Principem je rovnoprávné postavení pro všechny

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře si klade za cíl zastupovat, hájit a prosazovat zájmy podnikatelů v lesním hospodářství v celé České republice.

Pro své členy působí jako výkonný i poradní orgán v záležitostech spojených se státní správou, podnikatelským prostředím i médii. Sdružení zastupuje firmy s celkovým ročním obratem přesahujícím 4 miliardy korun. Sdružuje fyzické a právnické osoby, které vyvíjejí stejnou nebo obdobnou podnikatelskou činnost v lesním hospodářství, jsou významnými vlastníky těchto subjektů nebo svou činností výrazně ovlivňují všechny uvedené skupiny.

Důvody vzniku sdružení

- Kdy a proč vzniklo Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), co bylo hlavním impulsem k založení? Kdo byl iniciátorem?

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH při AK) vzniklo na konci února letošního roku, přesněji 20. 2. 2006. Původně vzniklo jako sdružení bez právní subjektivity, později jsme přistoupili k založení sdružení s právní subjektivitou. Původními zakladateli sdružení bylo devět významných lesnických firem z Čech, Moravy a Slezska. Hlavním důvodem vzniku SPLH při AK byla určitá nevyváženost při hájení zájmů podnikatelů v LH. Nejen z tohoto důvodu založila skupina podnikatelů zastupující významné lesnické firmy SPLH při AK, s cílem hájit zájmy co nejširšího spektra podnikatelů v lesním hospodářství. Je pravdou, že v této době působila a dodnes působí v tomto oboru, a to dlouhodobě, Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Principy, na jejichž základě ČAPLH funguje, však neumožňují hájit co nejširší skupinu podnikatelů. Naší snahou bylo vytvořit skutečnou profesní organizaci pod hlavičkou Agrární komory ČR (AK ČR) a aktivně se účastnit tvorby lesnické politiky v rámci celé agrární politiky tak, aby vytvářela optimální rámec pro rozvoj celého lesního hospodářství ČR.

Hlavním iniciátorem bylo devět zakládajících společností, které vyvíjejí svoje aktivity v oblasti lesnického podnikání již od doby transformace tehdejších státních lesů. Přestože máme jako sdružení za sebou poměrně krátkou historii, nejsme v této oblasti žádnými nováčky.

- Koho sdružení především zastupuje, jaké jsou společné vlastnosti právnických osob?

Představou SPLH při AK je, že bude zastupovat co nejširší spektrum podnikatelů v lesním hospodářství. Z této představy vycházejí i platné stanovy SPLH při AK.

Zásadním principem je pak zachování rovnoprávného postavení pro všechny členy sdružení. V praxi to znamená, že každý člen sdružení má jeden hlas a výše ročního příspěvku je u všech členů shodná.

- Lze říci, jaký je nejsilnější a nejaktivnější člen sdružení?

Aktivní jsou v současnosti všichni členové SPLH při AK. Největším členem SPLH při AK dle objemu výroby je společnost Wotan Forest Service, a. s.

l Jaké jsou nejvýraznější osobnosti SPLH?

Členové sdružení jsou reprezentováni zástupci jednotlivých firem a těžko mohu říci, který z nich je osobností výraznější, a kdo je osobností méně výraznou. Nechci to takto rozlišovat a jsem přesvědčen, že všichni se těší významnému postavení v lesním hospodářství, a všichni jsou tak zákonitě osobnostmi.

- Přibývají od data vzniku noví členové?

Ano, přibývají. Záměrně jsme omezili vstup do SPLH AK do konce května letošního roku, kdy jsme vytvářeli vnitřní podmínky a strukturu celé organizace a kdy bylo nutné scházet se v úzkém kruhu, aby se základní věci připravily v relativně krátké době. Sdružení jsme otevřeli všem zájemcům od poloviny června a od té doby přibyli tři noví členové, a to UNILES, a. s., Rumburk, LDF Rožnov, a. s., z Hradce nad Moravicí a společnost DVOŘÁK LESY, SADY, ZAHRADY, s. r. o., z Ostravy. Z nejčerstvějších zpráv mohu sdělit, že jednáme o vstupu s dalšími potenciálními osmi členy sdružení.

