Certifikace PEFC vstupuje do druhé etapy

Petr Jelínek

Lesní hospodářství v České republice prochází v současné době nelehkým obdobím, kdy musí čelit mnohým změnám, ať již ekonomickým, legislativním, společenským i klimatickým. Prioritou všech lesníků však nadále zůstává snaha hospodařit s vlastním nebo svěřeným lesním majetkem tak, aby les přinášel svému majiteli nejen trvalý ekonomický prospěch, ale zejména tak, aby hodnocení hospodaření obstálo i z hlediska dlouhodobého.

Podpora trvale udržitelného hospodaření

Snad každý odborný lesní hospodář si přeje, aby jeho práce byla i po mnoha letech hodnocena jako úspěšná. Cestou, jak tohoto příznivého hodnocení dosáhnout, je obhospodařování lesů trvale udržitelným způsobem.

Podpora trvale udržitelného hospodaření v lesích v celém světě, podpora spotřeby dříví získaného v souladu s těmito zásadami a zamezení exploatačního využívání lesů byly hlavními myšlenkami při vzniku certifikačních systémů ve světě i u nás. Nejrozšířenější certifikační systém u nás je systém PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). V České republice má lesnictví více než 200letou tradici a je na velmi vysoké úrovni, i proto se Česká republika stala jedním ze zakládajících členů systému PEFC.

Certifikace PEFC je v České republice prováděna prostřednictvím Českého systému certifikace lesů (CFCS – Czech Forest Certification Scheme). Systém CFCS byl uznán Radou PEFC poprvé v roce 2001 a certifikace jednotlivých žadatelů byla posuzována a při splnění podmínek udělována Sdružením vlastníků a správců lesních majetků v ČR (dále SVSLM ČR, popř. sdružení-žadatel). Posuzování jednotlivých žádostí, jejich kontrola, vydávání certifikátů a kontrola dodržování podmínek certifikace byla v této první etapě svěřena na základě smlouvy mezi SVSLM a Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem Národnímu certifikačnímu centru vytvořenému při tomto ústavu. Certifikáty byly vydávány na dobu 5 let.

Výsledky první etapy certifikace

Ukázalo se, že vlastníci a správci lesů v České republice hospodaří zodpovědně a s vědomím toho, že trvale udržitelné hospodaření je pro každý lesní majetek nejen ekonomicky nejvýhodnější, ale přímo nezbytné. Již v roce 2002, tedy v prvním roce fungování systému PEFC, se k němu v ČR přihlásilo 422 majetků o celkové výměře přes 1 803 000 ha lesů, v závěru první etapy certifikace, v roce 2006, pak bylo zapojeno do tohoto systému 769 vlastníků a správců majetků s celkovou výměrou 1 975 905 ha lesů, což je zhruba 75 % výměry lesů v ČR.

Druhá etapa certifikace

Protože se první etapa certifikace systémem PEFC setkala u vlastníků a správců lesů s velkým ohlasem, byla již v roce 2004, kdy se blížil konec této první etapy, ustavena pracovní skupina PEFC Česká republika, která připravovala kompletní novou dokumentaci pro schválení certifikace na další období. V úvahu byly brány všechny připomínky získané v průběhu prvního certifikačního období, činnost komise byla zaměřena i na odstraňování rozdílných názorů na jednotlivé body certifikace a na vypracování konsensu mezi jednotlivými zájmovými skupinami a zainteresovanými stranami. Komisí vypracované znění standardů pak bylo předloženo zasedání Rady a Sněmu PEFC Česká republika a tam i schváleno dne 23. 2. 2006. Tento materiál byl následně předložen Radě PEFC v Lucemburku, posouzen jejími konzultanty a poté dne 7. 12. 2006, na základě hlasování jednotlivých členů Rady PEFC, schválen. Otevřela se tak cesta k druhé etapě certifikace systémem PEFC v České republice.

Systém PEFC v současné době svým rozsahem (více než 200 mil. ha certifikovaných lesů v celém světě) získal prvenství v prosazování trvale udržitelného hospodaření v lesích prostřednictvím certifikace. Nejvíce lesních porostů je tímto systémem certifikováno v Kanadě (81 mil. ha), v USA (54 mil. ha) a ve Finsku (22 mil. ha), ale i v sousedním Rakousku (téměř 4 mil. ha) a Německu (více než 7 mil. ha).

V čele PEFC Česká republika je nyní Bedřich Schwarzenberg, člen představenstva komory soukromých lesů Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL), administrativní podporu a funkci národního sekretáře vykonává Zuzana Brenesselová. Oficiálním sídlem sekretariátu PEFC je Školní lesní podnik ČZU v Kostelci nad Černými lesy. Důležitou úlohu při revizi dokumentů a přípravě nové etapy certifikace sehrála pracovní skupina, složená ze zástupců jednotlivých vlastníků. Dále pracuje při sekretariátu PEFC i mediální pracovní komise, jejímž hlavním úkolem je vytváření komunikační strategie, programu propagace, příprava propagačních materiálů a zvyšování povědomí odborné i laické veřejnosti o certifikaci systémem PEFC. 

