Editorial 11/2003

Michal Třeštík

Vážení čtenáři,

jak jsem Vám slíbil v minulém čísle, celý měsíc jsme sledovali vývoj situace kolem LČR po rychlé výměně prakticky celého nejvyššího vedení podniku. Několikrát jsme také znovu prostřednictvím tiskového mluvčího Martina Severy žádali o rozhovor ministra Palase, ale dočkali jsme se opět pouze dalšího odkládání na neurčito z důvodů jeho zaneprázdněnosti. Ministr a jeho tým zatím nenašel čas ani na zodpovězení několika základních otázek, týkajících se důvodů odvolání, které jsme zaslali e-mailem již před více než měsícem. I poslanecký asistent ministra Vojtěch Slówik odmítl rozhovor s tím, že již vše řekl týdeníku EURO. Zatím nám tedy nezbývá než pozorně sledovat všechna vyjádření k této kauze v médiích, na tiskových konferencích či osobních rozhovorech. Přestože již ministr poskytl několik rozhovorů k tomuto tématu, věrohodnost jím udávaných důvodů je stále velice nízká a prostor pro spekulace stále velký (podrobněji na str. 14).

Zatím se nedaří zajistit ani účast ministra na uvažovaném Lesnickém fóru, které bychom k tématu budoucnosti LČR a postavení LH u nás chtěli uspořádat ve spolupráci s náměstkem ministra pro LH J. Vašíčkem. Tím bychom rádi přispěli k objasnění mnoha otázek současnosti a zmírnění nejistoty, která kolem LČR, ale i významu a pozice LH jako celku, v současnosti panuje.

Nic konkrétního zatím nepřineslo ani nedávno zveřejněné základní vymezení koncepčních záměrů LČR, které představilo nové vedení na tiskové konferenci v Hradci Králové. Jde o obecné a deklaratorní záměry, pod které by se mohl pravděpodobně podepsat každý manažer. To, co lesnickou veřejnost zajímá, tedy jakým způsobem a s jakými změnami dosavadního stavu se k těmto obecným cílům dostat, je zatím podle nového vedení předmětem diskusí. Je pravda, že nový management měl zatím velice málo času na zpracování konkrétních opatření a plánů. Vzhledem k nestandardnosti výměny, prohlášením o revizích smluv apod., a tedy určitému znejistění celého sektoru, však není čas na poskytnutí obvyklých "sto dní klidu". Je třeba rychle představit způsoby naplnění nové koncepce.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.