Editorial 5/2008

Vážení čtenáři,
v květnové Lesnické práci věnujeme značnou část obsahu situaci v lesnicko-dřevařském sektoru. Oslovili jsme odborníky napříč sektorem, aby se vám, čtenářům Lesnické práce, dostalo co nejvíce informací, ze kterých si budete moci udělat názor na závažnost, příčiny i možné důsledky souhry pro lesnictví a dřevařství nepříznivých faktorů (str. 4–10). O reakci jsme samozřejmě požádali i zakladatele podniku LČR, tedy ministerstvo zemědělství, které se bohužel s odvoláním na dynamický vývoj problematiky nevyjádřilo. Snad nebude téma možného kolapsu lesnicko-dřevařského sektoru pro MZe stejně tabuizové  jako škody zvěří.

Jaký zakladatel, takový státní podnik. Takové přirovnání se nabízí v oblasti informování odborné veřejnosti. Informace o výběrovém řízení bez uveřejnění na některých SÚJ postižených kalamitou Emma se lesníci opět nedozvěděli oficiální cestou (kromě oslovených firem). Postup státního podniku tak znovu nahrává mnohým spekulacím, jež nezmírní ani záplava zpráv o bohulibých činech podniku v oblasti budování stezek, lávek nebo časopisu pro cestující firem Student agency a České dráhy. Vytváření dobrého jména podniku ve vztahu k veřejnosti je jistě potřebné, ale pro odbornou veřejnost v dané situaci málo podstatné.
Zajímavé informace nejen z pohledu obecních a soukromých vlastníků lesů, které zazněly na konferenci SVOL v Pelhřimově, si můžete přečíst na stranách 12–13.
Novinkou na stránkách Lesnické práce je rubrika Komentář, kde si v tomto čísle můžete přečíst hodnocení současné situace analytikem Jiřím Havlem (str. 14–15).
Neobvykle vysoké riziko kůrovcové kalamity v letošním roce je umocněno malou poptávkou po dříví, a tím pádem i sníženou motivací pro zpracování kalamitního dříví. Jaké jsou prognózy vývoje škodlivých činitelů pro rok 2008 se dočtete na stranách 16–17.
V květnu nezapomínáme ani na odborná témata z pěstování lesů, ochrany lesa, hospodářské úpravy lesa atd.
Přeji všem lesníkům a dřevařům, aby se jich současná krize (opět vážnější než ty předcházející) dotkla co možná nejméně.

S pozdravem
Lesu zdar

Jan Příhoda 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.