Editorial 11/2007

Vážení čtenáři,

listopadový editorial začnu netradičně představením. Jako nová redaktorka Lesnické práce budu pomáhat s přípravou tohoto nejen pro lesnickou veřejnost jedinečného časopisu. Je to pro mě velká čest a zároveň závazek, protože nebude lehké udržet Veronikou nastavenou laťku. Přesto věřím, že se nám podaří udržet časopis na úrovni, v jaké ho znáte, v lepším případě ji i zlepšit. Budeme rádi za jakékoliv podněty, nápady, ale i konstruktivní kritiku, která nám pomůže eliminovat nedostatky. Teď již ale k příspěvkům, které si můžete v tomto čísle přečíst.

Jako vždy se věnujeme alespoň krátce lesopolitické situaci (str. 4). Po odvolání ředitele LČR bylo vypsáno výběrové řízení na jeho nástupce. Je otázkou, jaký bude o kdysi prestižní post zájem.

Zajímavou polemiku o tom, zda potřebujeme zákon o státních lesích, za jakých podmínek by mohl fungovat a na čem by mohl stavět, si můžete přečíst v příspěvku Jiřího Staňka (str. 6)

Před několika týdny rozvířila mediální vody kauza týkající se způsobu likvidace následků kalamity po orkánu Kyrill v  Boleticích. Pokud se vám nepodařilo udělat si obrázek o dané situaci z dostupných informací, přečtěte si články od tří autorů prezentujících různé strany a úhly pohledu – příspěvky od Jana Hořejšího z ČIŽP, Josefa Melichara z Vojenských lesů a statků a představitele Hnutí Duha Jaromíra Bláhy najdete stranách 16–21.

Listopadové číslo Lesnické práce je z velké části věnováno chladnokrevným koním (str. 22–31). Možná se mnohý z vás zamyslí, proč jsme jim vyhradili tolik prostoru. Je pravda, že v lesích už dávno převládají moderní technologie a význam koní je spíše okrajový, přesto není naším záměrem je prezentovat jako „prehistorickou formu” přibližování dříví, ale jako alternativu v podmínkách, kde není možné nebo je příliš nákladné použít mechanizaci.

Lesopolitická situace náladě nepřidá, tak vás snad potěšíme alespoň výsledky fotografické soutěže (str. 32). Podle kvality vámi zaslaných snímků se zdá, že do přírody chodí fotografové profesionálové. Nezbývá než si přát, aby české lesy a krajina zůstaly vždy vděčným tématem „fotolovů“.

S přáním příjemně strávených podzimních dnů

Petra Darebníková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.