Druhá etapa certifikace vstoupila v platnost 1. října 2007 a východiskem k hodnocení jednotlivých žadatelů o certifikaci je norma CFCS 1002:2006. K 31. 10. 2007 byly podány žádosti od 731 vlastníků a správců lesních majetků s celkovou výměrou 1 936 913 ha.

Při výměře lesů v ČR cca 2 700 tis. ha a podílu státních lesů 60 % z celkové výměry lesů v ČR je zřejmé, že prakticky veškerý státní lesní majetek je certifikován systémem PEFC.

U obecních (městských) lesů byly podány žádosti na necelých 50 % rozlohy obecních (městských) lesů, u fyzických osob asi na 8 % rozlohy všech lesů v soukromém vlastnictví. U soukromých lesů je však nutné brát v úvahu rozdrobenost vlastnictví, kdy naprostá většina soukromých vlastníků obhospodařuje les do výměry 2 ha. I když takto malý vlastník dodržuje veškerá pravidla trvale udržitelného hospodaření ve svých lesích, není pro něho obvykle vlastnictví certifikátu prioritou.

Mezi jiné právnické osoby jsou zahrnuty např. školy, výzkumné instituce apod.

V první etapě byl administrativní stránkou certifikace pověřen ÚHÚL Brandýs nad Labem a náklady na certifikaci byly hrazeny soukromým vlastníkům státem, LČR a VLS náklady hradily ze svých rozpočtů. V současné druhé etapě bude provádět administrativní úkony samo SVSLM ČR (Sdružení vlastníků a správců lesních majetků v ČR), ÚHÚL v Brandýse nad Labem vykonává potřebná venkovní šetření. Náklady na certifikaci si nově hradí i nestátní vlastníci, poplatek za certifikaci lesů byl stanoven ve výši 2 Kč/ha/rok. V procesu certifikace je zapojena i certifikační firma BVCER, s. r. o., která jako organizace akreditovaná k provádění certifikací trvale udržitelného hospodaření v lesích prováděla recertifikační audit, tedy posuzovala shodu celého systému s požadavky dokumentů CFCS 1002:2006.

Ke konci října 2007 již byly všechny podané žádosti odbornou komisí SVSLM ČR posouzeny a bylo vydáno 670 osvědčení na lesy o výměře 1 845 774 ha, zbylých 61 žadatelů buď nedodalo veškeré potřebné podklady, případně byly komisí nalezeny některé nesrovnalosti a pro jejich objasnění doporučen venkovní audit. Osvědčení bude při splnění podmínek vydáno až po objasnění nejasností.

Další část zatím nevydaných osvědčení tvoří vlastníci, kteří v letošním roce obnovují LHP, svoji žádost pozastavili a obnoví ji současně s novým LHP.

Žádosti dalších zájemců o certifikaci, kteří dosud se žádostí váhali, nebo se rozhodnou později, mohou být samozřejmě podávány v průběhu celé II. etapy certifikace PEFC.

Osvědčení je vydáváno na 2 roky a může být odebráno v případě závažných neshod zjištěných při venkovních šetřeních, při kterých je kontrolován soulad hospodaření vlastníka s pravidly PEFC. SVSLM ČR sestavuje každoročně náhodným výběrem seznam vlastníků, kde budou tato šetření pracovníky ÚHÚL Brandýs nad Labem prováděna.

Zájem o certifikaci

Porovnáme-li počty žadatelů a výměry lesů ve druhé etapě s údaji z etapy první, je patrno, že prakticky všichni žadatelé z první etapy svoji žádost podali znovu. Vlastnictví certifikátu k danému majetku je výhodou nejen na trhu se dřívím, kdy zejména velké firmy tuto certifikaci vyžadují při odběru dříví, ale tento certifikát je také jednou z podmínek pro obdržení certifikace spotřebitelského řetězce (C-o-C), tedy pro to, aby produkty ze dřeva mohly být označovány logem PEFC. Pro zákazníky, tedy spotřebitele výrobků, je pak toto logo symbolem toho, že výrobek pochází ze dřeva z lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem.

Účast v procesu certifikace a obdržení osvědčení je důkazem zodpovědného přístupu každého vlastníka ke svému lesu a toho, že v daném lese je hospodařeno v souladu se současnými věekonomické, ekologické i sociální.

Autor:

Ing. Petr Jelínek

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

deckými poznatky z oblasti

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.