Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 03/08

Léky z lišky

Jako se za starých dob užívalo k léčení všeho, co v lese žije a roste, tak i liška musela dodávati do staré lékárny četná léčiva. Ve staré lékařské knize našel jsem o lišce následující „učené“ pojednání:
Liška. Renard. The Fos. Een Vos.


Dobrou chuť

Grilovaný srnčí hřbet

Srnčí hřbet s kostí, 50 ml olivového oleje, dvě lžíce koňaku, dvě lžíce citrónové šťávy, lžička drcených jalovčinek, lžička drceného barevného pepře, sůl.


Úvodník 3/2008

Prof. RNDr. Jiří Lamka, CSc.

Vážení čtenáři,
na internetovém serveru Silvarium naplno běží diskuse odstartovaná článkem o novém rekordním jelenovi z Poněšic, v mysliveckých časopisech se množí upoutávky na chystané přehlídky trofejí, pomalu se začíná hovořit o přípravě národní výstavy trofejí v r. 2009. Společným motivem je lovecká trofej – silné téma k polemice jak uvnitř, tak mimo mysliveckou populaci. Trofej má mnoho podob, různorodé funkce, význam, využití, obdivovatele, ale také odpůrce. Jen souvislost mezi trofejí spárkaté zvěře a aktuálním děním v naší myslivosti vydá na úvodníkové zamyšlení.


Máme novou národní rekordní jelení trofej!

Ing. David Vaca, Ph.D.

Dne 14. září 2007, na den přesně šest let poté, co byl v Poněšické oboře (Lesní správa Hluboká nad Vltavou, Lesy České republiky, s. p.) uloven tehdejším ministrem zemědělství ČR ing. Janem Fenclem jelen lesní, jehož trofej se po ohodnocení usadila díky bodové hodnotě 250,89 b. CIC na vrcholu pomyslného domácího žebříčku jeleních trofejí, byl rovněž v Poněšicích střelen další kapitální jelen. Mezinárodní hodnotitelská komise přisoudila paroží rovného čtyřiadvacateráka 262,46 b. CIC, což znamená, že naše republika má novou rekordní jelení trofej!

Šumavský jelen z ptačí perspektivy (I.)

Mgr. Pavel Šustr, Ph.D.

Šumavu si nelze představit bez lesů. V současné době dochází na části území Národního parku Šumava k odumírání lesních porostů v důsledku působení kůrovce a větrných kalamit. Na těchto místech se však dnes již rodí nový les, na jehož budoucí podobu působí mnoho vlivů. Jedním z klíčových faktorů je okus mladých stromků spárkatou zvěří, zejména jelenem lesním a srncem obecným. Abychom co nejlépe poznali faktory ovlivňující podobu budoucího lesa a především zastoupení listnatých dřevin, začali jsme podrobně sledovat způsoby chování a prostorovou aktivitu výše uvedených druhů zvěře.

Hybridizace siky japonského a jelena lesního (III.)

Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc.

V únorovém čísle Světa myslivosti jsme se zmínili o velkém množství literatury dokládající hybridizaci mezi jelenem lesním a sikou. Načrtli jsme, jak vypadá hybrid v první generaci po křížení, a zdůraznili vliv matky na velikost koloucha. Kolouch je vždy blíže k druhu, z něhož pochází matka. Popsali jsme heterózní efekt, kdy dochází ke zlepšení znaků s nízkou až střední dědivostí, mezi něž patří reprodukce, tělesný a parožní růst apod. Vysvětlili jsme si, že takoví kříženci nejenže mohou unikat naší pozornosti, ale pokud jsou samčího pohlaví, tak v prostředí s výskytem siků mohou být myslivci dokonce chráněni jako nadějní sikové. V tomto závěrečném pokračování, se budeme věnovat tématu rozeznávání hybrida od „čistého“ siky, resp. jelena lesního, konkrétně otázce jak lze hybrida rozpoznat. Na otázku „jak“ je možné stručně a výstižně odpovědět: těžko ...

Chcete pomoci drobné zvěři? Založte biopás!

RNDr. Jakub Hruška, CSc.
 
Jistě bychom všichni souhlasili s tím, že současná zemědělská krajina je k drobné zvěři velmi macešská. Velké lány obdělávané rychlou technikou, málo polních cest, remízků a neoraných enkláv ve velkých blocích polí. Pěstuje se pouze několik plodin na značných rozlohách a podmítání či orba ihned po sklizni je přesně to, co drobná zvěř nesnáší. Malé množství druhů pěstovaných plodin jde na vrub celoevropské regulaci zemědělství, kde garantované výkupy obilí a řepky podporují jejich pěstování bez jakéhokoliv finančního rizika pro zemědělce. Přesto existují i pozitiva této politiky, a to možnost zavádění tzv. agroenvironmentálních opatření Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, podporujících zbytky biodiverzity v zemědělské krajině. Jedním z těchto dotačních titulů je titul „Biopásy“, který představuje pro podporu drobné zvěře nejlepší a relativně snadno realizovatelné řešení. Cílem tohoto článku je poskytnout stručný návod k tomu, jak zakládat biopásy, a nabídnout tak drobné zvěři alespoň kousek přívětivého prostředí, hnízdního biotopu, ochrany a potravy.

V Újezdu u Brna dnes jako kdysi

Vladimír Paulišta

V loňském dubnovém Světě myslivosti vyšel článek o Mysliveckém sdružení Hubert v Újezdu u Brna, v jehož honitbě se v r. 2006 podařilo na pěti honech ulovit 309 bažantích kohoutů a 220 zajíců, což je výsledek, s jakým se dnes nemůže pochlubit mnoho honiteb. Když se do redakce donesla informace o tom, že v r. 2007 se v této honitbě podařilo střelit na sedmi honech celkem 919 bažantů a 482 zajíců, považovali jsme to spíše než za seriózní informaci za výplod bujné fantazie. Proto jsme požádali našeho brněnského dopisovatele Vladimíra Paulištu, aby zjistil, co je na tom pravdy.

Myslivost v Polsku

Ing. Roman Rybak

Jak se polsky řekne myslivec? Myśliwy. Již tato podobnost upozorňuje na blízký vztah myslivosti v ČR a v Polsku. Přestože státy mají společnou hranici, znalosti českých myslivců o podmínkách výkonu myslivosti u jejich polských kolegů (a naopak) nejsou příliš hluboké. V tomto článku se čtenářům Světa myslivosti pokusím přiblížit podobu polské myslivosti, která má – stejně jako česká – bohaté tradice a vysokou úroveň.

Na lovu hus v Polsku

Ing. Kamil Rind

Na konci ledna loňského roku jsme společně s dvěma kolegy využili pozvání Polskiego Zwiazku Lowieckego (PZL) z Wroclavi na lov divokých hus v Dolnoslezském vojvodství nedaleko města Sobotka v honitbě Kola lowieckego (dále KL; obdoba našeho mysliveckého sdružení) „Jarzabek“. Pozvání jsme uvítali, neboť coby členové Mezinárodního sdružení myslivců příhraničí (MSMP) jsme již dva roky plánovali „výměnnou“ akci, v jejímž rámci by se polští myslivci zúčastnili lovu na drobnou zvěř u nás a naši myslivci lovu hus v Polsku. Krok k navázání spolupráce byl učiněn …

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku