5. ZASEDÁNÍ SEKCE UŠLECHTILÝCH LISTNÁČŮ PROGRAMU EUFORGEN

Ing. Lubomír Šálek - Lesprojekt Kroměříž, s. r. o.

Ve dnech 17. - 19. května roku 2001 se v irském městečku Blossington jižně od Dublinu konalo 5. zasedání EUFORGEN, sekce ušlechtilých listnáčů (Noble Hardwood).

CO JE TO EUFORGEN?

EUFORGEN (European Forest Genetic Resources Programme) je program spolupráce mezi evropskými zeměmi s cílem účinné ochrany a udržitelného využívání lesních genetických zdrojů v Evropě. EUFORGEN byl ustanoven jako nástroj pro realizaci druhé rezoluce ministerské konference o ochraně evropských lesů ve Štrasburku v roce 1990. Program byl schválen druhou ministerskou konferencí v Helsinkách v roce 1993 a stal se funkčním v roce 1994. EUFORGEN financují členské země a jeho činnost je koordinována s IPGRI (International Plant Genetic Resources Institute) v úzké spolupráci s lesnickým oddělením FAO. Základní zásadou je, že vlastní vědecká a výzkumná činnost je zajišťována organizacemi v jednotlivých členských zemích a rozpočet EUFORGENU pokrývá koordinaci, náklady na zasedání a náklady na publikační činnost.

SEKCE PROGRAMU EUFROGEN

EUFORGEN působí prostřednictvím sekcí, ve kterých se genetikové a ostatní lesničtí specialisté setkávají a společně pracují na analýzách potřeb, výměny zkušeností a znalostí a vývoje metod pro ochranu vybraných druhů. Sekce také přispívají k vývoji ochranných strategií pro udržení ekosystémů, do kterých lesní dřeviny patří. Členové sekcí, ostatní výzkumníci a lesní hospodáři z členských zemí přispívají do společného programu prostřednictvím vlastních výzkumných prací. Počet sekcí je pět: Jehličnany, Středomořské duby, Populus nigra, Ušlechtilé listnáče a Společenské listnáče (duby a buky). Činnost je zaměřena na inventarizaci zdrojů, vývoj společných databází včetně přispěvatelů, určení běžných výzkumných požadavků, úsilí o podporu společných projektů, vývoj ochranných opatření, pokračování v zakládání uznaných porostů a genových základen a doplňkových opatření. Zasedání jsou konána pravidelně jednou ročně. Mezi ušlechtilé listnáče jsou řazeny druhy rodů Acer, Sorbus, Ulmus, Tilia, Malus, Pyrus, Fraxinus, Alnus, Castanea, Betula, Juglans a Carpinus.

Členskými zeměmi EUFORGENu jsou Arménie, Bělorusko, Belgie, Česko, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Moldávie, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina a Velká Británie.

ZASEDÁNÍ SEKCE UŠLECHTILÝCH LISTNÁČŮ

5. zasedání této sekce v Blossingtonu se zúčastnily všechny členské země s výjimkou Švédska, Španělska a Arménie, jejichž národní koordinátoři se omluvili. Účastníky přivítal pan Diarmuid McAree, který krátce pohovořil o irském lesnictví a problémech, se kterými se musí irští lesníci vyrovnávat. Irsko přijalo velmi ambiciózní plán zvýšit současnou výměru lesů z 9 na 17 % a zvýšit podíl listnáčů z dosavadních 3 % na 30 % a to během tří následujících decennií. Po tomto projevu bylo zahájeno vlastní zasedání.

První den byl věnován jednotlivým zprávám z členských zemí, které referovaly o úrovni inventarizace ochrany a managementu genových zdrojů a změnách od posledního zasedání. Zprávy v písemné podobě jednotliví koordinátoři odeslali na sekretariát EUFORGENU předem, proto je účastníci měli ve stručné podobě včetně tabulek před sebou. Své vystoupení jsem zaměřil na závěry z výzkumných úkolů, úroveň inventarizace a hlavně na management genových zdrojů v dlouhodobém hledisku na příkladu vybrané genové základny. Mohu zde zodpovědně říci, že v počtu uznaných porostů, semenných sadů a úrovni zachování genetických zdrojů jsme v čelní skupině spolu s Německem, Rakouskem, Švýcarskem a Francií. Po těchto zprávách následoval podrobnější referát tureckého delegáta o stavu lesů a genových zdrojů v Turecku. Dostal delší prostor, protože se Turecko stalo novým členem EUFORGENu. Z důvodu přičlenění Turecka, jehož drtivá část se rozkládá na Asijském kontinentu, se rozrostl i seznam ušlechtilých listnáčů o některé druhy s výskytem ve východní části Středomoří (Liquidambar, Ostria, Platanus sp.).

Osvěta

V pátek zasedání pokračovalo kapitolou Osvěta aneb seznamování veřejnosti (public awareness), projednáním technických směrnic o ochraně genofondu jednotlivých druhů a odpoledne byli účastníci seznámeni s výsledky mezinárodních projektů. V rámci osvěty byly předloženy některé plakáty a informativní brožurky. České lesnictví se prezentovalo publikací státního podniku Lesy České republiky - Koncepce zachování a reprodukce genových zdrojů lesních dřevin.

Technické směrnice

Pokud jde o tuto problematiku byly široce diskutovány příkladové studie pro javory (Acer), skupinu divokých ovocných dřevin (Prunus, Malus, Pyrus), jilmy (Ulmus) a pro druh kaštanovník setý (Castanea sativa). Tyto studie mají standardní rozsah Úvod, Rozšíření, Biologie, Ekologické požadavky, Důležitost pro lesnictví, Genetické poznatky a Směrnice pro ochranu genofondu. Bylo rozhodnuto vydat v rámci EUFORGEN tyto směrnice doplněné o fotografie a náčrty pro všechny dřeviny na seznamu ušlechtilých listnáčů. Každá dřevina nebo rod bude mít rozsah maximálně čtyři strany a pro každou dřevinu je jmenován koordinátor. Doposud vydané směrnice budou přeloženy do češtiny a dány k dispozici.

Mezinárodní projekty

V rámci představování mezinárodních projektů byly představeny jednotlivé projekty a jejich výsledky. Za zmínku stojí projekty studií populací, migračních cest, mezidruhového křížení pro rod Sorbus, dále projekt věnovaný evropským jilmům analyzující molekulární znaky, entomologická a patologická studia a v neposlední řadě společný projekt Lucemburska a zemí jihovýchodní Evropy věnovaný rodu Fraxinus, jeho populacím a migračním cestám. U všech projektů je použito analýz DNA, jak DNA jaderné, tak chloroplastové.

Návštěva lesního parku

V poslední den zasedání, v sobotu dopoledne, delegáti navštívili lesní park (Donadea Forest Park) určený jako rekreační a školicí středisko, kde je irští lesníci seznámili s problematikou vnášení listnatých dřevin do porostů, zejména jasanu. Jasan hraje důležitou roli mimo jiné i proto, že jeho dřevo je surovinou k výrobě pálek pro irský národní sport - hurley. V sobotu odpoledne proběhlo závěrečné sezení spojené s přijetím zprávy a volbou předsedy sekce.

ZÁVĚR

Je možné konstatovat, že ačkoliv EUFORGEN nezajišťuje přímo dotace či granty na výzkum, závěry jeho zasedání mají vliv na rozhodování odborných komisí, zejména v zemích EU, a to o směrech výzkumu a samozřejmě financování. I když tedy není přímý tok financí na výzkum, bylo by chybou zlehčovat význam programu EUFORGEN jako koordinačního střediska ochrany genových zdrojů lesních dřevin v Evropě.

Podrobnější materiály včetně zprávy ze zasedání a seznamu účastníků s adresami jsou k dispozici v LESPROJEKTu Kroměříž, s.r.o.

Zpráva ze zasedání a ostatní materiály o programu EUFORGEN jsou i na webové stránce: www.ipgri.cgiar.org/networks/eufrogen/euf_home.htm

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.