Evropský pohár Stihl Timbersports zůstává v Česku!

Martin Komárek dokázal vynikajícím výkonem obhájit titul mistra Evropy v dřevorubeckých soutěžích evropského poháru Stihl Timbersports. V sobotu 11. září na Olympijském stadionu v Mnichově zvítězil nad dalšími 13 borci ve čtyřech disciplínách a ve zbylých dvou byl třetí. Sedmadvacetiletý borec zúročil dokonalou přípravu, která letos probíhala mj. i na Novém Zélandu. V neděli proběhl i štafetový závod národních družstev, kterého se poprvé zúčastnili nejlepší účastníci letního tréninkového kempu v Harrachově. Z 9 družstev naši skončili na pěkném 5. místě, kdy v třetím kole vypadli se Švýcary jen o 5 sekund.

Areál Olympijského stadiónu v Mnichově postupně zaplnilo 8000 návštěvníků, aby se stalo svědky velmi dobře připraveného finále Evropského poháru. Během pěti hodin bylo opravdu na co koukat. Finalisté z osmi zemí - České republiky, Francie, Holandska, Německa, Rakouska, Španělska, Švýcarska a Velké Británie - připravili velkolepou podívanou. Borce povzbuzovaly početné výpravy z Francie, Švýcarska, Španělska, České republiky a samozřejmě z domácího Německa.

Soutěže STIHL TIMBERSPORTS se skládají ze šesti disciplín - tři se sekerou a tři s různými typy pil. Jednotlivé disciplíny jsou postaveny na rychlosti, přesnosti a zručnosti jednotlivých závodníků. Ve všech disciplínách rozhoduje nejen fyzická síla, ale také mrštnost, rovnováha a zručnost. Patří mezi ně přesekávání kmene z prkna ve výšce (Springboard), přeřezávání kulatiny ruční pilou (Single Buck), přesekávání stojícího kmene (Standing Chop), řezání klasickou profesionální motorovou pilou (Stock Saw), přesekávání ležícího kmene (Underhand Chop) a řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem (Hot Saw).

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

První, asi nejatraktivnější adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy kanadští a novozélendští dřevorubci káceli přesílené stromy nikoli u země, ale ve výšce nad silnými kořenovými náběhy. Do kmene stromu vysekali zásek, do něj umístili prkno, podle potřeby nad něj další a z něho provedli klasické kácení pomocí záseku. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Závodník vyseká první kapsu, zasune první prkno. Z něho vyseká druhou kapsu, do níž se umístí druhé prkno. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů musí přesekat kmen upevněný na vrcholu klády.

Hned v první disciplíně Martin Komárek, který nastoupil až v poslední dvojici se Švýcarem Schönbächlerem, předvedl skvělý výkon na hranici jedné minuty - tedy o celou minutu méně než polovina závodního pole. Martin zlepšil svůj loňský výkon o 10 sekund.

Po celý zbytek závodu tak tato vylosovaná dvojice umožňovala srovnání s předchozími borci a demonstrovala absolutní evropskou špičku. K této dvojici se svými výkony ještě řadili Gerber (mistr Evropy 2002), Milton, Trabert a Zaugg.

Single Buck (příčné přeřezávání ruční pilou)

Řezání ruční pilou (kaprovkou) je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Čas začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas. Závodník má pomocníka, který stříká list lubrikačním sprejem a vkládá do řezu klín, aby se pila nesevřela v řezu.

Zde bylo pole vyrovnanější - polovina borců dosáhla času těsně okolo 21 sekund a jen tři přesáhli hranici 30 sekund. Tuto jedinou disciplínu vyhrál mohutný Švýcar Schönbächler jen o 2 setiny sekundy před Francouzem Bierem, jemuž asistoval Komárek. Martin byl jen o 1,4 sekundy pomalejší a skončil na třetím místě. Současně nastal jediný okamžik, kdy Švýcar byl průběžně na prvním místě o jeden bod před Martinem.

Standing Block Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína simuluje kácení stromu, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, speciálně upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen (30 cm) nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

Zde se opět projevily zkušenosti závodníků. Komárek se jako jediný dostal pod 30 sekund a jedinými konkurenty byli Schönbächler a Brit Milton. Martin předvedl vynikající techniku s velkými nápřahy a s přesným umístěním. Polovina pole za ním zůstala o 20 sekund.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Z mého pohledu nejjednodušší disciplína. Divák může srovnávat rozdíl v rychlosti všech tří použitých pil v závodě. Závodníci mají k dispozici profesionální motorovou pilu Stihl bez zvláštních úprav a jejich úkolem je co nejrychleji odříznout dva kotouče - jeden řez směrem dolů, druhý horní stranou lišty směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Čas se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

Komárek končí na třetím místě 0,5 sekundy za vítězným Švýcarem Gerberem, který se posouvá z průběžného šestého místa na třetí. Rozdíly mezi závodníky se měří v setinách...

