Povinnosti dodavatelů semenného materiálu

Zdeňka Procházková

Obchodování s reprodukčním materiálem lesních dřevin jako specifickou obchodní komoditou v rámci zemí ES vychází z jednotného legislativního podkladu – Směrnice Rady 1999/105/ES. Od něho jsou odvozeny příslušné národní legislativní předpisy, cílem těchto předpisů je mimo jiné ochrana spotřebitele (kupujícího). Součástí povinností dodavatelů, obsažených v národních legislativních předpisech, jsou také požadavky na poskytování údajů o kvalitě semenného materiálu v případě, že je uváděn do oběhu. V praxi jde o to, aby kupující měl kromě údajů o množství také údaje o kvalitě kupovaného zboží (osiva). Článek shrnuje legislativní požadavky týkající se kvality semen a plodů lesních dřevin a popisuje, jak tuto povinnost prakticky naplňovat v podmínkách ČR.

Jaké jsou povinnosti dodavatele semenného materiálu?
Základní povinnosti dodavatelů semenného materiálu ve vztahu k jeho kvalitě upravuje zákon 149/2003 Sb., který stanoví, že reprodukční materiál lze uvádět do oběhu pouze, vyhovuje-li požadavkům na druhovou čistotu, morfologickou a fyziologickou kvalitu a zdravotní stav.
Ke každému oddílu semen a plodů uváděnému do oběhu dodavatel vystavuje průvodní list, kde vedle identifikačních údajů (zákon 149/2003 Sb., § 5, odst. 2 a § 8, odst. 1-3) musí uvést údaje o jejich kvalitě – § 8 Průvodní list:
(4) Průvodní list semen a plodů uváděných do oběhu jako identifikovaný, selektovaný, kvalifikovaný nebo testovaný reprodukční materiál musí dále obsahovat údaje o
a) čistotě
b) klíčivosti nebo životnosti
c) hmotnosti 1000 semen
d) počtu klíčivých, popřípadě živých semen na 1 kg semenného materiálu
Vyhláška 29/2004 Sb. (dále „vyhláška“)
v § 1 blíže specifikuje požadavky na kvalitu semenného materiálu a metodiky, kterými se kvalita zjišťuje:
(2) Kvalita semenného materiálu se zjišťuje podle příslušné ČSN. Každý oddíl semen nebo plodů uváděný do oběhu se posuzuje podle těchto znaků:
a) čistota
b) hmotnost 1000 kusů semen
c) energie klíčení (neplatí pro semena nebo plody s klíčním klidem)
d) klíčivost nebo životnost
e) počet klíčivých (životných) semen v 1 kg.
(3) U malých oddílů semen, jejichž hmotnost nepřesahuje hmotnost uvedenou v příloze č. 1, neplatí požadavky uvedené v odstavci
2, písmenu c), d) a e).
(4) Oddíly plodů a semen mohou být uváděny do oběhu pouze, vykazují-li druhovou čistotu 99 %.
Dodavatel semen a plodů má tedy dvě základní povinnosti vyplývající ze zákona a vyhlášky, které se týkají kvality:
- uvádět do oběhu pouze oddíly semen a plodů s minimální druhovou čistotou 99 %,
- uvádět údaje o kvalitě oddílu semen a plodů na průvodním listu.
Druhová čistota se zjišťuje při zkoušce čistoty podle ČSN 48 1211 a dokladuje ji protokol s výsledky zkoušek.
Zákon ani vyhláška nestanoví požadavky na fyziologickou kvalitu semen (např. minimální absolutní hmotnost, klíčivost nebo životnost), pouze ČSN 48 1211 (2006) v informativní příloze F uvádí třídy kvality podle klíčivosti nebo životnosti čistých plných semen pro hlavní hospodářské dřeviny.
Speciální požadavky týkající se zdravotního stavu semenného materiálu nejsou v zákoně ani vyhlášce specifikovány, platí pouze obecné ustanovení vyhlášky v § 2, bod 11: Reprodukční materiál, u kterého bylo zjištěno napadení škodlivými organismy podléhajícími mimořádným rostlinolékařským opatřením, musí být z dalšího použití prokazatelně vyloučen.

Jak může dodavatel doložit splnění požadavku na druhovou čistotu a získat údaje o kvalitě?
Hodnocení kvality podle normy ČSN 48 1211 Lesní semenářství – Sběr, kvalita a zkoušky kvality semenného materiálu lesních dřevin (2006) zajišťuje především srovnatelnost údajů o kvalitě jednotlivých oddílů semenného materiálu uváděného na trh v rámci celé ČR. Metody, kterými se kvalita semen zjišťuje, jsou až na drobné výjimky kompatibilní s metodami mezinárodní organizace International Seed Testing Association (dále „ISTA“) a v podstatě stejné od 1. 7. 1956, kdy vešlo v platnost první vydání ČSN 48 1211. Současná norma uvádí mimo jiné podrobné postupy vzorkování a zkoušení kvality semenného materiálu lesních dřevin přirozeně rozšířených nebo pěstovaných v ČR včetně dřevin uváděných do oběhu podle platných právních předpisů.

Kdo provádí zkoušky kvality semenného materiálu?
Podle ČSN 48 1211 (článku 4.1.1) zkoušky kvality oddílů semenného materiálu lesních dřevin provádí akreditovaná laboratoř.

Proč akreditovaná laboratoř, a nikoli dodavatel?
Akreditace (podobně jako certifikace) je zárukou nezávislosti a nestrannosti práce laboratoře. Akreditovaná laboratoř používá pouze validované (normované) metody, čímž je zajištěno hodnocení kvality semen vždy stejnými metodami. Veškeré přístrojové zařízení v laboratoři je kalibrováno nebo odpovídajícím způsobem ověřována jeho správná funkčnost.
V současnosti je jedinou českou laboratoří akreditovanou ČIA (Český institut pro akreditaci, o. p. s.) i ISTA pro vzorkování a zkoušky kvality semenného materiálu lesních dřevin pracoviště zkušební laboratoře Semenářská kontrola Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Laboratoř, akreditována od roku 1995, má osvědčení ČIA o akreditaci podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005 s platností do 31. 8. 2011.
Na průvodním listu dodavatel uvádí údaje o kvalitě celého oddílu semen a plodů, a proto musí být vazba mezi kvalitou vzorku zkoušeného v laboratoři a kvalitou celého oddílu. Pouze při odběru vzorku vzorkovatelem pověřeným laboratoří ručí laboratoř za reprezentativnost odebraného vzorku ve vztahu ke kvalitě celého oddílu a provedení zkoušek (ČSN 48 1211, 4.2 Vzorkování: Pro vystavení protokolu s výsledky zkoušek kvality platnými pro celý oddíl semenného materiálu musí být průměrný vzorek odebrán vzorkovatelem proškoleným a písemně pověřeným akreditovanou laboratoří. Akreditovaná laboratoř je v tomto případě zodpovědná za vzorkování a zkoušení.
Pokud není průměrný vzorek odebrán pověřeným vzorkovatelem, vystavený protokol s výsledky zkoušek kvality platí pouze pro dodaný vzorek semenného materiálu, a nikoli pro celý oddíl.)