Cíle sdružení

- Co si sdružení klade za cíl, jak chce působit v oblasti lesnické politiky?

Cíle SPLH při AK lze jednoduše rozlišit na představy vnitřního fungování sdružení a dále pak na představy působení sdružení navenek.

Vnitřní cíle zahrnují zejména další rozvoj členské základny včetně péče o ni, zajištění vyrovnaného hospodaření sdružení, vytvoření podmínek pro kvalifikovanou diskusní platformu členů k veškerým dílčím i zásadním otázkám souvisejícím s lesním hospodářstvím v ČR.

Co se týká naplnění vnějších cílů sdružení, směřuje jeho obsah k rozvoji odvětvového řízení v podobě organizování setkání podnikatelů v rámci lesního hospodářství, rozvoj a rozšiřování spolupráce s institucemi jako jsou MZe, LČR, s. p., střední a vysoké školy, Agrární komora ČR a dále pak samozřejmě rozšiřování spolupráce s regiony. V neposlední řadě pak chceme navazovat spojení s obdobnými organizacemi v zahraničí.

- Jaké jsou zásadní rozpory s cíli ČAPLH, která již 11 let působí na poli lesního hospodářství?

Mohu konstatovat, že většina členů SPLH byla dříve členy ČAPLH. To, že jsme z asociace odešli a založili sdružení, mělo zásadní důvody, o kterých jsem se již zmínil. ČAPLH nehájila zájmy všech podnikatelů v LH vyrovnaně a platí to dodnes. Váha hlasu závisí na výši finančního příspěvku člena ČAPLH a ta se přímo odvíjí od objemu výroby společnosti. Tím dochází k nerovnému principu, který samozřejmě vede ke zvýhodňování úzké skupiny podnikatelů. Jsme přesvědčeni, že to není správné. Současnost jednoznačně ukazuje, jak je ČAPLH pod vlivem společnosti CE WOOD, a. s. To může být v určitém úhlu pohledu v pořádku, leč poté není možné hájit zájmy ostatních rovnoměrně a rovnovážně.

- Co vás s ČAPLH spojuje a co naopak rozděluje?

Spojuje nás podstata sdružení – chránit zájmy podnikatelů v lesním hospodářství. ČAPLH chrání zájmy úzké skupiny, my se snažíme o ochranu zájmů co nejširšího spektra společností.

Výběrová řízení – někdejší potíže a současné představy

- Dá se odhadnout, jaký je celkový ekonomický potenciál firem v SPLH při AK?

V současnosti jsme přesáhli 35 procent objemu zakázek u LČR podle objemu smluv na územních jednotkách. Členové sdružení zaměstnávají 6000 zaměstnanců a jejich celkový roční obrat nyní přesahuje 4 mld. korun.

- Jaký byl asi podíl zakázek u podniku LČR, s.p., před výběrovými řízeními v roce 2005?

Podíl zakázek u Lesů ČR před výběrovými řízeními byl dle mého odhadu kolem třiceti procent.

- Vyjednáváte nyní s podnikem LČR o nastolení oboustranně vyhovujících právně-ekonomických podmínek?

To je jedna z našich priorit – úzká spolupráce s Lesy ČR, s. p. My se jednoznačně snažíme profilovat jako partner LČR, snažíme se neustále komunikovat a vytvářet podmínky pro další fungování systému lesního hospodářství v ČR. Jsem přesvědčen, že LČR po dobu, po kterou jsme na trhu lesnické politiky, s námi stále více otevřeně komunikuje. Při posledních jednáních jsme diskutovali například o podmínkách pro nová výběrová řízení. Samozřejmě máme různé pohledy na to, jak věci řešit, a jsou mezi námi v určitých oblastech rozpory, ale od toho je tu diskuse, abychom se společně snažili najít řešení.

