AKTUALITY ZE SVĚTA

KONFERENCE IUFRO K LESNICKÉ GENETICE A ŠLECHTĚNÍ LESNÍCH DŘEVIN

Ve dnech 22.-28. srpna 1998 se konala v Pekingu mezinárodní vědecká konference IUFRO na téma “Příspěvek genetiky k trvale udržitelnému hospodaření s globálními lesními zdroji”. Konference se zúčastnilo přibližně 100 odborníků ze 30 zemí světa. Na konferenci byli přítomni rovněž 3 zástupci ČR: prof. ing. V. Chalupa, DrSc. a doc. ing. J. Kobliha, CSc. z LF ČZU v Praze a ing. O. Ivanek, CSc. z VÚLHM Jíloviště-Strnady. Jednání konference proběhlo v osmi tematických sekcích: 1. Situace a výzvy pro genetiku a šlechtění lesních dřevin; 2. Adaptivní potenciál populací; 3. Genetické zdroje a měnící se prostředí; 4. Hospodaření s genetickými zdroji v tradičním lesnictví; 5. Zvyšování produkce trvale udržitelným způsobem; 6. Zachování lesních genetických zdrojů; 7. Rozvoj soudržného globálního systému pro činnost při zachování a trvale udržitelném využívání lesních genetických zdrojů; 8. Výzkumná politika v genetice a šlechtění lesních dřevin.

V rámci těchto sekcí bylo předneseno přibližně 30 referátů věnovaných aplikaci biotechnologií ve šlechtění lesních dřevin, genetických markerů v lesnické genetice a šlechtění, populační genetice, bioindikaci stresových faktorů, ohrožení genetických zdrojů lesních dřevin, záchraně těchto zdrojů, šlechtitelským programům a další geneticko - šlechtitelské problematice. Kromě těchto referátů byly vystaveny na konferenci postery včetně panelových diskusí. Čeští účastníci konference prezentovali postery - prof. Chalupa: “Aplikace somatické embryogeneze pro klonování Picea abies, Abies alba a Quercus robur”, doc. Kobliha: “Šlechtitelský program hybridizace v rámci rodu Abies v Česku”, ing. Ivanek: “Genetika smrku ztepilého ze severních částí České republiky studovaná izoenzymovými genovými markery”.

Na vlastní konferenci navazovaly 2 paralelní exkurze. Jedna skupina byla na exkurzi v severovýchodní provincii Heilongjiang, které se zúčastnil doc. Kobliha. Tato skupina navštívila díky péči Akademie lesnických věd v Harbinu řadu výzkumných i provozních pracovišť a pokusných ploch, zaměřených především na problematiku genetiky, šlechtění, semenářství, školkařství a pěstování lesů. Druhá skupina absolvovala exkurzi v provincii S-čchuan, které se zúčastnil ing. Ivanek, a která byla spojena s návštěvou pracovišť Lesnické univerzity S-čchuann, zabývající se rozsáhlými programy ochrany lesa, zalesňování a monitoringu životního prostředí. V rámci těchto exkurzí tak byli účastníci seznámeni s čínským lesnickým výzkumem i praxí. Kromě odborných a kulturních zážitků byla specifickou zkušeností pro účastníky skutečnost záplav, která byla co do rozsahu naprosto nesrovnatelná s realitou záplav známých z našich podmínek. Dále je uveden stručný obsah posterů prezentovaných českými účastníky konference.

Příspěvek J. Koblihy s názvem “Šlechtitelský program hybridizace v rámci rodu Abies v Česku” se zabýval hybridizací jedle jako ověřenou metodou zvyšování její všeobecné odolnosti a vitality. V Česku byly v průběhu posledních 30 let získány různé vnitrodruhové a mezidruhové kombinace křížení. Sledování 17 hybridních potomstev (získaných hybridizací v r. 1970 a vysazených na pokusnou plochu v r. 1975) ukázalo, že potomstva Abies cephalonica z vnitrodruhového křížení se vyznačovala rychlým růstem a dobrou vitalitou. Hybridní potomstva Abies alba (A. alba x A. alba, A. alba x A. cilicica, A. alba x A. nordmanniana) předstihla kontrolní potomstvo A. alba z volného opylení. Selektované stromy v rámci tohoto testu hybridních potomstev byly rozmnoženy řízkováním v letech 1988-1990. Řízkovance původem z těchto hybridů byly vysazeny do klonového testu na pozemku Šlechtitelské stanice Truba v Kostelci n. Č. l. LF ČZU v Praze v letech 1993-1995. Hybridy generace F2 (F1: A. cilicica x A. cephalonica), hybridy kombinací: F1 x A. alba, F1 x A. concolor, A. koreana x F1 byly získány v letech 1982-1991. Hybridy generace F2 byly rozmnoženy řízkováním v letech 1992-1996. Řízkovance těchto hybridů byly rovněž vysázeny na Šlechtitelské stanici Truba. Roubovance klonů původem z kombinace A. cilicica x A. cephalonica byly vysázeny do hybridizačních semenných sadů k produkci hybridů generace F2 ve středních Čechách a na střední Moravě v letech 1994-1997. Další výzkum je zaměřen na 21 hybridní potomstvo (mateřské stromy A. cephalonica, A. cilicica, A. numidica), která byla vysázena do testů potomstev ve středních Čechách a na střední Moravě v letech 1996-1997).

Příspěvek V. Chalupy s názvem “Aplikace somatické embryogeneze pro rozmnožování Picea abies, Abies alba a Quercus robur” se zabýval problematikou vegetativního rozmnožování významných evropských dřevin metodami in vitro, pomocí somatické embryogeneze. Je žádoucí, aby v budoucích lesních porostech byly více zastoupeny kvalitní stromy s vysokými přírůsty, které budou více odolné k chorobám a škůdcům a k nepříznivým abiotickým faktorům. Pomocí somatické embryogeneze bude možné docílit rychlého rozmnožování vybraných genotypů. U smrku, jedle a dubu byly prezentovány způsoby vytváření rostlin ze somatických embryí, zejména se zřetelem na iniciaci a vytváření somatických embryí a jejich konverzi v rostliny. Byl zdůrazněn význam složení živných médií, zejména vliv koncentrací sacharidů, dusíkatých sloučenin, osmotik a fytohormonů na vytváření somatických embryí v embryogenních kulturách a na konverzi somatických embryí v rostliny.

Příspěvek O. Ivanka s názvem “Genetika smrku ztepilého ze severních částí ČR studovaná izoenzymovými genovými markery” se zabýval možnostmi analýzy izoenzymů z hlediska indikace různého geografického původu populací smrku a jejich odolnosti vůči imisím. Jeho obsahem bylo srovnání struktury izoenzymů u dvou populací smrku ztepilého z autochtonních porostů Krkonoš (KRNAP) a krušnohorského smrku původem z lokality Janov/Litvínov. Tato práce představuje zahájení genetického mapování populací smrku pomocí izoenzymů v lesnickém výzkumu ČR se zřetelem na přetrvávající negativní důsledky silného znečištění atmosféry v minulosti. Mezi oběma populacemi byly na základě analýzy izoenzymů zjištěny statisticky významné rozdíly v alelických a genotypových frekvencích. Byl potvrzen výběrový efekt vlivu průmyslových imisí na sledovanou krušnohorskou populaci smrku z lokality Janov/Litvínov a její vysokou resistivitu vůči znečištění atmosféry. V této souvislosti se naskýtá možnost revitalizace poškozených lesních ploch z kultur získaných z takovéto a podobných populací; přičemž můžeme uvažovat dva hlavní faktory ovlivňující genetické rozdíly mezi nimi: 1. různý geografický původ a 2. znečištění atmosféry jako selekční faktor. Praktické využití uvedených výsledků bude zřejmě možné až po hlubším studiu dalších populací smrku ztepilého z Krušných hor a z Krkonoš.

Ondřej Ivanek, Jaroslav Kobliha, Vladimír Chalupa

“CHILE FORESTAL”

Lesnický odborný časopis “Chile Forestal” vydávaný Ministerstvem zemědělství Chile - CONAF (Corporación Nacional Forestal) je měsíčníkem o rozsahu 60 stran. Jelikož je záměrem LP zveřejňovat i zajímavé zprávy z oblasti LH této země tak, jak budou časopisy do redakce docházet, je na úvod vhodné ukázat na rozsah problematiky, která se v časopise prezentuje.

Chile Forestal - březen 99

Chile je zemí, které má velké problémy s lesními požáry. Za období 35 let bylo lesními požáry zdevastováno 1,5 mil ha. I v letním období 1998-1999 bylo požáry postiženo na 100 tis. ha lesa. V roce 1999 vytyčilo Ministerstvo zemědělství Chile osm prioritních úkolů:

1. meliorace půd (v rámci programu rozšířit zavlažování půd na rozsah 50 tis. ha); 2. zajistit obnovu degradovaných půd na ploše 165 tis. ha; 3. zlepšení fytosanitárních opatření v rámci rozšíření vývozu zemědělských produktů na světové, zejména asijské a evropské trhy; 4. zlepšení správy na úseku programu rozvoje lesa u více než 54 tis. drobných vlastníků lesa; 5. upevnění organizační struktury u 150 organizací drobných výrobců ve formě právnické a obchodní legislativy; 6. rozvoj trhu lesních a zemědělských výrobků a zlepšení jejich konkurenceschopnosti; 7. v oblasti LH spočívají úkoly v upevnění programu hospodaření v lesích malých a středních vlastníků, v rámci tohoto programu zalesnit 15 tis. ha, urychlit realizaci počítačového systému pro hospodářské plánování, vypracovat nové zásady pro podporu hospodaření v původních přirozených lesích, analyzovat zákon o systému chráněných lesních území v souvislosti s privátním sektorem, vypracovat hospodářské plány pro přirozené lesní ekosystémy na ploše 7 tis. ha, včetně poradenské činnosti u 250 drobných vlastníků lesa. Dosáhnout schválení zákona o novém institucionálním uspořádání LH; 8. rozvoj venkova zajistit v šesti regionech země prostřednictvím “plánu rozvoje venkova”.

V entomologické laboratoři CONAFu se úspěšně daří umělá reprodukce druhu Orgilus obscurator (Hymenoptera-Braconidae). Cílem je zajištění zvýšené populace tohoto přirozeného parasita v ochraně lesa malých a středních vlastníků proti obaleči prýtovému (Rhyacionia buoliana). Tento obaleč je považován za nejvážnějšího lesního škůdce v Chile. V roce 1998 se v laboratorních podmínkách vyprodukovalo přes 8 tis. samiček a téměř 9 tis. samců. Dospělci se vypouští do porostů borovice Pinus radiata k zajištění jeho přirozené reprodukce a zvýšení biologické ochrany.

Chile Forestal - duben 99

Pod názvem článku “Výmluvné, varující údaje” je uvedeno, že téměř 56 % půd regionu VI - Rancagua je postiženo nebo ohroženo erozí vlivem ztráty vegetačního krytu. Hlavní příčiny tohoto neutěšeného stavu jsou v zemědělské a pastevecké činnosti, pro které byly odlesněny rozsáhlé plochy původních porostů. Některé dřeviny jako Nothofagus glauca, Austrocedrus chilensis a Persea meyaniana jsou na pokraji existence. Důlní činností zejména těžbou síry je silně kontaminovaná zóna řek Río Blanco a Río Paredones. Úrodná zemědělsko ovocnářská území údolí řek jsou silně zatížena reziduálními účinky používaných zastaralých pesticidů na bázi chlorovaných uhlovodíků (DDT, Lindan). Tyto přípravky se používaly hlavně v ovocnářství. Poškozené území představuje 23 % plochy celého regionu! Uvedenou tíživou situaci znásobuje v současné době dlouhotrvající suché počasí, které se nepříznivě projevuje na nízkých zemědělských výnosech. Vlastníci půdy se to snaží řešit zvýšenou exploatací lesů a rozšiřováním zemědělských ploch na jejich úkor. CONAF proto vyvíjí všemi prostředky snahu o znovuzalesnění labilních, erozí ohrožených půd rychlerostoucími dřevinami, a to především Pinus radiata, Eucalyptus globulus, Populus spp., Acacia dealbata, Acacia malaNOxylon a Cupresus macrocarpus.

Pravidelně čtvrtletně je jako příloha podávána informační zpráva o pěstování některých významných introdukovaných dřevin. V dubnovém čísle tuto zprávu podává “Národní komise pro pěstování topolů”. Význam pěstování této dřeviny a především jejích vysoce produkčních hybridů nabývá rok od roku stále větší důležitosti v soukromém sektoru. V úrodných údolích řek VI-X regionu se topolové plantáže stále více rozšiřují. V příloze jsou popsány velmi zdařile technologické postupy spojené se zakládáním plantáží od přípravy půdy až po ochranu proti buřeni. Podrobně jsou zde uvedeny náklady na jednotlivé činnosti. Na 1 ha se sází 258 topolových odrostků do strojově připravených jam o rozměrech 0,6x1,5x1,8 m. Vzhledem ke krátké době obmýtí a vysoké produkční schopnosti je pěstování topolů ve srovnání s ostatními lesnicky důležitými dřevinami jak původními, tak introdukovanými jednoznačně ekonomicky nejpříznivější.

Chile Forestal - květen 99

Úvod je věnován 29. výročí založení Lesnické národní společnosti (CONAF), která je výkonným orgánem Ministerstva zemědělství pro LH. Obsáhlá rubrika věnovaná rozpravě je zaměřena na současný stav dosavadní lesnické politiky. V pravidelné stránce věnované osobnostem chilského veřejného života prezident Chile v článku “Prioritu životnímu prostředí” rekapituluje období 5 let od přijetí zákona o životním prostředí. V Chile bylo za toto období realizováno více než 1300 velkých projektů, které významně ovlivnily i životní prostředí země. Investice představovala téměř 34 mld. USD. V pasáži věnované pravidelné podpoře ochrany významných přírodních území je v článku “Vzorová změna” zvýrazněno obecně platné pravidlo, že ekonomika a její růst nesmí být na úkor zhoršování prostředí a vyčerpání přírodních zdrojů. Profil poslance parlamentu a současně předsedy zemědělské komise je veden formou rozhovoru. Na stránkách, které dokumentují činnost CONAFu je mimo jiné informováno o práci spojené s pěstováním potenciálních dřevin v rámci diverzifikace. Jedná se o 11 dřevin, z kterých 5 je původních a 6 introdukovaných. Přirozeným lesům je v tomto čísle věnovaná pasáž o potřebě výuky lesních expertů v celé řadě vzdělávacích projektů. Zvýrazněna je především spolupráce chilsko-německá v oblasti obhospodařování přirozených lesů ve vzdělávacím centru pro latinskoamerické státy. V pravidelné rubrice věnované podnikatelským subjektům jsou prezentovány tři velké závody na zpracování celulózy především z pohledu “čistého” výrobního procesu a tím respektování legislativních požadavků na ochranu ŽP. V ochraně lesa je největší pozornost již tradičně věnována problematice spojené s ochranou borových kultur proti poškození obalečem prýtovým (Rhyacionia buoliana). Program ekoturistiky nabízí doporučení k návštěvě některých Národních parků Chile. Velký prostor je věnován otázkám šlechtění a genetiky lesních dřevin, především borovici Pinus radiata a urychlenému zakládání klonových sadů a využití tkáňových kultur. V sociální sféře je orientována pomoc CONAFu domorodým rodinám, pro které je pálení dřevěného uhlí základní podmínkou existence. V prezentaci nových výrobních technologií je popisována kompletní těžební technologie firmy Nokka. Nechybí velmi rozsáhlý rozbor vývozu hlavních produktů dřevařského průmyslu za první měsíce roku 1999. Největší objem představuje vývoz borové buničiny do Asie, kde hlavním odběratelem je Japonsko. Velmi cenné jsou výsledky srovnávacích analýz úživnosti půd v regionu VII na plochách zalesněných různými dřevinami. V mezinárodním okénku jsou popisovány lesnické programy přijaté pro země Střední Ameriky ve vztahu rozvoje LH a venkova a z pohledu ekonomických potřeb při současném uplatnění ekologických zásad. Je vyčleněn i prostor pro různá výročí, recenze k odborné literatuře a názorům čtenářů. Časopis je doplněn technickým listem technologie zalesňování půd v mikroterasách, monografií některých dřevin a velmi zdařilým, názorným přehledem lesních školek podle jednotlivých regionů s uvedením produkční kapacity, druhů pěstovaných dřevin a účelem produkce (prodej, samozásobení, výzkum atd.). Samozřejmě nechybí ani plošná inzerce, která s ohledem k rozsahu časopisu není tak velká (1,5 strany). Časopisu vévodí celostránkové vyobrazení snad nejvzácnější dřeviny Chile endemitní Fytzroya cupressoides zvané alerce. Její ochrana je zvýrazněna “Náš alerce se netěží. Chraňte ho!” Tisk je na křídovém papíře a veškerá fotodokumentace je barevná.

Hubert Čížek

REALIZACE PLÁNOVANÝCH ZMĚN V RAKOUSKÝCH SPOLKOVÝCH LESÍCH, a. s., MÁ RAZANTNÍ PRŮBĚH

O realizaci podnikové koncepce Rakouských spolkových lesů, a. s., informovali v červnu představitelé Ústřední podnikové rady (A. Wahl, J. Kienbacher, H. Maier a další členové managementu T. Uher a R. Ramsauer). Konstatovali, že změny kladou mimořádné nároky na celý pracovní kolektiv a požadavky na pracovníky kladené jsou na samé hranici jejich psychických i fyzických možností. Produktivita práce na pracovníka se zvýšila o 14 % při současném snížení počtu pracovníků. Požaduje se proto uskutečnění socioekonomické studie, která by ověřila průchodnost koncepce. V zájmu zainteresování pracovníků byly zavedeny bonifikační příplatky. V roce 1998 to bylo 10 tis. ATS pro zaměstnance a 4 tis. ATS pro dělníka. Na zdokonalení bonifikačního systému se dále pracuje. Pozitivně se hodnotí zjednodušení správy a vypracování příručky pro pracovníky a rozpracování personálního vývoje. Uvažuje se o zavedení rozhovorů s pracovníky a o nových podmínkách služebních bytů, penze a migrace. Posuzuje se rovněž budoucnost lesních dělníků - nakolik rozvoj techniky ovlivní jejich pracovní místa a požadavky na profesní profil. Značné problémy jsou při zpracování programu vývoje revírů. Zdůrazňuje se, že rozvoj lesní techniky ve Spolkových lesích musí předstihovat rozvoj u soukromých podnikatelů (používá se termínu Lohnunternehmer). Předpokládá se, že pozitivních výsledků v technologických změnách se dosáhne do roku 2002. K dokonalejšímu využití strojů bude zaveden turnusový systém nebo dvousměnný provoz. Spolkové lesy investují peníze do odborné přípravy operátorů lesních strojů, která většinou probíhá v Německu. Významná konkurence narůstá v tomto směru v zemědělských podnicích, kde se za podpory EU začínají rozvíjet harvestorové technologie a lze tam kalkulovat s nižšími výrobními náklady. Celkově se však předpokládá, že Spolkové lesy budou ziskové. Kromě jiného se musí více využívat celkového potenciálu podniku - půdy, pozemků, přírodního prostředí (vodních zdrojů, turismu), ale i staveb, a to k pronájmu atd. Nositelem těchto inovací musí být ne na posledním místě pracovníci podniku.

Holzkurier 27/99, Proch

PRODUKCE RAKOUSKÝCH PIL STOUPLA V ROCE 1998 O 3 % A DOSÁHLA 21,8 MLD. ATS

Uvedený výsledek oznámil Svaz pilařského průmyslu. Celkově se dosáhlo objemu výroby 8,74 mil. m3 řeziva. Lví podíl na tom má jehličnaté řezivo 8,5 mil. m3 (zvýšení o 300 tis. m3), z toho smrk a jedle 6,6 mil. m3. Listnaté řezivo kleslo o 14 tis. m3 na 173 tis. m3. Cena jehličnatého řeziva však v průměru klesla o 19 ATS/m3 na 2281 ATS, hlavní sortiment smrk, jedle téměř o 82 ATS/m3 na 2154 ATS. Proti tomu hoblovaný materiál stoupl o 208 ATS na 3289 ATS/m3, u listnatého řeziva o 436 ATS/m3 na 4185 ATS. Ceny vedlejších výrobků byly stabilní s výjimkou štěpek v kůře, kde klesly na 104 ATS/m3. Tato čísla zpracoval Svaz pilařského průmyslu z podkladů Ústředního statistického úřadu, který získává údaje z podniků nad 10 pracovníků. Tyto podniky kryjí asi 85 % produkce. Menších podniků je asi 1460 a jejich pořez činí okolo 2,69 mil. m3. Celkový počet rakouských pilařských podniků se pohybuje okolo 1668 (v roce 1990: 1859, r. 1980: 2335, r. 1970: 3118, r. 1960: 4500, výroba činila v r. 1960 5 mil. m3 řeziva). Investice dosáhly nejvyššího objemu v r. 1996, a to 2,6 mld. ATS. V r. 1997 klesly na 2,1 mld. ATS a v r. 1998 se snížily až na úroveň r. 1995, tzn. byly nižší o 910 mil. ATS.

Holzkurier 26/99, Proch

SVATBA SLONŮ (Weyerhäuser převzal Mac Millan Bloedel)

Největší světový lesnickodřevařský celulózařský a průmyslový koncern Weyerhäuser (USA) převzal svůj konkurenční podnik na západě Kanady Mac Millab Bloedel (MMB) - hodnota vyměněného balíku akcií činí 2,45 mld. USD. Roční obrat fy Weyerhäuser se tak zvýšil na 13,3 mld. USD a podnik je s velkým odstupem na prvním místě před dalšími světovými dřevozpracujícími podniky. Je největším výrobcem řeziva (6,5 mil. m3 za rok) a celulózy, druhým největším výrobcem OSB desek a třetím v obalech. Původní koncern Weyerhäuser zaměstnává 35 tis. pracovníků, z toho 5900 v Kanadě, vlastní 2,1 mil. ha lesů v USA a v Kanadě má licenci na 10,9 mil. ha. MMB zaměstnává 9500 pracovníků, z toho 5500 v Kanadě, má 3 závody na výrobu celulózy a kartónu, 2 na výrobu OSB desek, 6 pilařských závodů, 2,8 mil. ha lesů (z toho 173 tis. ha v USA) a 33 prodejních míst v celé Severní Americe. Weyerhäuser vyrábí jehličnaté řezivo v Kanadě na 10 místech a v USA na 17 místech (na západě USA na 12 a na jihu na 5 místech). Kromě toho má závody na výrobu dveří, dýh, překližek, OSB desek a 49 distribučních míst.

Článek doplňuje graf, znázorňující pořadí největších světových výrobců řeziva. Na prvním místě je Weyerhäuser (USA) s 6,5 mil. m3/rok, následován Stora Enso (Finsko) s necelými 5 mil. m3 a Georgia Pacific (USA) s více než 4 mil. m3, SlocanForest (Kanada) téměř 3 mil. m3. Na dalších místech s roční produkcí okolo 2 mil. m3 řeziva jsou vždy dva podniky z USA, Kanady a Finska.

Holzkurier 26/99, Proch

Analýza stavu lesa multivariantní metodou, teoretické základy a jejich užití

G. Becher, Ústav pro světové lesnictví Hamburk (Institut für Weltforstwischaft Hamburg) 1999 XII, 312 str., 67 obr., 63 tab. Cena 149 DEM, ISBN 3-540-65239-6

Autor ve své knize nabízí úvod do problematiky ekosystémové analýzy rozsáhlého poškození lesů. S využitím množství analýz údajů a modelů je v knize názorně uplatněna matematická teorie a zároveň jsou přezkoumány konkrétní hypotézy příčin nových škod na lesích (chřadnutí lesů) a interpretovány výsledky multivariantních modelových výpočtů. S použitím četných grafů podniká autor jedinečný pokus množstvím následných kroků objasnit čtenářům vzdělaných v oboru životního prostředí nebo lesního hospodářství multivariantní analýzu údajů. Z obsahu: Přírodní a nové škody na lesích; Vícerozměrový ekologický model; Vícerozměrové zobrazení ekosystémových parametrů; Matematická příloha.

Vydalo nakladatelství Springer-Verlag, Postfach 140201, D-1432 Berlin;
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Proch

MISTROVSTVÍ EVROPY LESNÍKŮ V ORIENTAČNÍM BĚHU

Ve dnech 9.-15. srpna proběhlo v Rožňavě na Slovensku již 6. mistrovství Evropy lesníků v orientačním běhu za účasti 334 závodníků ze 14 států. Součástí tohoto mistrovství byla i řada odborně zaměřených exkurzí a kulturně společenských akcí. Závodilo se podle pravidel IOF: 12. 8. závod jednotlivců - klasická trať, 13. 8. městský parkový běh a 14. 8. závod štafet. Celkově bylo v těchto závodech rozděleno 77 sad medailí a vítězové kategorií získali tituly mistrů Evropy lesníků v orientačním běhu. Z pohledu české účasti bylo toto mistrovství nejúspěšnější v dosavadní historii nejen proto, že jsme byli druhou nejpočetnější výpravou po Lotyšsku, ale i co do počtu získaných medailí a bodů za umístění na prvních šesti místech.

Pořadí a výsledky

Podle počtu medailí (zl., stř., bronz.):
1. Česká republika (12, 17, 9);
2. Ukrajina (12, 1, 3);
3. Finsko (11, 7, 4);
4. Estonsko (9, 12, 5);
5. Lotyšsko (9, 11, 11);
6. Maďarsko (9, 1, 6); 7. Švédsko (6, 8, 7);
8. Slovensko (3, 6, 6);
9. Norsko (3, 1, 1); 10. Polsko (3, -, -);
11. Německo (-, 1, 3).

Podle počtu bodů (1.-6. místo):
1. Česká republika 148 b.;
2. Lotyšsko 120 b.;
3. Švédsko 98 b.;
4. Estonsko 93 b.;
5. Finsko 92 b.;
6. Slovensko 80 b.;
7. Ukrajina 75 b.;
8. Maďarsko 59 b.;
9. Norsko 19 b.;
10. Německo 16. b;
11. Polsko 10 b.;
12. Litva 5 b.;
(Litva, Rumunsko a Slovinsko bez medailí; Rumunsko a Slovinsko bez bodů).

Tituly evropských mistrů pro ČR získali: Marcela Pavlitová, Lenka Poklopová, Naďa Skácelová ml., Naďa Skácelová st., Zuzana Skácelová, Eva Smičková st., Kristýna Zdráhalová, Růžena Zuzánková, Pavel Hanák, Viktor Kalivoda, Vladimír Kalivoda a Tomáš Václavek. Poděkování za dobrou reprezentaci českých lesníků však zaslouží všichni za enormní snahu po dosažení co nejlepšího výsledku. Česká výprava byla složena ze zástupců patnácti lesnicky zaměřených organizací a rodinných příslušníků v celkovém počtu 52. Pro rok 2000 bylo pořádání 7. mistrovství Evropy přiděleno České republice a uskuteční se 7.-12. srpna ve Šternberku na Moravě (bližší informace získáte na internetové adrese:http://www.armila.cz, nebo na tel.: 0643/411 777, či E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Přejme si, aby si na účast troufli i ti, kteří letos ještě zaváhali a aby obhajoba letošních výsledků byla při vstupu nového tisíciletí úspěšná.

-vlk-

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.