SOUTĚŽ “GEOAPLIKACE ROKU”

Redakce

Soutěž “Geoaplikace roku” vyhlásila CAGI (Česká asociace pro geoinformace) spolu s úsekem pro reformu veřejné správy Ministerstva vnitra ČR a Svazem měst a obcí v listopadu 1999 při příležitosti konání mezinárodní konference Informační systémy ve státní správě 2000, konané v Hradci Králové ve dnech 27.-28. března 2000.

ORGANIZACE SOUTĚŽE

Snahou organizátorů soutěže bylo, aby setkání zástupců veřejné správy se specialisty v oblastech geomatika, geoinformatika a komunikace nastartovalo nové formy spolupráce a partnerství, kdy GIS a DPZ pomáhají veřejné správě, Internet/Intranet zpřístupňuje geoinformace a kdy veřejná správa díky integraci těchto nástrojů účinněji pomáhá veřejnosti a podporuje její občanské a podnikatelské aktivity. Soutěž byla oficiální součástí aktivit v rámci kampaně Březen - měsíc Internetu.

Předmětem soutěže byly realizované projekty, které s využitím geografických informačních systémů, případně dálkového průzkumu Země a Internetu nebo Intranetu slouží některému z orgánů veřejné správy pro podporu provozu správních agend; plánovacích, rozhodovacích, kontrolních aj. činností souvisejících se správou území; a následné zlepšení a zkvalitnění služeb občanům. Přihlašovány byly pouze funkční aplikace, tzn. skutečně sloužící pro výkon veřejné správy. Projekty jsou hodnoceny ve třech kategoriích, a to: státní správa s celostátní působností, státní správa s regionální působností, územní samospráva. Do uzávěrky 15. února 2000 bylo přihlášeno celkem třicet projektů. Přípravu soutěže zajišťoval přípravný výbor soutěže, tvořený třemi členy předsednictva CAGI, koordinovaný Ing. Evou Pauknerovou, CSc. Pětičlennému čestnému výboru předsedala Prof. Ing. Yvonne Strecková, CSc., náměstkyně ministra vnitra pro reformu veřejné správy. Jeho členy byli Doc. Ing. Jan Čapek, CSc.; RNDr. Josef Hojdar; Doc. RNDr. Milan Konečný, CSc.; RNDr. Alexander Kratochvíl, CSc. a RNDr. Jitka Seitlová. Členové čestného výboru garantovali regulérnost soutěže.

Hodnocení přihlášených geoaplikací prováděla odborná pětičlenná porota. Členy odborné poroty pro jednotlivé soutěžní kategorie byli: Pro kategorii A:Pro kategorii B: RNDr. Pavel Bureš; Ing. Milan Marenčák; Ing. Jaroslav Pluhař; RNDr. Ronald Raszka; Ing. Martin Šára. Pro kategorii C: Ing. Nora Lebrová; Ivo Lindovský; Ing. Eva Pauknerová, CSc.; Ing.Helena Potůčková; Ing. Jitka Vránová. Mgr. Miroslav Blažek; Josef Falt; PhDr. Miroslava Matoušová; Ing. Záviš Pexidr, CSc.; Doc. RNDr. Vít Voženílek, CSc.

Hodnocen byl zejména praktický přínos pro výkon veřejné správy (zrychlení výkonu a rozhodování v reálném čase, zpracování větších objemů dat, zlepšení informovanosti veřejnosti), dále také posílení mezioborové, regionální a mezisektorové spolupráce. Součástí přihlášky každého produktu bylo příznivé vyjádření statutárního zástupce veřejné správy, který je uživatelem výsledků přihlášeného projektu.

KRITÉRIA SOUTĚŽE

Pro hodnocení byla podstatná zejména kritéria související s přínosem projektu pro výkon veřejné správy a rozvíjení spolupráce, a to zejména:

- K1: zefektivnění výkonu veřejné správy (zrychlení výkonu a rozhodování v reálném čase, zpracování větších objemů dat = počty sledovaných objektů, rozsah sledovaných území atd.);

- K2: potenciál pro širší využití aplikace - možnost zobecnit použité řešení;

- K3: uživatelská přívětivost (usnadnění práce uživatele = úředníka);

- K4: přínos pro uživatele, který má význam pro veřejnost nebo účastníky správního řízení - např. zpřesnění výkonu určité správní činnosti; zahrnutí nových kritérií pro větší objektivnost rozhodování,

- K5: rozšíření postupů/možností výkonu veřejné správy nad dosavadní standard - tvorba variantních návrhů jako podkladů pro rozhodování o území, zjednodušené ověřování údajů; užití údajů/výstupů pro aktualizaci podkladů využívaných jinými subjekty veřejné správy;