- Co je v těchto vyjednáváních vaším cílem a jak toho chcete dosáhnout?

Jednoznačným cílem při jednání SPLH při AK s LČR, s. p., je nalézt konsenzus, který zajistí podnikatelům v LH stabilitu a maximální jistoty v jejich podnikání. Konkrétně lze výše uvedeného dosáhnout minimálně pětiletou dobou trvání uzavření smlouvy, komplexností dodávky prací a v neposlední řadě odpovídající cenovou hladinou za odvedenou práci. Bohužel v současné době nejsou tyto tři atributy z pohledu podnikatelů v LH z různých příčin zajištěny.

- Jaké hlavní problémy měli členové vašeho sdružení při vyhlašování VŘ v loňském roce?

Nemyslím si, že nějaké byly, snad kromě úspěchu a neúspěchu jednotlivých společností v těchto VŘ. Problémy však začaly později, kdy po výměně vedení LČR, s. p., přišla snaha smlouvy uzavřené z výběrových řízení I. a II. kola zrušit. Vývoj této situace byl a je poměrně dynamický. Je třeba si uvědomit, že členové sdružení mají oba typy smluv s LČR, s. p., tedy jak ty uzavřené z I. a II. kola VŘ, tak i ty staré, které nikdy neprošly žádným VŘ. Sdružení samozřejmě vyvíjí snahu o zachování nových smluv v celé délce tak, jak byly uzavřeny, protože o jejich legitimní platnosti z naší strany není pochyb. Z tohoto důvodu podalo SPLH při AK určovací žalobu na platnost či neplatnost těchto smluv u Krajského soudu v Hradci Králové. Podali jsme také rozklad proti rozhodnutí ÚHOS, protože zdůvodnění, že LČR, s. p., musejí postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek na základě jednoho znaleckého posudku advokátní kanceláře, který říká, že LČR jsou veřejně prospěšnou organizací, protože vykonávají činnost OLH jako jediní a zdarma, je přinejmenším velmi zvláštní.

- Můžete se nějak vyjádřit ke spekulacím, že Lesy Hluboká nad Vltavou, a. s., získaly část zakázek ve výběrových řízeních v roce 2005 nezaslouženě a měly neopodstatněné výhody?

Mám za to, že tato otázka do rozhovoru, který se týká zejména SPLH při AK, nepatří, ale jak myslíte.

Co se týká spekulací o tom, že Lesy Hluboká nad Vltavou, a. s., získala část zakázek ve VŘ v roce 2005 nezaslouženě, nezbývá než se vyjádřit, že se jim nelze účinně bránit. Za těmito vyřčenými spekulacemi stojí většinou nenaplněné osobní ambice, antipatie či sympatie, vlastní neúspěch a možná i závist. Já mohu zodpovědně prohlásit, že společnost Lesy Hluboká nad Vltavou, a. s., splnila veškeré podmínky VŘ, a mohla se tak VŘ zúčastnit a uspět. Podle mého jednoznačného názoru byla VŘ pro všechny zúčastněné stejná a průhledná. Podle mně dostupných informací byla tato pravidla konstruována podle doporučených pravidel pro externí výběrová řízení dle EU, takže se kromě absence odvolávacích mechanismů ničím nelišila od pravidel vyhlašování VŘ podle tehdy platného zákona o zadávání veřejných zakázek.

- Jak by podle vás měla vypadat zadávací dokumentace k novým VŘ v r. 2007? Co vám v podmínkách těch minulých VŘ především vadilo a co by se tedy mělo změnit?

My si těžko můžeme vytvářet podmínky výběrových řízení, protože to jsou záležitosti, jednoznačně spadající do kompetence LČR. Oni jsou zadavateli dle zákona, my můžeme mít jen určitá přání a tato přání v jednáních prosadit a vysvětlovat.

Jednoznačně si myslíme, že by měla existovat výběrová řízení na takzvané komplexní zakázky. Ty vidíme jako souhrn práce v lese, která zahrnuje těžbu dřeva, jeho prodej, veškeré pěstební činnosti včetně zalesňování a ochrany lesa až po dopravou dřeva přímo k odběrateli. To je komplexnost zakázky – zásadní podmínka pro fungování podnikatelského sektoru.

Důležitá je rovněž délka zakázky. Jsme přesvědčení, že minimální doba, pro kterou by měla být výběrová řízení vyhlašována a smlouvy uzavírány, je doba pěti let. To je doba, která má přímou vazbu k hospodaření firmy – odpisy investičního majetku, možnosti splácení leasingových smluv, vytváření potenciálu pracovní síly a jeho stabilizace. Těžko můžete stabilizovat kvalitní lidský potenciál, když máte roční smlouvu. To je prostě nesmysl.

Další věcí, kterou se snažíme prosadit, je vícekriteriálnost výběrových podmínek. Pouze cena by neměla být tím hlavním kritériem pro VŘ. Základem podmínek VŘ musí být splnění určitých základních kritérií kvalifikačních předpokladů, které při jejich nesplnění budou mít vyřazovací charakter.

Zde by měly být splněny požadavky vyplývající ze zavedení systému řízení jakosti ISO 9001 : 2000, systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci OHSAS 18001 : 1999, systému environmentálního řízení ve společnosti ISO 14001 : 2004, dále pak prokázání stability společnosti po delší časové období formou dlouhodobé bezdlužnosti a dodržování platební kázně ve vztahu k LČR, s. p., a orgánům státu ČR atd.

Výše cenové nabídky by měla být vyvážena dlouhodobými referencemi o provádění lesnických činností zejména u LČR, s. p.

- LČR, s.p., by rád uzavíral smlouvy na dobu trvání LHP. Jak by se mělo postupovat v tomto případě? Uzavírat pro přechodné období smlouvy na 14, 13, 12, 11 let?

Pokud by to tak bylo vnímáno, my bychom neměli nic proti. Jak jsem podotkl, minimální akceptovatelná doba je pro nás pět let. Kratší doba je velmi těžko přijatelná.

- Členové sdružení jistě neposkytují služby jen státním lesům. Můžete jmenovat nějaké významné majetky, jimž vaši členové poskytují služby?

Ano, členové sdružení neposkytují své služby pouze LČR, s. p., ale v každém případě je to náš nejvýznamnější partner v LH.

Většinou naši členové provádějí lesnické činnosti u majitelů soukromých lesních majetků jak větších, tak i drobných, dále pak obcím a samozřejmě spravují i vlastní lesní majetky. V souvislosti s tímto mě nyní napadají například Vojenské lesy a statky, národní parky a z obcí například město Mnichovo Hradiště

Lesy v rukou státu

- Je správné, aby stát vlastnil lesy?

Domnívám se, že každé vlastnictví má svá pro a proti. To znamená, že vlastnictví lesů státem či soukromou osobou, obcí, má své výhody a nevýhody. Spíše než na formě vlastnictví záleží však na způsobu správy lesa. Samozřejmě rčení „Stát je nejhorší správce majetku“, které bylo hlavním mottem privatizace, může mít svoji pravdu.

Stát může vlastnit lesy. Je však důležité nastavit systémová pravidla správy lesů. Musím říci, že v současné době jasná pravidla postrádám. Jednou z příčin současného stavu mohou být i změny na pozici ministra zemědělství, kde došlo za poslední čtyři roky ke třem změnám, a stejně tak i na pozici generálního ředitele LČR, s. p. Za této situace je potom velmi těžké vytvářet systém a zajišťovat stabilitu vývoje. Můj názor je v tomto jednoznačný, stát může lesy vlastnit, avšak zásadní je forma jejich správy.

- Mělo by se uvažovat o pronájmu státních lesů?

Je to jenom jedna z variant, osobně bych upřednostnil variantu, kdy je oddělena odborná správa lesa od vlastního výkonu lesnicko-hospodářských činností. V praxi by tento model poté vypadal tak, že zajištění veškerých činností v lese je prováděno na základě platného lesního zákona a jeho prováděcích vyhlášek a správce lesa dohlíží z pozice OLH na správnost jeho plnění. Velmi těžko totiž můžeme hledat maximální efektivnost práce v současném téměř „chozrasčotním“ hospodaření, kdy napůl hospodaří stát a napůl dodavatel. Tuto myšlenku jsem popsal velmi obecně, ale jsem přesvědčen, že její systémové rozvinutí by přineslo výrazný nárůst prosperity v LH.

- Provádění hospodářské činnosti by mělo být v rukou obchodních společností?

Nejen obchodních společností, ale dodavatelským způsobem vůbec. Důležité je přísně oddělit odbornou správu lesa a výkon činností.

To byla jistě i zásadní myšlenka při transformaci lesního hospodářství.

Podnikatelské subjekty v lesním hospodářství nevznikly jen tak, za jejich vznikem stojí politické rozhodnutí, jehož výsledkem je i vznik LČR. Původní myšlenka směřovala k oddělení odborné správy a výkonu jednotlivých činností. Očividně se to ne zcela podařilo.

- Jaké změny byste rád viděl v novém lesním zákoně?

Jsem přesvědčen, že náš lesní zákon je velmi přísný. Pokud mohu alespoň zkráceně reagovat a uvést svoji představu o novelizaci zákona o lesích, rozdělil bych tyto změny do třech oblastí.

První oblast by se týkala vynětí problematiky státních lesů ze zákona o lesích a vytvoření nového specifického legislativního aktu (zákona) o státních lesích separátně pro LČR, Vojenské lesy a statky, národní parky a CHKO.

V druhé oblasti bych navrhoval provést liberalizaci zákona o lesích v návaznosti na právní normy EU. Zde mám na mysli zejména snížení doby obmýtí u hlavních hospodářských druhů dřevin, zjednodušení klasifikace provádění výchovných zásahů, přepracování skladby porostních cílů dřevin dle provozních souborů v prováděcí vyhlášce s ohledem na změnu klimatu a efektivnosti hospodaření a samozřejmě i veškeré věci týkající se myslivosti, jako sestavování plánů chovu a lovu spárkaté zvěře na základě stavu lesa a vypracování nové metodiky ke zjišťování a úhradě škod zvěře na lesích (EU-konformní).

Třetí oblast změn nebo doplnění zákona o lesích chápu ve smyslu fungování orgánů státní správy, tj. například prosadit funkci náměstka pro lesní hospodářství ve spojení s profesní kvalifikací a ve stejné hierarchii s ostatními náměstky na MZe, zakotvení metodického rozhodovacího systému při lesnicko–politických a odborných otázkách, zakotvení stability a kontinuity funkcí odborných pracovníků a jimi zpracovávaných koncepčních materiálů na MZe při změnách vlády atd.

- Co chcete vzkázat čtenářům Lesnické práce?

Je správné, že se časopis Lesnická práce věnuje lesnické politice, vztahům Lesů České republiky, státního podniku, ministerstev zemědělství a životního prostředí, podnikatelského prostředí. Pro práci lesníků je dobré být informován nejen o ryze odborných věcech týkajících se LH, ale být informován o lesnické politice. Z pozice časopisu Lesnická práce je pak ale nutné, aby časopis zachoval svoji pozici informátora, nikoli hodnotitele.

Všem čtenářům přeji co nejvíce pevného zdraví, lesu zdar!

Děkuji za rozhovor (10. 8. 2006)

Jan Bercha

 
Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR

- Kontakt

Lesní 691 373 41 Hluboká nad Vltavou

Tel.: 387 965 201, Fax.: 387 965 220

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , web: www.splh.cz

Předseda: Ing. Miloš Balák

Zájmové sdružení právnických osob

Datum vzniku: 20. 2. 2006

- Členové

Agroforest, a. s., Ing. Jelen Miloslav, Nová Pláň 26, Bruntál, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Agrowald, s. r. o., Dipl. Ing. Roman Urbanec, Ph.D., Přízeř 31, Rožmberk nad Vlt., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

České lesy, a. s., Ing. Miloš Balák, Lesní 691, Hluboká nad Vltavou, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Desná, a. s., Ing. Jaroslav Podzimek, Maršíkovská 563,
Velké Losiny, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dvořák lesy, sady, zahrady, s. r. o., Bohuslav a Karla Dvořákovi, Jahodová 782, 725 29 Ostrava-Petřkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Geodet a Les, a. s., Ing. Aleš Kubát, Havlíčkova 146, Chrudim Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Plasy, a. s., Ing. Emil Cypro, Lipová 8, Plasy, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesostavby Frýdek-Místek, a. s., Jan Bazgier, Slezská 2766, Frýdek-Místek, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesy Beskydy, a. s., Ing. Jaroslav Jurek, Ing. Pavel Tejček, Žižkovcova 965, Frýdlant n. O., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LDF Rožnov, a. s., Havlásek Radomír, Tovární okruh 674, Hradec nad Moravicí, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Opavská lesní, a. s., Ing. Jindřich Grosser, Jana Grohmanová, Krajánkova 11/2390, Praha 4, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Uniles, a. s., Ing. Libor Vaněček, Jiříkovská 832/16, Rumburk, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Wotan Forest Service, a. s., Ing. Jan Machač, Rudolfovská 202/88, České Budějovice 4

Zdroj: SAPLH při AK

 
Členové České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH)

Allwood, a. s., Zlín, Zlínské Paseky 3662, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Armila Šternberk, v. o. s., Šternberk, Lhotská ulice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

CE WOOD, a. s., Zlín, Zlínské Paseky 3662, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dřevařská a lesnická společnost, s. r. o., Most, Moskevská 1/14 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Forwest, a. s., Plzeň, Na Roudné 19, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hanušovická lesní, a. s., Hanušovice, Hlavní 146, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hradecká lesní a dřevařská společnost, a. s., Hradec Králové, Malé náměstí 111, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

KATR, a. s., Stará Ves, Potočná 334/5, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

KM partner, a. s., Stříbro, Plzeňská 250, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Krnovská lesní obchodní společnost, a. s., Krnov, Revoluční 55, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Krušnohorské lesy, a. s., Jirkov, Červený Hrádek 2, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LARIX Jeseník, s. r. o., Jeseník, Domašov 126, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesia, a. s., Strážnice, Zámek 673, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LesInfo CZ, a. s., České Budějovice, Rudolfovská 84/202, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Bečov, s. r. o., Bečov nad Teplou, Karlovarská 305, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Broumov Holding, a. s., Broumov, Komenského 256, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Železná Ruda, a. s., Železná Ruda, Pancířská 348, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Královský Hvozd, a. s., Nýrsko, Klatovská 289, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, a. s., Ledeč nad Sázavou, Hrnčíře 2, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Litoměřice, a. s., Litoměřice, Masarykova 33, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Opočno, a. s., Opočno, Kupkovo náměstí 141, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Přimda, a. s., Přimda, nám. Republiky č. 110, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Stříbro, a. s., Stříbro, Plzeňská 250, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní společnost Teplá, a. s., Teplá, Máchova 442, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LESS, a. s., Bohdaneč u Zbraslavic, Bohdaneč 136, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LST, a. s., Trhahov, Trhanov 48, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pradědský lesní závod, a. s., Vrbno pod Pradědem, Nádražní 599, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SILVACO, a. s., Velké Meziříčí, Třebíčská ulice 74B (provozovna Velké Meziříčí), Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SOLITERA, spol. s r. o., Hořovice, Palackého náměstí 77, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stora Enso Timber Planá, a. s., Planá, Tachovská 824, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zábřežská lesní, a. s., Zábřeh na Moravě, Leštinská 790/4, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: www.caplh.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.