Stanovisko k současnému stavu lesního školkařství v ČR

Předsednictvo Sdružení lesních školkařů

Na základě dlouhodobých problémů a špatného stavu celého oboru lesního školkařství v České republice formulovalo předsednictvo Sdružení lesních školkařů ČR níže uvedené stanovisko, které bylo rozesláno ministru zemědělství ČR, ministru životního prostředí ČR a generálnímu řediteli LČR, s.p.

Charakteristika současného stavu lesního školkařství ČR

S transformací lesního hospodářství před deseti lety došlo k faktické privatizaci převážné výměry lesních školek v ČR. Vývoj lesního školkařství přestal být centrálně koncepčně směrován, rozvoj oboru byl utlumen a lesní školkaři donuceni vyrovnávat se se svými problémy sami.

Při hodnocení vývoje posledních 10 let lze konstatovat:

- Chyběla jakákoliv koncepčnost vývoje lesního školkařství v ČR. Pouze LČR, s.p., jako největší správce lesů v ČR, částečně nepřímým způsobem ovlivňoval vývoj tohoto oboru (smlouvy s pověřenými pěstiteli, zavedení ČSN 482115 do provozní praxe, tlak na eliminaci nevhodných druhů obalů).

- Došlo skokovým způsobem k absolutnímu poklesu potřeb sadebního materiálu používaného k zalesňování v lesích ČR. Oproti úrovni počátku 90. let minulého století do současnosti se jedná o pokles cca 50 %.

- Došlo k výrazné, předem neodhadnutelné změně druhové skladby sadebního materiálu, používaného pro zalesnění v ČR. Chyběla jakákoliv seriózní prognóza víceletého výhledu potřeb sadebního materiálu v ČR - výrazně stoupla nejistota uplatnění rozpěstované produkce sazenic v lesních školkách. Výjimkou byla snaha o zpracování víceletých výhledů potřeb sadebního materiálu v posledních letech u LČR, s.p. U ostatních kategorií vlastníků lesa obdobné prognózy zcela chybí.

- Došlo k postupnému opotřebení a zastarání technické a technologické vybavenosti lesních školek a prohloubila se “propast” v technologické úrovni mezi ČR a okolními evropskými zeměmi. Lesní školkařství je v současnosti silně podinvestovaným oborem.

- Postupné zavádění ČSN 482115 (sadební materiál lesních dřevin) do provozní praxe lesních školek (od jara 2001) přineslo výrazné zvýšení kvality dodávaného sadebního materiálu pro zalesnění (kvalitativní úroveň srovnatelná se zeměmi EU), avšak ceny sadebního materiálu stagnovaly na úrovni předchozích let, tedy na úrovni kvality sazenic dle parametrů norem předchozích. Přes srovnatelnost nákladovosti u řady položek se zeměmi EU a nárůst nákladovosti v dalších položkách zůstávají v cenách sadebního materiálu mezi zeměmi EU a ČR propastné rozdíly řádově 100 a více procent.

Návrhy východisek

Blízký termín vstupu České republiky do EU přinese lesnímu hospodářství řadu změn. Problémy se samozřejmě nevyhnou ani lesnímu školkařství. Vzhledem k tomu, že se lesní školkařství v západní Evropě nachází v poměrně vážné krizi, domníváme se, že je potřeba věnovat problémům lesního školkařství v ČR seriózní pozornost a vytvořit podmínky pro přežití tohoto oboru a přežití seriózních domácích pěstitelů.

Proto konstatujeme:

- Postrádáme seriózní odbornou diskusi na téma, co přinese vstup ČR do EU z pohledu očekávaných změn na stav lesa.

Takováto diskuse probíhá velmi omezeně pouze v úzké skupině odborníků. Seriózní diskuse, která by přinesla odborná a následně také politická východiska zde zcela chybí. Vzhledem k tomu, že Evropa již řadu let diskutuje otázku očekávaných změn klimatu a jejich dopadů a v této souvislosti používání druhově a stanovištně vhodných druhů dřevin pro obnovu lesa, považujeme absenci této širší odborné diskuse za závažný nedostatek.

- Tvorba nové legislativy dotýkající se lesního školkařství by měla jednak ctít požadavky EU, jednak akceptovat východiska zmíněná v předchozím bodě.

V souvislosti s přípravou zákona o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin (implemetace směrnice EU č. 105/1999) je nutno novelizovat zákon o lesích a vyhlášku MZe č. 82/1996 Sb. S tvorbou této nové legislativy postrádáme diskusi, která by řešila zásadní skutečnosti jako např., jak bude zajištěn obecný požadavek na volný obchod s reprodukčním materiálem lesních dřevin na straně jedné, a používání stanovištně vhodných proveniencí a druhů sadebního materiálu pro obnovu lesa v rámci ČR na straně druhé. Dále pak jaké jsou zkušenosti v tomto směru zemí EU i zemí kandidátských a jaké poučení z toho pro ČR vyplývá.

- České republice chybí v současnosti koncepčnost ve výhledu potřeb sadebního materiálu pro obnovu lesa, dále víceletý reálný výhled objemu zalesňování zamědělských půd, za zcela bezkoncepční lze považovat současné výsadby lignikultur a výsadby zeleně do krajiny.

Dle našeho názoru je potřeba do těchto oblastí zavést metody víceletého reálného plánování potřeb včetně méně běžných a keřových druhů dřevin, v případech výsadeb zeleně do krajiny a lignikultur je nutno vnést prvek stanovištní vhodnosti používaných dřevin. Vzhledem k tomu, že řada různých programů je realizovaná na základě dotací, považujeme nerespektování stanovištní vhodnosti použitých druhů dřevin za hazard a plýtvání státními prostředky.

- Je nutno zajistit podporu ekonomickému přežití stávajících školkařských provozů v ČR.

1. Srovnatelná “evropská kvalita” dodávaného sadebního materiálu (ve smyslu ČSN 482115) musí být zohledněna i v rámci ČR jeho odpovídající cenou.

2. Víceleté plánování množství a druhové struktury potřeb sadebního materiálu pro různé oblasti použití by snížilo současnou vysokou míru nejistoty v uplatnění rozpěstované produkce a tím by byl rovněž zajištěn nepřímý pozitivní vliv na ekonomiku školkařských provozů.

K vyjádření tohoto stanoviska jsme byli donuceni současnou špatnou ekonomickou situací školkařských provozů v ČR i blížícím se vstupem ČR do Evropské unie.

Věříme tomu, že námi nastíněné problémy nebudou brány na lehkou váhu a i když je lesní školkařství jako obor pouze malým segmentem lesního hospodářství, jeho budoucí prosperita nebo naopak kolaps by mělo dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky pro lesní hospodářství i příbuzné obory.

Byli bychom rádi, aby se i Česká republika chovala ke svým pěstitelům sadebního materiálu zodpovědným způsobem a vytvářela pro ně dostatečný prostor k prosperitě.

Za předsednictvo SLŠ ČR
Ing. Ivo Machovič, předseda
Kontakt: Kancelář Sdružení lesních školkařů ČR, Vršovice 95, 747 61 Raduň

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.