Druhová skladba lesních porostů v České republice

Miloš Kraus, Miroslav Zeman

Druhové složení lesů je důležitou kapitolou různých souhrnných zpráv o stavu lesa a lesního hospodářství. Je charakterizováno celkovým plošným podílem jednotlivých dřevin nebo skupin dřevin na vybraném území pokrytém lesem (stát, kraj, LHC apod). Tyto údaje však vesměs nevypovídají o typu smíšení dřevin v lesích.
V předloženém příspěvku jsou uvedeny souhrnné výsledky podrobné analýzy dat, charakterizujících druhovou (dřevinnou) skladbu lesních porostů na území České republiky z pohledu typu smíšení dřevin v detailnějším prostorovém rámci – na úrovni dílců, porostů a porostních skupin.

Podklady

Pro zpracování příspěvku byly použity údaje pořízené při zpracování LHP/O (lesní hospodářský plán, osnova) a uložené v datovém skladu Informačního a datového centra Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Jedná se o data všech LHP/O, vypracovaných pro lesy na území ČR, platných k 31. 12. 2006. Z dat byl vytvořen pracovní datový soubor (plocha porostní půdy pokrytá lesem, bez holiny, platnost 2006, všechny tři kategorie lesů). Výsledná celková plocha porostní půdy (pro tento účel) činí 2 567 043 ha (bez holiny). 

Druhová skladba porostů podle zastoupení jednotlivých dřevin

Jako základní plošné rámce pro následné analýzy a syntézy směřující k posouzení druhové skladby porostů byly zvoleny jednotky prostorového rozdělení lesa (hospodářsko-úpravnické jednotky LHP/O) – dílec, porost, porostní skupina (definice viz níže). Jsou vhodným zdrojem potřebných údajů, s širší vazbou např. na klasifikaci růstových podmínek apod. Vzhledem ke svým různým plošným rozsahům mají i rozdílnou vypovídací hodnotu. Dílec je v průměru plošně největší, zvláště dobře charakterizuje skupinovitou různorodost lesních částí. Naproti tomu porostní skupina bývá značně menší, postihuje detaily a nese údaje o homogenních částech lesa.

V přiložených tabulkách je mimo jiné uvedena i průměrná výměra dílců, porostů a porostních skupin (aritmetický průměr příslušných hodnot z databáze všech LHP a LHO). Z podrobnějšího rozboru (odděleně z databáze LHP a z databáze LHO) je zřejmé, že průměrná výměra dílců, porostů a porostních skupin v LHP je větší než jejich průměrná výměra v LHO (tab. 2).

Z pracovní databáze byl vybrán základní soubor dřevin, jejichž procentický plošný podíl na celkové porostní ploše je vyšší než 1 %. Jedná se o dřeviny SM, BO, MD, DB, BK, HB, BR, OL, JV, JS, LP (jejich celkový plošný podíl činí 95,4 %). Zbývající dřeviny s nižším zastoupením jsou zařazeny jako JEHL OST a LIST OST.

Z pracovní databáze byly sestaveny přehledy o typech smíšení dřevin (v členění podle tab. 3) za jednotlivé dřeviny základního souboru dřevin.

Následně byly zpracovány souhrny za jehličnaté dřeviny (celkem JEHL) a listnaté dřeviny (celkem LIST) – tab. 4.

Druhová skladba porostů podle zastoupení jehličnatých a listnatých dřevin

Typy smíšení dřevin byly prověřeny také z hlediska vzájemného poměru agregovaných skupin dřevin jehličnatých a listnatých (JEHL/LIST) - viz tab. 7 a  tab. 8.

Závěrečné shrnutí 

Na základě podrobného rozboru dat LHP/O byly prověřeny podíly jednotlivých typů smíšení dřevin v lesních porostech. Jako prostorové rámce pro zpracování dat a prezentaci výsledků byly použity jednotky prostorového rozdělení lesa (hospodářsko-úpravnické jednotky), a to dílce, porosty a porostní skupiny.

Ze souhrnných výsledků je zřejmé, že v lesích na území ČR značně převládají porosty (přesně řečeno dílce) smíšeného charakteru, jejich plošný podíl přesahuje 80 % celkové plochy našich lesů. Podíl porostů (dílců) víceméně čistých (s příměsí do 10 %) je necelých 20 %.

Podíl čistých smrkových dílců a porostů (bez příměsi – SM 100 %) činí jen 2 %, resp. 3 % z celkové výměry našich lesů. Podíl smrkových porostů (dílců a porostů) s malou příměsí (do 10 %) jiných dřevin dosahuje 15 % (resp. 16 %) z celkové výměry našich lesů. Tyto údaje názorně charakterizují rozsah smrkových monokultur v našich lesích.

Z pohledu typů smíšení agregovaných dřevin jehličnatých (JEHL) a listnatých (LIST) na úrovni dílců je zastoupení porostů čistých (JEHL nebo LIST) a porostů s příměsí (10–50%) zcela vyrovnané (50:50).

Autoři:

Ing. Miloš Kraus

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Miroslav Zeman

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

Dílec – část lesa charakterizovaná přírodní a hospodářskou podobností, ohraničená výraznými přírodními a umělými liniemi. Je volitelnou součástí rozdělení lesa.

Porost – plošně souvislá část lesa, odlišující se druhovou, věkovou či prostorovou skladbou, kategorií lesů nebo vyžadující odlišné hospodaření. Porost je povinnou součástí rozdělení lesa.

Porostní skupina – část porostu, jehož hranice se mění s postupující obnovou, nebo plošně nevýznamná část porostu. Je volitelnou součástí rozdělení lesa. Porostní skupina je definována výčtem etáží na ní rostoucích.

Zastoupení dřevin v druhové skladbě porostů se stanoví jako plošný podíl jednotlivých dřevin v porostu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.