Rekreační využití lesa

Právní mantinely z hlediska zákona o lesích

Jana Čacká

Les je stěžejní prvek naší krajiny. Jeho přítomnost či nepřítomnost zásadním způsobem ovlivňuje klimatické, vodní i půdní poměry, výrazně se podílí na vnímání krajiny při jejím užívání lidmi, je dominantní pro rekreační, zdravotní a estetickou funkci krajiny. Tlak veřejnosti na lesy každým rokem stoupá. Zvyšují se požadavky některých zájmových skupin na parametry prostředí, ve kterém se při svých aktivitách pohybují. Cyklisté v lesích jsou toho názorným příkladem. Požadují po lesnících od širokých a upravených rovných komunikací přes úzké singltrekové přírodní stezky až po ostrý terén v prudkých svazích s překážkami. Lesní prostředí má nejen svá specifika, ale také právně definované mantinely – lesní zákon, který je přísnou normou zejména pro vlastníka lesa.

Lesní zákon
Dlouhodobý výrobní proces lesa, přesahující jednu i dvě generace lidského života, se výrazně promítá také do právních předpisů. Náš lesní zákon je jedním z nejpřísnějších, bohužel především pro vlastníka nebo správce, i pro toho, kdo v něm hospodaří. V rámci obecného užívání, jak je pojmenováno ono užívání lesa veřejností, které se v našich zemích drží tzv. „od nepaměti“, již tento právní předpis neplní dostatečně svou regulační funkci. Myšlenka volného průchodu krajinou obecně a lesy konkrétně je ošetřena lesním zákonem i např. zákazem oplocování lesních pozemků z důvodů vlastnických (§ 32 odst. 7 zákona). Obecné užívání lesů je ošetřeno v § 19 lesního zákona. Na benevolentní, bez ohledu na vlastnictví lesních pozemků volný přístup do lesů navazují v lesním právu jasně deklarované činnosti, které jsou zakázány v § 20, a to především z důvodů ochrany lesních pozemků a na nich rostoucích lesních porostů. Možnost udělení výjimky z některých výše uvedených zákazů přísluší vlastníkovi lesních pozemků, ale pokud by byla udělením této výjimky narušena práva jiných vlastníků, rozhodne o výjimce na návrh jednoho z vlastníků orgán státní správy lesů. Zásadním nedostatkem je nestanovená forma udělování výjimek. V lesích se značnou vlastnickou roztříštěností takřka nemůže nastat situace, kdy pouze jeden z vlastníků udělí výjimku například ze zákazu rušit ticho a klid. Vždy budou narušena práva jiných vlastníků lesů. Lesní zákon celkem logicky deklaruje u nedodržení většiny zakázaných činností v lese možnost uložení sankce, a to jak u přestupků, tak u pokut v § 53, § 54 a § 55. Pro cyklisty v lesích lze tedy analogicky dovodit, že se mohou pohybovat pouze po lesních cestách a vyznačených trasách. Volný vstup do lesa dle ustanovení § 19 je vstupem pouze pro pěší. Základním předpokladem při vyznačování cyklotras nebo budování nových stezek je souhlas vlastníka lesa. Vhodnější než písemně vyjádřený souhlas je uzavření občanskoprávní dohody mezi vlastníkem lesa a subjektem, přičemž nesouhlas vlastníka lesa je třeba plně respektovat. Při návrzích nových tras musí být dodržena ustanovení § 13 a § 14 lesního zákona a je třeba postupovat v režimu územního rozhodnutí s předchozím souhlasem orgánu státní správy lesů dle ustanovení § 14 odst. 2 lesního zákona a souladu se schváleným územním plánem konkrétní obce.

Rovnováha funkcí lesa
Lesní zákon v době své přípravy nedostatečně ošetřil potřebnými nástroji a mechanismy udržení rovnováhy mezi hospodařením v lese a zájmy všech ostatních skupin v lesích se pohybujících, včetně cykloveřejnosti. Bohužel většinou k ekonomické tíži vlastníka lesa a s nedostatečným ošetřením otázky odpovědnosti např. za škody na zdraví a majetku při pohybu cyklistů v lesích. K vyjasnění otázek výše uvedených musí přispět i cykloveřejnost jasnějším definováním svých požadavků. Z diskusí s cyklisty z let minulých nad užíváním lesa veřejností jsem si jako nejdůležitější heslo zapsala „respektovat se“. Lesníci se učí respektovat na svých cestách cyklisty s jejich požadavky. I cyklisté by měli respektovat les a hospodaření v něm, zájmy vlastníků i stávající právní prostředí. A nad změnami je třeba vést opravdu otevřenou diskusi.

Autor:
Ing. Jana Čacká
Krajský úřad Libereckého kraje
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.