- K6: posílení spolupráce mezi různými orgány a útvary státní správy (projekt může sloužit různým agendám, více referátům, odborům, institucím příp. resortům);

- K7: možnost spolupráce mezi různými subjekty v určitém území (projekt umožňuje kompatibilitu informací/řešení spravovaných různými úřady - v regionu, ČR atp.);

- K8: posílení spolupráce mezi státní správou a územní samosprávou a nevládními organizacemi (např. jejich zapojení do sběru/zpracování dat, účast na rozhodování);

- K9: zlepšení informovanosti veřejnosti;

- K10: další aspekty - např. příznivé vyjádření zástupce orgánu veřejné správy, který je uživatelem výsledků přihlášeného projektu.

Organizátorům bylo zřejmé, že jeden projekt nemůže zároveň naplnit všechna uvedená kritéria. Tento výčet byl tedy snahou o rozšíření pohledu na možnosti GIS. Odborná porota nominovala tři projekty v každé kategorii. Tyto projekty získaly čestná uznání a jejich ukázky jsou prezentovány na internetových stránkách společnosti CAGI. V každé kategorii byl vyhlášen vítězný projekt. Vítězové obdrželi cenu Geoaplikace v podobě přírodního krystalu, udělenou CAGI, a roční předplatné časopisu Veřejná správa a dále diplomy, jejichž autorkou je akademická malířka Eva Jandíková.

PREZENTACE FIRMY FORESTA SG

Už při nominaci produktů na sebe upoutala velkou pozornost firma Foresta SG, a. s. V kategorii A byly mezi tři nejlepší nominovány hned dva projekty této firmy, a to PUKNi 5.0G a LHK SSL 4. V kategorii B byl jedním z nominovaných projekt Veřejná ověřovací prezentace územního plánu velkého územního celku “Pražský region”. Tento projekt vytvořil tým řešitelů a externích spolupracovníků Ústavu územního rozvoje, nyní působící jako Institut regionálních informací, spol. s r. o., s aktivní podporou Odboru územního plánování Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Pro zobrazení map je použit internetový mapový server WeBaset vytvořený také firmou Foresta SG, a. s. Nutno dodat, že projekt “Pražský region” kategorii B vyhrál. Vítězem kategorie A se stal projekt PUKNi 5.0G. V téže kategorii si projekt LHK SSL 4 odnesl 3. místo. Vystoupení firmy Foresta SG, a. s., je tedy nutno hodnotit jako velmi úspěšné.

OCENĚNÉ PROJEKTY

PUKNi 5.0G

Prohlížení popisných dat katastru nemovitostí (SPI) včetně digitálních map různých formátů; vytvořen ve spolupráci Foresta SG, a. s., a ministerstva zemědělství, odboru informačních a statistických služeb. Pukni 5.0G je moderní software používaný státní správou při práci s agendou spojenou s nemovitostmi a jejich vlastníky či uživateli pro různé kontrolní a evidenční činnosti, v současné době také pro práci s dotační agendou (program Dotace je s programem PUKNi propojen modulem Dotace KN). Program PUKNi pracuje jak s databázovými údaji katastru nemovitostí, tak i s grafickými rastrovými i vektorovými daty, umožňuje také rastrová grafická data propojit s databází tvorbou bodové vektorové mapy. Pracuje s údaji z centrální databáze celé republiky, takže je možné vyhledat pro zadaného vlastníka údaje z celé ČR bez nutnosti návštěvy příslušného okresního pracoviště katastrálního úřadu. Program umožňuje celou řadu dalších operací s grafickými i numerickými daty, které plně uspokojí požadavky výkonu státní správy ve vztahu k údajům SPI především na úseku MZe ČR. Program je používán na všech územních odborech MZe ČR a na referátech ŽP OkÚ.

LHK SSL 4

Lesní hospodářská kniha pro státní správu lesa - LHK SSL 4 je program, který umožňuje státní správě lesů (SSL) komplexně pracovat s informacemi potřebnými pro realizaci většiny správních a kontrolních úkonů, které SSL v rámci své běžné každodenní činnosti provádí, tj. příprava mapových a návazných databázových údajů potřebných pro kontrolních šetření, schvalování lesních hospodářských plánů a osnov (LHP, LHO) včetně kontroly závazných ustanovení LHP, předávání LHO vlastníkům, tvorba, vyhledávání, třídění a archivace správních rozhodnutí a mnoho dalších činností, třeba jen prosté vyhotovení mapových podkladů pro orientaci v terénu. V současné době používají software LHK SSL 4 téměř všechny složky prvoinstanční státní správy lesa, což je 97 % referátů životního prostředí OkÚ a všechny územní odbory MZe ČR pověřené SSL.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.