Editorial 5/2000

Jan Řezáč

Vážení čtenáři,

již delší dobu se v odborné lesnické veřejnosti diskutuje o úrovni hospodaření v soukromých lesích, především drobných vlastníků. Proto jsme toto číslo Lesnické práce věnovali soukromým a obecním lesům, problémům hospodaření v nich a vztahům se státní správou lesů. Vedlo nás k tomu i několik významných událostí. Jednak se konala IX. Valná hromada Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, které se za dobu své existence postupně proměnilo v respektovaného obhájce práv obecních a soukromých vlastníků lesů s dnes již mezinárodní autoritou.

Jednak obě komory Parlamentu projednaly a schválily novelu zákona 172/91, o navracení majetku obcím. Jeho přijetí je významným úspěchem a potvrzením vyjednavačských schopností zástupců SVOL. A jednak ministerstvo zemědělství připravilo ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí návrh “velké” novely zákona 289/1995, o lesích, který je zveřejněn jako příloha tohoto čísla. Potřeba novely je obecně zdůvodňována přeceněním schopností vlastníků hospodařit ve svém lese. Obecní lesy dnes představují 12,8 %, tj. 337 tis. ha, z celkové rozlohy lesů v ČR (2,634 mil. ha), soukromé lesy 23,0 %, tj. 605 tis. ha, a družstevní lesy 0,8 %, tj. 22 tis. ha, celkem tedy nestátní lesy zaujímají 964 tis. ha plochy lesů v ČR. Přitom průměrná velikost soukromého lesa nepřesahuje 3 ha a obecního 78 ha.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.