Jediná disciplína, kde rozdíly prakticky nejsou - rekord Amerického poháru je 10,76 sec.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni (30 cm) a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.

Martin Komárek předvedl velmi dobrý výkon, i když se dvakrát zasekl obrovskou silou do kmene tak, že mu sekera šla je těžko ven. Přesto dosáhl znovu nejlepšího času a s Miltonem se jediní dostali pod hranici 30 sekund. Martin před poslední disciplínou dosáhl náskoku 10 bodů před Schönbächlerem a 16 bodů před Miltonem a Gerberem. To znamená, že mohl být nejhůře druhý! Martin Zaugg nepostupoval podle pravidel a byl v této disciplíně diskvalifikován, což ho posunulo z nadějného čtvrtého místa na sedmé.

Hot Saw (řezání pilou s extrémně silným motorem)

Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z divácky nejatraktivnějších dřevorubeckých disciplín. Každému se při sledování této disciplíny určitě vybaví závody Formule 1. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není lehkou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 000 Kč. Speciální zapalovací svíčka stojí 200 eur. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene v co nejkratším čase. Odříznuté kotouče musí mít kruhový profil, jinak je závodník diskvalifikován. Tento fakt byl osudný pro čtyři závodníky. Při loňském mistrovství teprve televizní záznam v případě Komárka rozhodl v této disciplíně o Martinově titulu.

Martin Komárek předvedl železné nervy, a dokonce vůbec neřezal na jistotu, ale naplno a disciplínu vyhrál ve vynikajícím čase 7,75 sekundy, a tím o 15 bodů přesvědčivě zvítězil nad druhým Schönbächlerem a komickým švýcarským "drsňákem" Thomasem Gerberem. Brit Spike Milton skončil o jediný bod za Švýcarem na bramborové pozici. Martinu Komárkovi upřímně blahopřejeme k vynikajícímu výkonu a skvělé reprezentaci!

Štafetový závod národních družstev

V polovině července proběhl na SOUL v Harrachově první tréninkový kemp českých zájemců o tento sport. Pod vedením Martina Komárka a Pavla Veverky se osm borců po týdenním tréninku představilo i veřejnosti. Na nedělní mnichovský závod 9 družstev se nominovali Martin Komárek, Jan Wáwrů, Jan Svoboda a Jiří Vráblík. Celé klání probíhalo čtyřkolově systémem play off. Naši borci v prvním kole vyřadili Norsko, ve druhém Holanďany a ve třetím o pouhých 5 sekund vypadli se Švýcary. Obsadili 5. místo, což je napoprvé úspěch. Zvítězili Britové před Francií, Švýcarskem a Španělskem. Za našimi borci zůstalo Německo, Rakousko, Norsko a Holandsko.

Závěr

Tento sport se stává stále populárnějším i v Česku. Po prvním tréninkovém kempu v letošním roce se očekávají další. Zájemci se o tomto sportu mohou dozvědět více na www.stihl-timbersports.de, www.stihlusa.com a www.timbersports.cz. Záměrně jsem v tabulce evropských rekordmanů uvedl nejlepší výsledky z amerického okruhu, kde je tradice tohoto sportu více než dvacetiletá. Nutno podotknout, že v Evropě se používá topol osika (měkký listnáč) a za velkou vodou jehličnatá borovice vejmutovka. Přesto srovnání např. disciplíny Springboard ukazuje, kde se nachází hranice možných nebo možná nemožných výsledků...

Martin Komárek po vítězství trénoval v Oseku s druhým nejlepším borcem z Nového Zélandu a skromně konstatoval, že má, i coby úřadující mistr Evropy, ještě co zlepšovat. To, že se výkony evropských borců včele s Komárkem neustále posouvají, znamená, že i když je tento sport v Evropě zhruba čtyři roky, našel si tu svoje fanoušky a hlavně závodníky milující dřevorubecký adrenalin... Vyrůstá nám nové sportovní odvětví vzešlé z potřeby a touhy měřit síly v umění ovládnout dovednost současných dřevorubců a jejich předchůdců. Tím nejlepším v Evropě je již dva roky náš Martin Komárek. Navštivte nejlepší "timbersportovce" na některém poháru či exhibici a uvidíte, že nebudete zklamáni.

Z Mnichova Oto Lasák

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.