Malajské lesnictví a dřevozpracující průmysl

Cheah Kam Huan

Podle odhadů pokrývají lesy a zemědělské intenzivně pěstované dřeviny (palma olejná, gumovníky a jiné) v Malajsii zhruba 25 milionů ha půdy; z toho 19,54 milionu hektarů (60 % plochy) tvoří přirozené lesy. Podle národní koncepce pro lesy bylo 14,45 milionu ha vyčleněno jako trvale chráněné lesy, které budou trvale zachovány, a plochy určené k produkci, avšak podléhající takovým předpisům pro řízení, aby se lesy mohly uchovat jako obnovitelné zdroje do budoucna. Kromě toho bylo dalších 1,94 mil. ha lesa prohlášeno za národní parky, chráněná území volně žijící zvěře a přírodní rezervace.

Malajské lesnictví a dřevozpracující průmysl

Sektor lesnictví a zpracování dřeva je důležitou součástí malajského hospodářství. Vývoz výrobků ze dřeva dosáhl v roce 2003 hodnoty 4,29 mld. USD, a průmysl zpracování dřeva tak byl třetím nejsilnějším odvětvím z hlediska příjmů v Malajsii. Malajsie je jedním z největších vývozců tropického tvrdého (listnatého) dřeva na světě. Hlavními trhy jsou pro Malajsii Evropská unie, Japonsko, Jižní Korea, Čína, Austrálie, Tchaj-wan a USA. Sektor vytvořil pracovní příležitosti pro zhruba 191 000 obyvatel země.

Dřevozpracující průmysl se vyvíjí z primárního opracování kmenů ve výrobu produktů ze dřeva s přidanou hodnotou. Sektor lesnictví a zpracování dřeva přispěl roce 2003 k reálnému HDP zhruba 4,2 %.

Výrobky ze dřeva

Řezivo

Výroba řeziva je největším a nejstarším odvětvím zpracování dřeva v Malajsii. Celkem 1088 malajských pil vyprodukovalo v roce 2003 4,6 mil. m3. Řezivo se dodává na exportní trhy i pro domácí trh, zejména pro stavební průmysl. Je zdrojem surovin pro navazující průmyslová odvětví. V roce 2003 vyvezla Malajsie řezivo v hodnotě 207,75 mil. USD (34,24 % z celkového vývozu řeziva mířilo do zemí EU).

Překližka

Ve 177 závodech na výrobu překližky bylo v roce 2003 vyrobeno 4,3 mil. m3 překližky a 0,7 mil. m3 dýh. Většinou se vyrábí standardní užitková překližka o rozměrech 1220 mm x 2440 mm s pískovaným povrchem a upravenými okraji. Několik výrobních závodů dodává také speciální překližku s ozdobnými dýhami nebo melaminem, PVC a polyesterem, překližku s povlakem z formaldehydové pryskyřice nebo překližku vhodnou pro použití na lodích. Některé závody se zaměřují také na dýhované produkty, například laminované dýhované řezivo (LVL) a překližkové podlahové krytiny.

V roce 2003 Malajsie vyvezla překližku v hodnotě 40,21 mil. USD a 3,76 % z celkového vývozu překližky směřovalo do zemí EU (z toho téměř 70 % do Velké Británie).

Deskové produkty

V roce 2004 působilo v zemi 11 výrobců středně hustých dřevovláknitých desek (Medium Density Fibreboard, MDF). Naprostá většina závodů zpracovává jako primární surovinu malajský dub (Hevea brasiliensis), pouze dvě společnosti používají smíšené tropické tvrdé dřevo a jeden závod zpracovává svazky prázdných plodů palmy olejné. Kromě toho je v zemi osm závodů na výrobu dřevotřískových desek a šest závodů na výrobu dřevocementových desek. Jejich hlavním výrobním materiálem je rovněž malajský dub. Ostatní závody využívají dřevěné zbytky z jiných výrobních činností.

Tvarované a truhlářské výrobky

Toto odvětví v Malajsii vzniklo v 60. letech 20. století a v roce 2000 pracovalo v této zemi 334 závodů s produkcí 381 000 m3 tvarovaných výrobků, z nichž většina byla určena pro zahraniční trhy. Obvyklými produkty závodů na tvarování dřeva jsou obecně tvarované výrobky, dveřní zarážky, zárubně, obložky, podlahové lišty, krycí lišty, komponenty dveří a oken - například rámové vlysy, listy žaluzií a díly panelových obložení a podlah. Několik závodů se zaměřuje také na dýhované tvarované výrobky. Významný počet závodů vyrábí vedle tvarovaných a truhlářských výrobků také nábytek a nábytkové komponenty. V roce 2003 vyvezla Malajsie do zemí EU tvarované výrobky v hodnotě 39,74 mil. USD (z toho 41 % do Nizozemska), což tvořilo 25,41 % z celkového vývozu tvarovaných výrobků. Vývoz stavebního dřeva do zemí EU (tesařské a truhlářské výrobky) dosáhl hodnoty 62,09 milionu USD (29,36 % celkového vývozu těchto výrobků, z toho 38 % do V. Británie).

