CERTIFIKAČNÍ SYSTÉM FOREST STEWARDSHIP COUNCIL

Mgr. Michal Rezek - Hnutí Duha - Friends of the Earth CZ, Program Lesy

VZNIK A IDEA

V reakci na znepokojení světové veřejnosti, způsobené masovým kácením tropických pralesů, začaly mezinárodní dřevařské společnosti koncem 80. let označovat své zboží různými značkami “ekologické produkce” či “šetrně obhospodařovaných zdrojů”. Většinou ovšem šlo o pouhý marketingový trik. Průzkum Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) v roce 1991 zjistil, že z 80 zkoumaných označení se pouze tři opírala o nějaký reálný základ. Výsledkem bylo naprosté zmatení a často zjevné podvádění spotřebitelů. Objevilo se rovněž několik pokusů o nezávislé značení - například Smart Wood ve Spojených státech či britský Woodmark. Tato značení ale neměla žádná jednotná kritéria. Později se ukázalo, že lesní certifikace je stejně potřebná pro oblast mírného pásma i boreálních lesů, ve kterých jsou rovněž devastované původní lesní ekosystémy. Neudržitelné lesnické praktiky se nevyhýbají ani starému kontinentu.

V roce 1990 se v Kalifornii sešla skupina spotřebitelů, dřevozpracovatelů, velko- i maloobchodníků, zástupců environmentálních a lidskoprávních organizací, aby diskutovala, jak mohou propojit svoje zájmy na zlepšení ochrany lesů a omezení odlesňování. Setkání potvrdilo potřebu vzniku poctivého a důvěryhodného systému pro odlišení náležitě obhospodařovaných lesů jakožto přijatelných zdrojů lesních produktů. V září 1993 se v Torontu sešlo 130 zástupců z celého světa na zakládajícím shromáždění FSC. V říjnu 1993 zakládající členové odsouhlasili vznik FSC a v srpnu 1994 byly odsouhlaseny Principy a kritéria FSC spolu se statutem Rady FSC. Ideou FSC je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa. Velký důraz je přitom kladen na prosazování striktních environmentálních a sociálních limitů lesního hospodaření.

STRUKTURA, PŮSOBNOST A FINANCOVÁNÍ

FSC je nezávislá nezisková nevládní organizace. Jde o asociaci členů založenou různorodou skupinou zástupců ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, zpracovatelů, iniciativ domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Členství je volné pro každého, kdo sdílí cíle a plány FSC. V současnosti má FSC přes 400 členů ve více než 50 zemích. FSC je řízeno volenou Radou, kde mají rovnocenné zastoupení členové ze zemí geopolitického Severu a Jihu, stejně jako zástupci ekonomických, ekologických a sociálních zájmů. Na mezinárodní úrovni je řízeno z hlavní kanceláře FSC v Oaxaca v Mexiku. FSC financují dobročinné nadace, granty některých vlád, členské přípěvky i akreditační poplatky. Aby si zachovala nezávislost, nepřijímá hlavní kancelář FSC žádné peníze od dřevařského průmyslu.

PRINCIPY A KRITÉRIA PRO CERTIFIKACI

Klíčovým pilířem certifikačního systému FSC jsou Principy a kritéria FSC postihující sociální, environmentální a ekonomické aspekty lesního hospodaření. Byly sestaveny profesionály v oblasti lesnictví, ochrany přírody a rozvoje venkova.

Principy a kritéria FSC se týkají všech lesů tropických, lesů mírného pásma i lesů boreálních. Je zřejmé, že nelze vytvořit kritéria, která by byla použitelná pro všechny druhy lesů na Zemi a zároveň byla dostatečně konkrétní (např. domorodé obyvatelstvo podle definice OSN v našem regionu neexistuje). Proto jsou celosvětově platné FSC Principy a kritéria upravovány pro specifické podmínky jednotlivých států či regionů tak, aby obsahovaly zásady trvale udržitelného hospodaření. Národní či regionální kritéria vytvářejí obvykle tzv. pracovní skupiny FSC, ve kterých by měly být zastoupeny důležité zájmové skupiny, které mají vztah k lesnímu hospodářství v daném státě či regionu. Vy-tvořená národní či regionální kritéria jsou zpětně schvalována hlavní kanceláří FSC, kde je posuzována především jejich shoda s mezinárodními FSC Principy a kritérii.

CERTIFIKAČNÍ ORGÁNY A VLASTNÍ PROCES CERTIFIKACE

FSC samo přímo necertifikuje - pro tuto činnost akredituje samostatné certifikační orgány. Certifikačních orgánů je v současné době deset a dalších sedm je v akreditačním řízení. Akreditovaný certifikační orgán provede na základě žádosti vlastníka audit, při kterém zjistí v terénu, z lesní hospodářské evidence a rozhovorů, zda vlastník lesa hospodaří ve shodě s FSC principy a kritérii. Není vyžadována absolutní shoda s principy a kritérii FSC, avšak závažné nedostatky vedou k negativnímu výsledku auditu a odebrání certifikačního osvědčení. Při tomto procesu spolupracuje certifikační orgán i s místními úřady a nezávislými organizacemi. Na základě auditu, který hradí vlastník, je rozhodnuto o vydání či nevydání certifikátu, který opravňuje k používání loga FSC. Tyto audity jsou pravidelně opakovány, a to nejméně jednou ročně.

FSC má zakotvenu certifikaci spotřebitelského řetězce (Chain of custody). Jsou tedy certifikovány i dřevozpracující firmy. Se dřevem, které má logo FSC, se musí v celém spotřebitelském řetězci zacházet podle daných pravidel, která vyloučí záměnu certifikovaného a necertifikovaného dřeva. Při přechodu výrobku z jedné na další fázi výrobního řetězce se vždy vydává samostatný certifikát. Označení výrobku umožňuje rozpoznat certifikační orgán zodpovědný za spotřebitelský řetězec dřeva. Finální výrobek nemusí vždy pocházet stoprocentně jen z FSC certifikovaného dřeva. Směrnice FSC (Percentage based claims) povolují určité zastoupení necertifikovaného dřeva (nesmí pocházet z původních lesů) či recyklovaného materiálu.

FSC CERTIFIKOVANÉ LESY

Rozloha lesů certifikovaných pod značkou FSC velmi rychle roste. Na podzim roku 2000 bylo certifikováno již 20 mil. hektarů lesů ve 32 zemích pěti kontinentů, v červnu by certifikovaná plocha měla dosáhnout 25 mil. hektarů. Z toho tři čtvrtiny rozlohy připadají na Evropu. Převažují mezi nimi západo- i severoevropské země a Polsko: ve Švédsku, Polsku a Velké Británii již FSC certifikované lesy představují více než 30 % rozlohy tamních lesů. První certifikované lesy už existují i v Estonsku, Rusku, Litvě či na Ukrajině. Ruský ministr přírodních zdrojů nedávno ohlásil, že Rusko bude v letošním roce usilovat o certifikování 2 mil. hektarů svých lesů systémem FSC. Kanadská společnost Tembec zase oznámila, že hodlá požádat o certifikaci 13 mil. hektarů lesů, v nichž hospodaří.

V České republice je v současné době certifikován jeden lesní majetek, a to Školní lesní podnik “Masarykův les” Křtiny, který si díky tomuto certifikátu zajistil stabilní odbyt bukového dříví. Certifikát FSC má i pila v Olomučanech a dřevozpracovatelské firmy Dipro Proseč a Dřevotvar Jablonné.

FSC: ÚSPĚCH DŘEVA NA TRHU

FSC produkty představují ve většině západoevropských zemí několik procent trhu. Ve Spojených státech se jich ročně prodá asi za půl mld. dolarů. Jejich podíl ovšem rapidně roste: trh se ročně zvětšuje o 100 - 150 %. Certifikát FSC má dnes oprávnění nosit více než 1400 firem. Velcí i menší zpracovatelé dřeva se hromadně zavazují využívat FSC dřevo ve svých výrobách. Na trhu se tak objevují FSC certifikované hračky, nábytek, železniční pražce, vycházejí první noviny na FSC papíru a staví se první domy výhradně z FSC dřeva. Na trhu je dnes 20 000 druhů výrobků se znakem FSC. Mezi členy FSC je například švédská společnost Assi Domän (největší soukromý vlastník půdy na světě) i firmy Home Depot, Lowes a B&Q (největší řetězce obchodů pro kutily v USA a Velké Británii). IKEA už v roce 1999 oznámila, že nebude používat žádné dřevo z původních lesů, které nenese FSC certifikaci. Stora-Enso certifikovala své lesy ve Švédsku.

FSC: DŮVĚRYHODNÝ SYSTÉM

FSC je v současné době zřejmě jediná celosvětová organizace nabízející důvěryhodnou lesní certifikaci pro všechny typy lesů a plantáží. Jako taková již získala podporu vlád některých zemí a důvěru široké řady respektovaných nevládních ekologických iniciativ včetně Světového fondu pro ochranu přírody (WWF), Přátel Země (Friends of the Earth) a Greenpeace.

Ve Velké Británii, stejně jako i v dalších zemích “bohatého Severu”, má FSC podporu velké a stále se zvětšující řady podniků používajících jak domácí, tak importované dřevo, které chtějí mít možnost ukázat svým zákazníkům aktivní a zodpovědný přístup své společnosti k ochraně světových lesů a lidským právům.

Díky aktivitě WWF vznikají k podpoře FSC ve světě speciální iniciativy (Forest and Trade Networks), které zprostředkovávají spolupráci mezi ekologickými organizacemi a zástupci průmyslu, jenž mají zájem podnikat s FSC certifikovaným dřevem a podpořit tak nezávislou certifikaci FSC.

Sdružení ekologického lesnictví - FSC ČR,
Bratislavská 31, 602 00 Brno,
kontaktní osoba Michal Rezek
tel.: 05/45214431, fax: 05/45214429
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.czechfsc.cz, www.fscoax.org

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.