Nové technologie na bázi SLKT

Oto Lasák

Naše redakce se pokusila zaměřit na současné možnosti nejen v oblasti nabízených strojů, ale především používaných technologií na bázi speciálních lesních kolových traktorů (SLKT) v okolních státech. Ty mají nejen podobné podmínky hospodaření, ale dosud ve větší míře používají i klasické technologie než v současné době velmi populární harvestory a vyvážecí traktory. V sousedním Německu již několik let úspěšně používají SLKT vybavené kromě dvoububnového navijáku i hydraulickým jeřábem. Protože tuto technologii u nás nikdo dosud nepopsal, navštívil jsem společně s prof. Ulrichem z LDF MZLU v Brně naše sousedy v Německu, kteří nám ochotně předvedli a popsali problematiku technologických postupů při soustřeďování dříví pomocí jeřábu.

Technická výbava

Výrobci těchto strojů nabízejí zpravidla tři velikosti traktorů s výkonem do 85 kW (probírky), 100 kW (univerzální) a více než 130 kW (mýtní těžby jehličnaté i listnaté), s moderními elektronicky řízenými spolehlivými motory o nízké spotřebě. Německé SLKT jsou vybaveny v první řadě třístupňovou elektrohydraulicky řiditelnou převodovkou, která umožňuje řazení pod zatížením s měničem. Díky této převodovce je možné snadno řadit rychlosti vpřed a vzad bez použití spojky. Otočné řízení operátora umožňuje zatáčení buď volantem (v SRN povinné při jízdě po silnici nad 20 km/h), anebo ovládacími pákami s vícepolohovými rozvaděči (joysticky). Kloubové zatáčení traktoru zajišťují dva hydraulické válce, podobně jako u LKT. Pneumatiky jsou široké 600 mm (standard) nebo 700 mm.

Traktor je standardně vybaven hydraulicky poháněným dvoububnovým navijákem s výjimečně vysokou rychlostí navíjení lana (0–150 m/min) a tažnou silou 60–100 kN (6–10 t). Jsou ovládány kvalitní vysílačkou, jež navíc umožňuje ovládat pojíždění traktoru bez nutnosti neustále nastupovat a vystupovat z kabiny.

Traktor lze vybavit několika typy hydraulických jeřábů (HJ), jež ale nejsou řešeny jako u LKT (s hydromanipulátorem a drapákem s možností pohybu jen dopředu/dozadu a nahoru/dolů), ale klasickým provedením HJ na otoči, se zlamovacím ramenem, případně i výsuvným teleskopem, s dosahem od 5 do 7,5 m. Další zvláštností je tzv. aktivní štít, který má hydraulicky nezávisle výsuvný kozlík se dvěma výložníkovými dvojkladkami. Slouží i jako horská vzpěra nebo zadní radlice pro úpravu terénu. Hlavní funkcí aktivního štítu je možnost ukládání přibližovaných kmenů. Speciální tvar jeho horní části umožňuje bezúvazkové přibližování dříví.

Počítač v kabině traktoru umožňuje sledovat všechny technické údaje o provozu stroje, nastavit citlivost navijáků, hydrauliky a základních otáček motoru (cca 1200 ot/min.). Při vážné poruše počítač neumožní stroj nastartovat, aby nedošlo k vážnějšímu poškození komponentů. Elektronika sama hlídá situace, kdy by mohlo dojít k přetížení stroje.

Při výběru traktoru je nutné přesně definovat, k čemu bude používán. Podle toho vám výrobci přesně doporučí velikost rámu, odpovídající výkon, sílu navijáku, typ hydraulického jeřábu a další příslušenství, jako je možnost zapojení přívěsu, kompresor, čerpadlo pro doplňování PHM aj.

Technologický postup

Základní a zásadní změnou proti naší klasické technologii se sběrným lanem je maximální využití hydraulického jeřábu při vyklizování a přibližování dříví. Při celém soustřeďování dříví v probírkách připadá zhruba 30 % času na práci s navijákem a 70 % zbývá na práci s HJ. V mýtních těžbách se naviják nepoužívá prakticky vůbec. V SRN se tyto stroje používají i za harvestorem, protože němečtí odběratelé se v poslední době vracejí k nákupu dlouhého dříví. Harvestor tedy kácí, odvětvuje, vyrobí první cenný výřez 4–5 metrů (pro vyvážecí traktor), dále asi 20 m dlouhý výřez pro SLKT a slabý konec opět do standardních výřezů 4–5 m. Při holosečích v přesíleném dříví je populární i takový technologický postup, kdy 3–5 dřevorubců kácí stromy a harvestor je pouze odvětvuje a krátí. Další postup soustřeďování dříví je stejný.

Vyklizování

Traktor zajede na konec přibližovací linky (PL) a v první fázi provádí vyklizování navijákem těch kusů v porostu, na které nedosáhne jeřábem. Naviják je vybaven i odvíjením lana z bubnu, takže vytažení lana do porostu je velmi snadné. Němečtí operátoři nepoužívají sběrné lano a jednotlivé kusy vyklizují buď po jednom, nebo postupně připínají 1–3 kusy do jednoho úvazku hlavního lana. Díky několikanásobně rychlejšímu navíjení lana nepociťují potřebu a přednosti sběrného lana. Současně s sebou nenosí několik úvazků a v hustém porostu lépe regulují vlastní vyklizování prostřednictvím vysílačky bez většího poškození stojících stromů.

Všechny funkce navijáku se ovládají přes vysílačku a při práci v celé délce PL operátor vůbec nemusí zpět do kabiny traktoru. Operátoři zpravidla 3–4 hodiny vyklizují a zbytek směny pracují v kabině a přibližují nebo skládkují vyrobené sortimenty.

Pomocí vysílačky si jednoduše traktorem popojedou, natočí si podle potřeby zadní štít, nastartují nebo vypnou motor, upraví si otáčky motoru atd. Veliká citlivost dálkového ovládání umožňuje jemné povolení nákladu v závěsu. Baterie ve vysílačce vydrží 3–5 dní a lze je dobíjet doma i v traktoru. Standardně je k dispozici jedna záložní baterie.

Naproti klasickému traktoru s navijákem vysílačka umožňuje ovládat pojezd traktoru ze země. Tím operátor ušetří 1–1,5 hodiny za směnu, jež připadá na nastupování/vystupování a chůzi k traktoru/chůzi k lanu. Nemluvě o šetření operátorových kloubů, celkové únavě, střídání teplot v kabině a venku, snížení fyzické námahy atd.

V případě, že připravené kusy leží v dosahu ramene (zde je výhodou delší dosah HJ) nebo jde-li o práci v kalamitách či mýtních těžbách, vyklizuje operátor jen pomocí jeřábu a z kabiny vůbec nevystupuje. Díky otoči jeřábu může podle potřeby bravurně manipulovat s kmeny tak, aby neodřel stojící stromy v porostu. Vyklizuje za tlusté i tenké konce. Uchopené kmeny si vytahuje až na PL, kde je ukládá do příkopu nebo do kraje porostu. Jejich otočení provádí zpravidla až po manipulaci nebo na odvozním místě (OM). Nezáleží na tom, jestli při vyklizování jezdí popředu nebo pozadu. Kmeny v drapáku má zpravidla umístěny vedle traktoru, jehož stabilita mu tento způsob umožňuje.

Přibližování

Protože pojezd těchto traktorů je nesrovnatelně rychlejší, odpadá u nás tolik dominantní vliv přibližovací vzdálenosti. V SRN jsou běžné přibližovací vzdálenosti od 1 do 5 km. Protože není použita hydrostatická převodovka, pohyb traktoru je pružnější a rychlejší. Operátor sedí na otočném sedadle a veškeré funkce ovládá dvěma ovládacími pákami. Dva pedály umístěné na otočné podlaze lze rovněž nahradit ručním ovládáním.

Přibližování se provádí v polozávěsu dvěma způsoby – uchopením a dopravou kusů v drapáku, nebo uložením na aktivní štít.

Operátor postupně nakládá připravené kusy podél PL na horní část aktivního štítu. Ten je opatřen nízkými zuby, jež zabraňují spadnutí nákladu. Přesah uložených klád je důležitý. Klády se mohou ukládat ve dvou a více řadách na sobě. Po sestavení nákladu zabezpečí operátor náklad otevřeným drapákem a uvolní otoč a samovolný pohyb HJ nahoru a dolů tak, aby mohl s nákladem zatáčet. Několikaletý vývoj aktivního štítu umožňuje bezpečnou dopravu nákladu 8–10 m3 dříví na jednu jízdu v celých délkách a bez uvázání. Není problém vyvážet na štítu bezúvazkově třeba jen dva velké kusy.

Překážky, pařezy či terénní zlomy mohou zapříčinit sjetí jedné vrstvy. Operátor musí takové situace předvídat. U velkých terénních překážek si část nákladu odloží na stranu, zbytek nákladu uchopí do drapáku a pokračuje v jízdě. Podle potřeby může náklad HJ vytočit, kam potřebuje. V případě zapadnutí stroje se může o HJ opřít a pomoci si s vyproštěním tak, aby nezpůsobil škody na lesní půdě. I přesto, že má jeřáb uvolněný (přepnutý), může s ním pracovat. Když vidí, že se mu náklad povoluje, tak jej drapákem přitáhne podle potřeby.

Práce na OM

Manipulace s jednotlivými kusy na skládce i vlastní skládkování – ukládání sortimentů na jednotlivé skládky – je díky HJ nesrovnatelně rychlejší, snadnější a přesnější. Úplně odpadá rampování a používaní čelní radlice. HJ umožňuje jak práci s dlouhými kusy, včetně jejich otáčení na skládce v celých délkách, tak i ukládání do vysokých hromad podobně, jako to dokáže vyvážecí traktor. V SRN si manipulaci zajišťují státní lesy samy prostřednictvím vlastních zaměstnanců. Ti nejsou ochotni spolupracovat s dodavatelskou firmou, která provádí soustřeďování dříví. Proto se manipulace a skládkování provádí nezávisle na sobě. V případě koordinace manipulace a skládkování v kombinaci s HJ by se produktivita určitě zvýšila. Nelze si nevšimnout, že skládky (dočasné, nezpevněné) zůstaly nepoškozené vlivem absence otáčení, navalování a nadměrného pojíždění. Dříví bylo čisté a nepoškozené radlicí. Uložení v hromadách je až neskutečně přesné, což je opět výhoda používání HJ.

Průměrné výkony a ekonomika

Jednou z věcí, jež nás rovněž eminentně zajímala, byl výkon a cena:

- Při práci v kombinaci s harvestorem v mýtní těžbě se výkon pohybuje v rozmezí 350 až 400 m3 za desetihodinovou pracovní směnu (oddenek + 20 m surový kmen + špičky po 4 m). Na holoseči s přibližovací vzdáleností okolo 1 km se průměrný výkon pohybuje okolo 200 m3/8 hodin.

- Při práci v probírkách se výkon (bez použití koní) pohybuje podle místních podmínek 2–3x výše než při úvazkovém soustřeďování, tj. v rozpětí 80 až 150 m3/směnu. Dlouhodobý průměrný výkon za osmihodinovou směnu je 100 až 120 m3. Výhodou je možnost použití druhého menšího traktoru s navijákem pro vyklizování z porostu. Zvýší se výkon traktoru s hydraulickým jeřábem.

- Pro bezproblémovou návratnost postačí měsíční výkon 1300 až 2000 m3. Toto množství pokryje splátky úvěru a osobní spotřebu okolo 30–40 tis. Kč/měsíc.

- V SRN se cena za soustřeďování pohybuje okolo 6 eur/1 m3 v obnovní těžbě a v probírkách až kolem 8 eur/m3. Nikoho nezajímá, kolika a jakými stroji to bude provedeno. V této ceně se ovšem kalkuluje s povinným pojištěním proti úniku ropných látek, poškození stanoviště a dále s poplatky souvisejícími s prací v lese a provozováním traktoru na silnicích. Celkově tyto platby představují asi 1,5 eura z m3.

- Zvláštní pokuty jsou udělovány za poškození porostu. Přísně jsou vymezena místa, kam smí traktorista zajíždět i v případě obnovní těžby či vyklizovaní z náletu. Cílové stromy jsou v porostu výrazně označeny.

Závěry

Celkově tato technologie působila nezvykle rychle a přitom pohodově. Při práci operátora stoupají nároky na přemýšlení při práci. Nespornou výhodu tvoří ergonomické parametry – výhoda otočného řízení, řazení bez spojky, možnost pohodlné práce i v dešti nebo v zimě, přesné ovládání vysílačkou a aktivní štít. Kdo nemá jako druhý stroj vyvážecí traktor, může připojit k SLKT přívěs, který umožňuje rychle dopravovat krátké sortimenty na velké vzdálenosti v rámci celého polesí. Dříví se soustřeďuje na jedno místo a pro odvozní soupravy se využívají jen některé cesty. V porovnání s klasickým vyvážecím traktorem s hydrostatickým pohonem by doprava na větší vzdálenosti byla pomalá a neekonomická. Představené traktory mají vynikající stabilitu a při práci se zatíženým hydraulickým jeřábem na boku stroje jim vůbec nehrozilo převrácení. To umožňuje velmi nízko položené těžiště stroje - zřejmě i díky nízko umístěným bubnovým navijákům. Sortimentace a skládkování závisí ze 70 % na výkonu HJ. Moderní motory mají dostatečnou rezervu výkonu a využívají systém Common Rail s až o 20 % nižší spotřebou paliva oproti předchozím modelům. Elektronika hlídá všechny funkce stroje proti přetížení a umožňuje je maximálně přizpůsobit potřebám operátora stroje.

Velký důraz je kladen na kontrolu práce operátorů technicko-hospodářskými pracovníky. V SRN se nemůže stát, že by ve výběrovém řízení vyhrála jen nejnižší cena jako u nás bez ohledu na to, jakou technologií se těžba zpracovává. Není přípustné, aby práci prováděl někdo s 20 let starým strojem, z něhož teče olej, kde lesní dělníci kácejí bez přileb, chodí v teniskách a nikdo je nekontroluje...

V SRN je na prvním místě kvalita, šetrnost a profesionalita provedené práce. Konkurence je obrovská a firmy se vzájemně hlídají v odvedené kvalitě. Nejnižší cena nedává prostor pro osvědčenou firmu se solidním strojovým parkem. Vždy je na operátorovi a jeho firmě, jaké služby poskytuje. Menší škody přinášejí nižší náklady na jejich následné odstranění. V SRN se za kvalitně odvedenou práci přizná dodavateli při příští zakázce zvýhodnění v podobě lepší ceny za práci.

Adresa autora:

Ing. Oto Lasák

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.