Jak probíhá odběr vzorků?
Dodavatel musí do laboratoře Semenářské kontroly předem zaslat poštou nebo e-mailem písemnou žádost (formulář lze stáhnout z www.vulhmuh.cz). Zaslání předběžné žádosti v době, kdy dodavatel již zná přibližnou dobu sběru a předpokládaný počet oddílů umožňuje laboratoři lépe koordinovat odběr vzorků v co nejkratší době po obdržení konečné žádosti. Je nezbytné uvést na žádosti číslo potvrzení o původu (nebo číslo žádosti o vydání potvrzení o původu), které na protokolu s výsledky zkoušek kvality identifikuje oddíl, ke kterému se výsledky zkoušek vztahují.
Vzorkovatel na místě odběru nejdříve zkontroluje shodu údajů uvedených v žádosti s údaji na jednotlivých obalech, počet obalů a druh semen. Pokud údaje nesouhlasí, vzorkovatel odmítne odběr vzorků do doby, než dodavatel vše uvede do souladu. Při zjištění zjevné heterogenity semenného materiálu v jednotlivých obalech (rozdílný podíl nečistot, přimíšení jiných druhů apod.) musí dodavatel např. důkladným promícháním obsahu celého oddílu zajistit vizuální homogenitu osiva ve všech obalech daného oddílu. Zákon ani vyhláška nestanoví maximální hmotnost oddílu semenného materiálu. Vzorkovatel ale musí podle ČSN 48 1211 při překročení maximální hmotnosti oddílu (± 5 %) odebrat odpovídající počet vzorků – např. když oddíl žaludů DB má 20 000 kg a podle ČSN 48 1211 je maximální hmotnost oddílu 5000 kg, odebere 4 vzorky (1 vzorek / 5000 kg).
Po odebrání vzorku vzorkovatel uzavře (zaplombuje, přelepí apod.) všechny obaly daného oddílu. Zákon stanovuje v §7, odstavci 3: Semenný materiál lze uvádět do oběhu pouze v obalu, který není možno otevřít bez zjevného poškození obalu nebo uzávěru.
Nespecifikuje ale, kdo má balení semenného materiálu podle §7 zajišťovat. Dodavatel semenného materiálu? Akreditovaná laboratoř v této oblasti používá mezinárodně uplatňovaný postup podle metodik ISTA, které jsou i součástí postupu vzorkování podle ČSN 48 1211, 4.2.4.3 Balení oddílu po odběru vzorků: Pro vydání protokolu s výsledky zkoušek platnými pro celý oddíl semenného materiálu musí vzorkovatel po odběru průměrného vzorku pro zkoušky kvality všechny obaly, v nichž je oddíl uložen, zajistit takovým způsobem, který účinně zabrání záměně obsahu obalů a zachová možnost kontroly původnosti obsahu.

Jak probíhají zkoušky kvality?    
Druhová čistota se v laboratoři zjišťuje pouze podle morfologických znaků semenného materiálu při zkoušce čistoty, nemůže brát v úvahu druh dřeviny uvedený žadatelem o zkoušku nebo na potvrzení o původu. Aby byl splněn požadavek na 99% druhovou čistotu, nesmí být podíl semen jiných dřevin vyšší než 1%. Zákon ani vyhláška nestanoví maximální podíl nečistot.
Stanovení hmotnosti 1000 semen, energie klíčení (většinou se určuje po 7 dnech při zkoušce klíčivosti a informuje o rychlosti klíčení a vitalitě semen) a klíčivost nebo životnost se zjišťuje pouze u čistých semen zkoušeného druhu. Životnost se ve většině případů zjišťuje u dormantních semen, u kterých celá zkouška klíčivosti (i včetně „stratifikace“) trvá déle než 2 měsíce. Je opět na žadateli o rozbor, aby specifikoval, zda např. u semen JD nebo u BK požaduje stanovení životnosti nebo klíčivosti. U bukvic zkouška klíčivosti poskytuje nejen informaci o klíčivosti, ale také o potřebné délce předosevní přípravy.

Jak dlouho zkoušky trvají?
Zkouška čistoty a stanovení hmotnosti 1000 semen jsou hotovy během 1 dne, zkouška životnosti semen většiny dřevin trvá 3 dny. Klíčivost semen většiny druhů SM, BO, MD, BŘ, OL je známa za 3 týdny, u DB za 4 týdny, u JD za 8 týdnů, zatímco u BK to může být 2–6 měsíců (v závislosti na stupni dormance). Pokud je ale např. semenný rok (tak jako v roce 2006) a dojde k velkému nahromadění vzorků, může být rozbor hotov až za několik měsíců (podle kapacity laboratoře).
Závěrem pouze připomínka, že je povinností dodavatele předat výsledky zkoušek kvality odběrateli, nikoli odběratele tyto údaje na dodavateli „vymáhat“.

Autor:
Zdeňka Procházková, prom. biol. CSc.
Výzkumný ústav
lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Výzkumná stanice Kunovice
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.