Nábytek

Většina z 1724 malajských závodů na výrobu nábytku se zaměřuje na vývoz. Hlavní surovinou při výrobě nábytku je opět malajský dub (Hevea brasiliensis) - více než 80 % vyváženého dřevěného nábytku se zhotovuje z jeho dřeva. Používá se rovněž ramin, kembang, semangkok a nyatoh. Vyrábí se hlavně nábytek do ložnic, jídelní soupravy, soupravy do hal, kancelářský a zahradní nábytek, ale také starožitný nábytek. Nábytek se vyváží již sestavený nebo připravený k montáži. V roce 2003 vyvezla Malajsie do zemí EU dřevěný nábytek (včetně ratanového nábytku) v hodnotě 219,94 mil. USD (17,70 % veškerého svého vyvezeného nábytku, z toho 60 % do Velké Británie).

Využití a vlastnosti dřeva

Malajské dřevo se dělí do čtyř kategorií:

- těžké tvrdé (listnaté) dřevo (HHW) – 14 druhů

Hustota se pohybuje cca od 800-1120 kg/m3 při 15% vlhkosti. Řada druhů je vhodná pro zhotovení stavebních součástí, například mostů, přístavišť, sloupů pro elektrické vedení, zátěžových podlah a také trvanlivého nábytku. Tato dřeva jsou přirozeně trvanlivá a nevyžadují žádnou úpravu pro zvýšení trvanlivosti (konzervaci). Do této skupiny patří například chengal (Neobalanocarpus heimii), balau a červený balau (Shorea spp.) a merbau (Intsia palembanica).

- středně těžké tvrdé (listnaté) dřevo (MHW) – 36 druhů

Hustota cca 720-880 kg/m3 při 15% vlhkosti. Používá se na výrobu stavebních komponent, například střešních nosníků, krokví a podlahových nosníků. V zemích s mírným podnebím, kde se nemohou dřevokazné faktory tak dobře uplatnit, jsou tyto druhy dřeva většinou přirozeně trvanlivé. Z Malajsie se vyváží například keruing (Dipterocarpus spp.), kempas (Koompassia malaccensis), kapur (Dryobalanops spp.), mengkulang (Heritiera spp.), tualang (Koompassia excelsa) a červená dřeva.

- lehké tvrdé (listnaté) dřevo (LHW) – 47 druhů a měkké dřevo (SW) – 3 druhy

Hustota cca 400-720 kg/m3 při 15% vlhkosti. Hodí se k výrobě truhlářských výrobků, skříněk, nábytku, ozdobných panelů atd. Při ošetření proti působení dřevokazných faktorů se mohou tyto druhy dřeva použít i pro stavby, a to dokonce i v tropickém podnebí. Z Malajsie se běžně vyváží tmavě červené meranti a červené meranti (oba druhy Shorea spp.), smíšené lehké tvrdé dřevo, mersawa (Anisoptera spp.), sepetir (Sindora spp.) a jelutong (Dyera spp.). Do skupiny měkkých dřev se řadí např. podo (Podocarpus spp.) či damar minyak (Agathis borneensis).

Výše uvedené druhy dřev se obvykle nakupují ke specifickému účelu. Malajsie produkuje i jiná dřeva, která lze použít k podobným účelům, jsou však k dostání za nižší ceny, protože se nabízejí ve směsích druhů. Příkladem mohou být produkty označované jako těžká smíšená tvrdá (listnatá) dřeva (MHH), středně těžká smíšená tvrdá (listnatá) dřeva (MMH), lehká smíšená tvrdá (listnatá) dřeva (MLH), smíšená tvrdá (listnatá) dřeva (MH) a červená dřeva (RW).

Kategorizace dřeva (MGR)

Malajská pravidla pro kategorizaci dřeva byla poprvé formulována v roce 1948. V těchto pravidlech jsou určeny kategorie podle některého z níže uvedených systémů:

- podle vad

Pro každou kategorii jsou určeny povolené vady.

- podle řezu

Pokud není uvedeno jinak, určí se kategorie na horší straně kusu; procentuální poměr plochy bez vad z celkové povrchové plochy dané strany kusu dřeva se pak zahrne do omezeného počtu řezů (čistá strana nebo zdravá strana) a určuje kategorii dřeva; nejlepší kategorie mají nejvyšší procento řezů na čisté straně.

Malajská pravidla pro hodnocení dřeva jsou pouze vodítkem. Poskytují základ pro řízení a kontrolu jakosti při vývozu dřeva. Zdůrazňuje se, že obchodování s dřevem musí být především záležitostí dohody mezi kupujícím a prodávajícím. Podle konečného využití se stanoví druh, rozměr a kategorie dřeva. Proto je nezbytné, aby se dřevo hodnotilo podle vhodných specifikací.

Systém pro vydávání osvědčení v dřevozpracujícím průmyslu

Osvědčení v dřevozpracujícím průmyslu v Malajsii vydává Malajská rada pro osvědčení v dřevozpracujícím průmyslu (MTCC, Malaysian Timber Certification Council) na základě fázového přístupu. V současné době se jednotky pro lesní hospodářství (FMU, Forest Management Units) hodnotí podle Malajských kritérií, ukazatelů, činností a výkonových norem pro certifikaci v oblasti lesního hospodářství (MC&I 2001) na základě kritérií ITTO (International Tropical Timber Organization) z roku 1998. Prvky udržitelného lesního hospodářství zahrnují ekonomické, sociální, ekologické a ochranářské aspekty. Až dosud bylo nezávisle hodnoceno osm státních jednotek pro lesní hospodářství produkujících dřevo na Malajském poloostrově a jedna jednotka ve státě Sarawak byla hodnocena předběžně. V příští fázi tohoto systému, začínající v lednu 2005, má MTCC používat nová kritéria MC&I 2002, jejichž základem jsou zásady a kritéria FSC (Forest Stewardship Council).

Výrobci a vývozci dřevěných produktů mohou získat osvědčení C-o-C (chain-of-custody), splní-li požadavky dokumentu nazvaného „Požadavky a postupy hodnocení k osvědčení C-o-C (RAP/COC)“. Až dosud získalo osvědčení MTCC C-o-C 56 společností.

První dodávka 75 m3 řezaného dřeva s osvědčením MTCC byla odeslána do Nizozemska 16. července 2002. Za dvouleté období bylo do Nizozemska, Belgie, Německa, Velké Británie, Francie a Austrálie vyvezeno zhruba 20 000 m3 řeziva s osvědčením MTCC.

Výzkum a vývoj

Úsilí v oblasti výzkumu a vývoje se dále zvyšuje s postupem Malajsie k většímu podílu zpracování dřeva s přidanou hodnotou. V dřevozpracujícím průmyslu se výzkum zaměřuje na zlepšování produktu, používání méně oblíbených druhů stromů a na zlepšování obnovy při využití dřeva, na zlepšení hospodaření s odpadem a na ochranu životního prostředí.

Úspěšně se rozvíjí také výzkum alternativních surovin, například biokompozit z vláken palmy olejné. V této oblasti pokračují a nově se vyvíjejí také snahy, jejichž účelem je zvýšení zásob suroviny, výzkum a vývoj nových klonů, například kaučukovníku produkujícího dřevo, a druhů stromů s vyšším výnosem.

Podpora ze strany institucí

Dřevozpracující průmysl se v Malajsii těší silné vládní podpoře, protože je prioritním sektorem z hlediska průmyslového rozvoje. Bylo ustaveno několik agentur, které mají pomáhat dřevozpracujícímu průmyslu. Patří mezi ně Malaysia External Trade Development Corporation (MATRADE, Malajská společnost pro rozvoj zahraničního obchodu), Malaysian Industrial Development Authority (MIDA, Malajský úřad průmyslového rozvoje), Malaysian Timber Industry Board (MTIB, Malajská rada pro dřevozpracující průmysl) a Malaysian Timber Council (MTC, Malajská rada pro dřevo). Ty odpovídají za rozvoj a propagaci dřevozpracujícího průmyslu.

Adresa autora:

Cheah Kam Huan

Senior director MTC

e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: repro z propagačních materiálů MTC

Pozn.: Příspěvek přednesl Cheah Kam Huan na setkání delegací zástupců malajsijských dřevozpracujících společností s českými podnikateli v Praze 1. 11. 2004. Redakčně kráceno.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.