstřelem cíle, je v první řadě třeba, aby ručnice měla správnou polohu, což je nejdůležitějším při střílení na pohyblivý cíl. Hlavně střílejí, ale pažba trefuje. Kdo dvakrát míří, chybí jen jednou. Tomu je rozuměti tak, že zdlouhavý střelec nemůže nikdy býti střelcem dobrým, protože čím déle míří, tím více vzdaluje se zvěř. Při míření na zvěř stojící může se opět státi, že trvá-li míření dlouho, může zvěř zatím prchnouti nebo změniti svou polohu, což by vyžadovalo nového zamíření.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku