Ze zahraničí 9/2007

Úlovky na Slovensku v sezóně 2006-2007

Srpnové číslo časopisu Poľovníctvo a rybárstvo přineslo přehled výsledků lovu spárkaté a drobné zvěře u našich slovenských sousedů v uplynulé lovecké sezóně.

U všech druhů spárkaté zvěře překračují na Slovensku jarní kmenové stavy (JKS) normované kmenové stavy (NKS). Podle mnohých odborníků jsou NKS nastaveny nereálně, proto vznikají velké disproporce mezi nimi a JKS a je nutná jejich úprava. JKS se naopak blíží realitě. Uživatelé honiteb v uplynulém roce stejně jako rok předtím nesplnili u jediného druhu spárkaté zvěře plán lovu. U jelení, daňčí, a zejména mufloní zvěře narůstá početnost, u srnčí stagnuje a u černé poklesla. K největším problémům v mysliveckém hospodaření patří kromě již zmíněného neplnění plánu lovu nedodržování poměru pohlaví a věkové struktury při lovu. Tvrdé zimy v uplynulých dvou letech měly vliv na pokles stavů černé zvěře, ale letos se po mírné zimě a při dostatku potravy počítá s jejich zvýšením. Podrobnosti týkající se stavů spárkaté zvěře jsou uvedeny v připojené tabulce.
Z drobné zvěře je na Slovensku nejdůležitějším druhem bažant obecný, kterého se vloni ulovilo přes 110 tisíc kusů, z toho 40 % v bažantnicích. Významnou část z celkového počtu ulovené bažantí zvěře tvoří vypouštění bažanti (v r. 2006 bylo do slovenských honiteb vypuštěno přes 118 tisíc bažantů). Úlovky zajíců klesají, myslivci jich v uplynulém roce střelili 17 560 kusů (o 3000 kusů méně než rok předtím). JKS však mírně narostly. Meziroční nárůst se projevil v odstřelu kachny divoké – v r. 2006 se ulovilo 11 695 kusů, což je o 3000 kusů více než v předešlém roce. Stavy králíků a koroptví jsou již tři desítky let v hluboké krizi a přes různá opatření se nedaří zvýšit je.
Slovenští myslivci hospodařili v r. 2006 v celkem 1818 honitbách, z čehož bylo 30 obor a 12 bažantnic. V honitbách pronajatých mysliveckým sdružením Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) působilo 32 641 myslivců, v honitbách pronajatých mimo SPZ 4079 myslivců.
Redakce

V Německu si můžete najmout smečku honičů

Přestože na polích dosud stojí kukuřice a většina z nás přemýšlí, jak ulovit letošního jelena, příprava na naháňky se slíděním vrcholí. Aby vše dobře dopadlo, aby byl zaručen dobrý výřad, a tím i spokojenost lovců, musíme mít kromě jiného dostatek kvalitních loveckých psů – honičů. Všichni přitom víme, že sehnat dobré psy není jednoduchá záležitost. V Německu se stále více uplatňují psovodi se smečkami psů, které si lze na naháňku najmout. Časopis Wild und Hund umožňuje majitelům takových smeček registraci na svých internetových stránkách. Zájemci o služby poskytované psovodem snadno najdou na webu Wild und Hund veškeré potřebné kontakty na psovoda bydlícího v přijatelné vzdálenosti od jejich honitby (www.wildundhund.de, odkaz „Hunde“ v levé části obrazovky, pododkaz „Stöberhundgruppen“; aktuálně je na webu časopisu evidováno 21 smeček). Pro čtenáře, kteří nemají přístup na internet, uvedu dva příklady, jak vypadá nabídka psovodů:
1. Peter Urban, Forsthof 1, 19370 Kiekindemark, tel.: 03871/459794, mobil: 0174/7194694,
počet psů/plemeno: do 21 psů (16 kopovů, dva jezevčíci, tři dlouhosrstí ohaři),
psovodi: pět se zbraněmi,
akční rádius: spolková země Meklenbursko-Přední Pomořany,
psi jsou pojištěni,
psovod si účtuje 25 eur/hodinu + kilometrovné (0,25 eur/km),
ostatní informace: dlouhosrstí ohaři budou nasazeni jen ke stavění postřelené zvěře.
2. Smečka honičů Mittelweser, Gerfried Hoppmann, Südfeld Str. 48, 32425 Minden-Stemmer, tel.: 05704/248, kancelář: 0571/6480100, mobil: 0151/12166000
počet psů/plemeno: do 30 psů (20 jagdteriérů, čtyři Jack Russel teriéři, dvě lajky, dva slovenští kopovi, jeden německý křepelák, jeden dlouhosrstý ohař),
psovodi: do 17 psovodů se zbraněmi,
akční rádius: zpravidla do 100 km kolem města Minden/Nienburg, na přání i na větší vzdálenost,
psi nejsou pojištěni,
psovod si účtuje pro honitby v okolí paušální cenu 60 euro, při delších vzdálenostech 30 eur za psa + výdaje za benzin.
PZ

