NOVĚ PROTI VÝSUŠNÝM TRHLINÁM

Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc. - Fakulta lesnická a dřevařská MZLU Brno

Kvalita dříví listnatých dřevin (zejména tvrdých) je ohrožována hlubokými výsušnými trhlinami vznikajícími především v předjaří na dříví vytěženém ke konci zimního období. Výsušné trhliny čelní a přecházející zvyšují pracnost při pořezu kulatiny nutností centrovat výřez tak, aby byl směr trhliny rovnoběžný s řezem a snižují výtěžnost řeziva celkem a vyšších jakostních tříd řeziva především. To v konečných důsledcích znamená snížení prodejní ceny rozpraskané kulatiny, případně i její neprodejnost.

NEVÝHODY “S” HÁKŮ

Tradičními metodami snížení rizika vzniku hlubokých výsušných trhlin je méně účinné natírání čel kulatiny latexovou barvou a účinnější zatloukání “S” háků do čel kulatiny. Železné “S” háky se zatloukají do čel kulatiny až po vzniku čelních vlasových trhlin signalizujících budoucí průběh hluboké čelní trhliny, a to tak, aby esovité konce háků působily jako svorky zabraňující prohlubování praskliny. Tato ochrana před znehodnocením pilařských kulatinových výřezů je relativně účinná, ale její nevýhodou je vedle finanční nákladnosti nutnost pracného odstraňování háků z čel výřezů před jejich pořezem. Z tohoto důvodu se v České republice před znehodnocením výsušnými trhlinami ochraňuje jen minimální množství kulatinových výřezů, což v konečných důsledcích znamená, že je každoročně z důvodů rozpraskání přeřazován značný objem kulatinových výřezů do sortimentů nižší jakosti. Pro producenty listnatého dříví to pak znamená velké finanční ztráty.

PLASTOVÉ SVORKY

Novinkou na evropském trhu jsou od roku 2000 plastové svorky firmy U. C Coatings Corporation z USA zatloukané do čel kulatiny speciálním kladivem. Kladivo o hmotnosti 2,85 kg, s topůrkem ze skelných vláken o délce 670 mm, je ukončeno kruhovou ploškou (o průměru 114,5 mm) s vybráními rozmístěnými po jejím obvodu, do kterých se upevní výstupky svorky tak, aby směr svorky byl po jejím zaražení do čela výřezu kolmý na průběh vlasové trhliny (viz foto). Svorka, mající tvar velkého tiskacího písmene I, je dlouhá 100 mm, široká 52 mm a vysoká 12 mm. Tloušťka materiálu je 2,5 mm a hmotnost svorky je 6,2 g. Výhodami plastových svorek je, že nemusí být před pořezem kulatiny odstraňovány, a jejich lacinost i při současném kurzovním přepočtu. Podle ústního sdělení zástupce firmy je tato metoda používána v USA celoročně u všech kulatinových výřezů tvrdých listnáčů.

Na našem trhu tato pomůcka zatím není, ale v SRN se již jedná o katalogové zboží firmy INTERFORST, v jejímž katalogu pro sezónu 2000/2001 je uváděna jako LogSavers, s cenou za kladivo 330 DM, a za jedno balení svorek po 1000 kusech též 330 DM. Pomůcka bude ve spolupráci s evropským distributorem WORAM AG ze Švýcarska testována na MZLU v Brně. S výsledky testu čtenáře časopisu Lesnická práce rádi seznámíme.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.