Editorial 8/2003

Michal Třeštík

Vážení čtenáři,

v uplynulém měsíci jsem se zúčastnil dvou setkání, na kterých se hovořilo o současných problémech lesnicko-dřevařského sektoru. Šlo o Kulatý stůl na půdě Lesnické fakulty v Brně a Konferenci generálních ředitelů středoevropských státních lesů v Hradci Králové, z nichž Vám přinášíme reportáže.

Po vyslechnutí všech diskusí musím bohužel potvrdit závěr, který jsem prezentoval již v březnovém čísle po přečtení odpovědí odborníků na naše anketní otázky. Situace na trhu se od té doby ještě zhoršila. Zvýšení cen dříví u rozhodujících sortimentů dříví nemůžeme očekávat, naopak vzhledem k obrovské nabídce řeziva na trhu a plánovaném snížení jeho výroby bude problém udržet současnou cenu pilařských výřezů.

Stejně tak i přes relativně vysokou ziskovost celulózek nemůžeme očekávat výrazné zvyšování cen vlákninového dříví, protože udržení vysoké rentability těchto firem je podmínkou dalších investic a udržení těchto kapacit na území ČR. Informace, že ani pro mnoho lesníků závratné miliardové zisky nemusí stačit v porovnání s ostatními podniky globální skupiny, je velice zajímavá a budeme s ní muset v budoucnu počítat.

Již "evergreenem" těchto setkání se stalo volání po zvýšení spotřeby dříví u nás. Je s podivem, že firmy produkující výrobky ze dřeva čekají, co stát na tomto poli vymyslí. Veškeré státní kampaně a podpůrné programy budou totiž vždy zákonitě méně efektivní než cílená propagace konkrétních výrobků jednotlivých firem. Ať chceme, či ne, v současnosti se již žádná úspěšná větší společnost bez dobré reklamy neobejde a argument, že dřevo je ekologická surovina, sám dřevěné výrobky neprodá.

Stát může výrazně pomoci "narovnáním" daňové soustavy v oblasti využívání obnovitelných a neobnovitelných surovin, ale tím by jeho úloha měla končit a začít iniciativa jednotlivých výrobců.

Jedním z mála optimistických trendů současnosti tak zůstává využití biomasy, ať už samostatně pěstované, či získávané z "odpadních produktů" lesního hospodářství a dřevo-zpracujícího průmyslu. Proto jsme rádi, že Vás o jejím získávání, využití, výhodách i nevýhodách můžeme pravidelně informovat.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.