III. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO VELETRHU DŘEVOSTAVBY 2008

Jan Řezáč

Za poslední roky nelze v České republice přehlédnout sílící trend výstavby rodinných domů na bázi dřeva, a právě veletrh Dřevostavby 2008 nabídl možnost informovat se o novinkách. Laikovi mohl veletrh přinést přehled o technologiích dřevostaveb a napomoci při rozhodování o jeho investičním záměru, ať už se jedná o rodinný domek či o rozsáhlejší komerční stavbu. Odborníkům rozšířil obzory v ne příliš známé oblasti architektury a možná i přinesl novou inspiraci.

Organizátoři rozdělili veletrh do několika sekcí. Nejpočetněji zastoupená byla sekce, která se představila stěnové systémy výstavby dřevostaveb. Ve spolupráci s Asociací dodavatelů montovaných domů a nejen jí, se podařilo získat velké množství firem, které se věnují tomuto oboru výstavby v ČR.
Další silně zastoupená sekce veletrhu se věnovala materiálům pro stavbu dřevostaveb. Vystavující společnosti představily novinky v oblasti využití dřeva a přírodních materiálů ve stavebnictví. Společnosti prezentovaly materiály a technologie systému suché výstavby, deskové materiály, stavební řezivo, izolace, stavební chemii, spojovací prvky a prostředky pro ochranu a povrchovou úpravu dřeva.
Také nelze zapomenout na hojně obsazenou sekci společností, které prezentovaly srubové stavby. Novinkou byla rozšířená nomenklatura veletrhu o využití dřeva v interiérech. Možnost prezentovat se tak získaly i společnosti se zaměřením na dřevěná okna, dveře, podlahy a pevné části interiéru.

Doprovodný program
Hlavním doprovodným programem byl III. ročník Salon dřevostaveb – největší české přehlídky architektury dřevostaveb a staveb s použitím dřeva. Salon je unikátní nesoutěžní přehlídkou architektonicky zajímavých dřevostaveb realizovaných za uplynulý rok v České republice. Vznikl za účelem zviditelnění tohoto segmentu architektury a shrnutí zajímavých aktuálních realizací do jediné výstavy. Při jejich výběru je vždy kladen důraz zejména na dvě základní kritéria, a to na kvalitu architektury a na aktuálnost realizace. Celkem se podařilo shromáždit na dvacet kvalitních dřevostaveb z celé České republiky. Součástí přehlídky je i vydání Ročenky dřevostaveb. V pořadí již třetí pokračování salonu představilo převážně rodinné domy od našich předních architektů.
V bloku přednášek na témata spojená se stavěním ze dřeva promluvili renomovaní čeští i zahraniční architekti: David Hora – Konopná izolace, Zdeněk Kaňa – Skladby dřevostaveb, Josef Smola – Moderní finská architektura ze dřeva, Václav Zahradníček – Dřevostavba nad údolím, Jan Mach – experimentální dřevostavba, Kamil Mrva – Dřevo v architektuře, Grete Kvinnesland – Norská dřevěná architektura a projekt Stavanger 2008, Marika Frenette – Kanadská moderní dřevěná architektura, Jean-Francois Crahay – Architektura a dřevo ve Valonsku.
Podrobné informace o Salonu, včetně fotografií vystavených realizací, mohou zájemci získat na www.salondrevostaveb.cz.

Soutěž o Nejkrásnější dřevostavbu roku 2007
Vyhlašovatel (veletržní správa Terinvest, spol. s r. o.) za podpory nadace Dřevo pro život a společnosti Xella Trockenbau-Systeme Praha připravila soutěž o Nejkrásnější dřevostavbu roku 2007, která mapuje zdařilé dřevostavby na území České republiky a pomáhá posilovat pozitivní vnímání této moderní technologie výstavby bytových a občanských objektů.
Hlasující na webových stránkách a čtenáři časopisu Domov rozhodli o vítězích v kategoriích srubové domy a montované domy.

Vítězné projekty
- V kategorii montované konstrukce dřevostaveb zvítězila společnost Artexa Praha, s. r. o., s rodinným domem Jantar. Jde o velkoryse pojatý moderní prostorný dům plný světla, koncipovaný v intencích zásad feng-shui. V létě jsou dominantní okna domu chráněna částečně posuvnými lamelovými žaluziemi, bránícími nadměrným tepelným ziskům. V zimě je naopak sluneční svit díky velkým oknům využíván k vyhřívání domu. Předností domu je snadná přístupnost všech místností, které jsou orientovány podél obytného poloátria (v těžišti kompozice). Dojem prostoru je umocněn velkými prosklenými plochami, kterými je volný přístup přímo do zahrady nebo na terasu. Přirozeně a příjemně působí dřevěný obklad fasád, který umocňuje ekologické a přírodní aspekty dřevostavby. Dům je koncipován jako energeticky úsporný se zesílenými izolacemi a izolačními trojskly v oknech a se zpětným využíváním energie větracího vzduchu rekuperační jednotkou, tzv. nízkoenergetický dům.
- V kategorii srubové konstrukce dřevostaveb zvítězila společnost Haniš – Srubové domy, s. r. o. Jednopodlažní nepodsklepený srubový dům s obytným podkrovím se nachází na okraji obce Solnice (Kvasiny), kde je situován v mírném svahu pod lesem. Jednoduchému tvaru srubu se sedlovou střechou dominuje čelní prosklená stěna ve štítu, která je navržena na jižní stranu, směrem ke komunikaci. Exteriér i interiér byl navržen tak, aby splňoval požadavek investora dosáhnout co nejpříhodnější poměr cena stavby – max. obytná plocha – nízké energetické náklady na užívání – praktičnost – vzhled. V přízemí se nachází zádveří, ze kterého volně přecházíme přes chodbičku do prostorného obývacího pokoje spojeného s kuchyňským koutem. Kamenný krb navržený s teplovzdušnými rozvody spolehlivě dokáže vytopit celý srub včetně všech místností v přízemí. Kolem něj se točí srubové schodiště směrem do podkroví.

Autor:
Ing. Jan Řezáč,
Nadace dřevo pro život
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.