Kulminace srnčích parůžků v Maďarsku

Dr. Majzinger z univerzity v Szegedu zkoumal, v jakém věku kulminují srnčí parůžky. Celkem měl k dispozici 129 lebek srnců z dvou polních honiteb od řeky Tisy. Věk ulovených srnců určil Mitchellovou metodou. Ve svém výzkumu se zaměřil na vývoj hmotnosti parůžků, podle níž se v Maďarsku oceňuje poplatkový odstřel srnců. Zjistil, že většina parůžků byla nejtěžší u srnců ve věku 3-7 let, výjimečně též u srnců dvouletých a osmiletých. Doporučuje lovit trofejové srnce ve věku 5-7 let.
Nimród, 5/2007, PH                                                                                                                            

CIC: hodnocení trofejí se bude měnit

V půli dubna t. r. uspořádala Mezinárodní rada pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) tiskovou konferenci ve Vídni. Podnětem k ní bylo vyjádření bulharského ministra zemědělství Nihata Kabila na výstavě v Dortmundu, hájící podvodný „světový rekord“ jelena střeleného v r. 2005 (viz Svět myslivosti 5/2007).
Na toto vyjádření CIC jasně odpověděla, že Bulharsko se nepotřebuje zabývat takovými podvody, že trofej jelena Burleie není rekordem, protože se ukázala jako podvod. Začátkem května na 54. valném shromáždění v Bělehradě CIC sdělila, že chce přepracovat metody hodnocení trofejí. Ke spolupráci byl přizván také Safari Club International (SCI).
Záměrem je v budoucnu odstranit subjektivní hlediska při posuzování, jako jsou vzhledové a srážkové body, a případně do hodnocení zahrnout věk ulovené zvěře. Kromě toho má být upuštěno od hodnocení ad hoc. Jak majitelé honitby, tak lovec musí doložit, že ulovený kus pochází z volné honitby.
Wild und Hund, 10/2007, Rš

Jak skončil „světový rekord“

Baron E. v. Gemmingen-Hornberg, který „ulovil“ známý bulharský „světový rekord“ jelena, věnoval jeho paroží Ústavu pro biologii zvěře a myslivost vídeňské Zemědělské univerzity. „Trofej“ bude sloužit jako ukázka vývoje paroží jelena chovaného v obůrce.
Wild und Hund, 11/2007, Rš

V Německu stoupají stavy zajíců

V posledních pěti letech byl v Německu, především v jeho západní části, zaznamenán stálý vzrůst stavu zajíců. Zvlášť velký stav byl na podzim minulého roku zjištěn v Severním Porýní-Vestfálsku – 32 kusů na km2, v Dolním Sasku (23) a v Sársku (26). Nejnižší stavy jsou ve východní části státu.
Deutsche Jagdzeitung, 6/2007, Rš

Polsko: nové indicie proti dr. Blochovi

Výsledky vyšetřování předsedy Polského mysliveckého svazu (PZL) a současně zemského lovčího dr. Lecha Blocha pro zpronevěru a falšování dokladů byly předloženy krajskému státnímu zastupitelství. Jak uveřejnil týdeník Gazeta Polska, vrchní myslivecká rada PLZ, což je kontrolní orgán organizace, vlastní dopis, z něhož plyne, že dr. Bloch měl být spolupracovníkem komunistické státní bezpečnosti. Bloch všechna obvinění odmítá a oznámil právní kroky.
Wild und Hund, 10/2007, Rš

Nejdražší atrapa vábnice

Aukční síň Christie's v New Yorku vydražila nedávno ručně zhotovenou dřevěnou atrapu vábivce, starou asi 150 let, za neuvěřitelných 700 00 eur. Atrapa představovala samici morčáka velkého.
Jäger, 7/2007, Rš

Švýcarsko: svalové bolesti tiší sviští tuk

Ve Švýcarsku se ročně uloví asi 7000 svišťů, a to převážně pro tuk, jemuž se připisuje léčebný účinek při svalových a kloubních onemocněních. Tuk má vysoký obsah hormonů tišících záněty. Nejvhodnější doba lovu je krátce před ulehnutím svišťů k zimnímu spánku, kdy jsou nejtučnější.
Jäger, 6/2007, Rš

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku